Разказ за буридановото магаре и боливийските инки
Автор: Д-р Георги Чалдъков
Първото издание на класическата “Systema Naturae” на Карл Линей е публикувано през 1735 г. Книгата съдържа 11 страници и има 10 издания. Карл Линей описва човека като “четириног, неговорещ и космат”, нарича го Homo ferus (див, некултивиран човек). Към тази неприлична характеристика, по-късно Линей добавя “животно, което пуши”.
Така от “Човек е животно, което пуши” през XVIII-XX век, може (и трябва!) да стане “Човек е животно, което спира да пуши” през XXI век. И така много по-рядко ще боледува от рак на белия дроб и хронична обструктивна белодробна болест (за повече информация вижте книгата „ХОББ разказана за пациенти” на доцент Коста Костов, публикувана през 2005 г.). В списъка на „пушаческите” болести са и атеросклероза, хипертония, съответно мозъчни инсулти и сърдечни инфаркти. Както и еректилната дисфункция – мъжка импотентност. През 1980 г. за нея ни напомни и Радой Ралин – тогава той написа „Пушенето е стаж за импотентност“. Тъй като това е научно-обоснована мисъл, аз написах “Радой Ралин е прав” – вестник “Народна култура” публикува статията на първа страница, колонката вдясно. И „Тютюнопушене или полова сила, изберете сами“, публикувана в списание “Здраве”. Вярвах, че това, звучи по-убедително, отколкото „Тютюнопушене или здраве, изберете сами“ – тогава апел на Световната здравна организация. След като моето „Тютюнопушене или полова сила“ бе публикувано, студентките започнаха да гледат подозрително на момчетата, които пушат. Това мотивира много от тях и те спряха пушенето.
Добре е и вие да направите това – така ще увеличите половия си стаж, няма да бъдете млади полови пенсионери и ще премахнете един от големите рискови фактори за вашето здраве – тютюнопушенето. Наскоро учените установиха, че спирането на пушенето увеличава синтеза на две много значими биомолекули – азотен оксид (nitric oxide – NO) и адипонектин (хормон, секретиран от мастната/адипозна тъкан) – те разширяват кръвоносните съдове на сърцето и пещерните тела на мъжката полова сила, което означава естествена виагра, ерекция – истински Homo erectus. Ако и сега още се колебаете и не спрете пушенето, то ще бъдете едни големи буриданови магарета*, които при наличието на толкова хубави жени, ще умирате от полов глад.
При наличната ни народопсихология малко вероятно е обаче това да прекрати споровете в и извън парламента относно пълната забрана на тютюнопушенето от 1 юни 2012 г. Както и тя да бъде спазвана, ако бъде приета в парламента.
Послеслов
Една вечер през 80-те години на миналия век Уилям Морено ме запозна с колумбиеца Фернандо Миранда и съпругата му – боливийката Нели – двамата студенти по медицина в София. Освен това, Нели преподаваше кечуанския език в Софийския университет. Поканихме Нели и Фернандо във Варна и тя изнесе лекция за кечуанския език и култура. И сега помня разказа й за това как „всяка сутрин водачът на инките казвал на своите хора: „Не крадете и не лъжете!”, а те му отговаряли: „И ти също!”
В контекста на „пълната забрана на тютюнопушенето от 1 юни 2012 г.” това означва първо да бъде забранено пушенето в сградите на Народното събрание, министерствата и президентството. Така както в САЩ по време на пропагандата срещу тютюнопушенето преди 30-35 години първи лекарите и биолозите спряха да пушат. И тогава, мотивирани от техния пример, престанаха да пушат и други американци. Така днес в САЩ и други напреднали страни тютюнопушенето е проява на ниска (здравна) култура.
––––––––––––––––––––
* През XIV век френският философ Жан Буридан поставя едно магаре точно по средата между две купчини сено – с еднакъв размер и качество. Но магарето умира от глад, защото не може да вземе решение от коя купчина сено да яде. Този представител на семейството на конете (Equidae) по-късно е наречен „буриданово магаре”, въпреки че векове преди него в „Небето” (De Caelo) Аристотел е описал гладен и жаден човек, който е поставен на еднакво разстояние между храна и вода, но той не може да реши да яде или да пие – и така остава гладен и жаден.
Ако „Любовта на мъжа минава/ше само/ през стомаха“, добре охранените мъже щяха да са най-добрите любовници.
Да се доказва вредата от тютюнопушенето едва ли има смисъл, но и да се разчита, че непушещите са (или ще станат такива като в споменатата по-горе категория, след като откажат цигарите) е по-зле и от първата поговорка.
Най-добре е не да се спират цигарите, а изобщо да не се почват – особено за онези, коиго генетично или по някакъв друг начин са устроени така, че по-лесно могат да изпадат в зависимост.
Освен това не точно непушачите могат да разберат какво точно се случва с пушачите, как как биха или не биха, както и в каква степен способни, да намалят или откажат цигарите. На първите просто им липсва собствен вътрешен опит в това. Не намаляването, а дори задълбочаването на зависимостта от пушенето, може да се провокира (дори и на някого парадоксално да изглежда), например и от ситуации, в които на един пушач му се наложи да избира между това дали да си купи храна или пък цигари (ако се намира, да кажем, във финансово затруднение). И дори да си купи само хляб и мляко примерно, не можейки да си купи и цигари – това не е избор на човек, който може да си купи и двете, но решава съзнателно да не си купува цигари. (Т.е. да не пуши.)
В общества като българското – които не са нито като американското, нито като тези в по-уредените и богати европейски страни – да се води тотална война срещу тютюнопушенето, когато има хора, които не могат и хляб да си купят (без значение дали са пушачи или не), е нещо като това да се слага каруцата пред коня. „Силно загрижени“ за здравето на пушачите правителства увеличават едно след друго все повече и повече цената на цигарите, под офицалният предлог, че се борят за много добра кауза. Но това, което постигат – освен постоянното облагане на пушачите с доста висок коствен данък (какъвто е акцизът върху цигарите) – т.е. едно по-лесно пълнене на хазната с някакви пари; е и разбираемият бум на контрабандата на цигари. За това,че „добрата кауза“ води и до по-голямо тровене на пушачите с по-некачествени цигари и тютюн, даже и не си струва да говорим, въпреки че то всъщност е доста важно. Никак не е без значение какви точно цигари пуши човек – какви нива на катран, какви нива на никотин има в тях – а част от колатералната „полза“ от войната срещу тютюнопушенето или от много високите акцизи върху тютюневите издения са пушачите, влагащи повече катран и никотин в дробовете си; пушачи, пушещи всякакви боклуци и пр.