България не можеше да не признае Република Македония. Ние всички бяхме настроени за признаването й и това се случи естествено. Такова беше желанието и на самото население в Македония. Това заявяма историкът проф. Димитър Гоцев в интервю за БГНЕС. Преди 20 година, на 15 януари 1992 г., България първа призна независимостта на Република Македония.
БГНЕС: Какво е значението на признаването на Република Македония от България през януари 1992 г.?
Димитър Гоцев: Признаването на Република Македония от България има най-малкото двояко значение. От една страна, цяла България смяташе, че тогавашна Вардарска Македония е територия, която трябва да стане втора българска държава и България трябва да я признае. От друга страна, населението на Вардарска Македония бързаше, пращаше делегации тук, които молеха България по най-бързия начин да признае Македония като независима държава, защото по този начин ще я спаси от евентуална сръбска война, както стана в другите републики. От тази гледна точка двете условия са исторически, политически и морално оправдани и България свърши своята работа.
БГНЕС: Какво щеше да се случи, ако България не беше признала Македония?
Димитър Гоцев: Това не искам въобще да го допускам като македонски българин, като учен. Това просто беше невъзможно, защото ние, с цялата си същност на българи се стремяхме към идеята да помогнем на нашите братя от Вардарска Македония да се измъкнат от чуждото иго и да се оформят в каквато и да е политическа единица, в случая независима Македония. Но ние не можехме да допуснем да не я признаем. Това не можеше да се случи. Ние всички бяхме настроени за признаването на Република Македония и това дойде естествено. А това беше също не по-малкото желание на самото население във Вардарска Македония.
БГНЕС: Смятате ли, че има пропуснати възможности в отношенията между двете страни?
Диминър Гоцев: Изключително много са пропуснатите възможности. Случи се така, че политическият елит от Вардарска Македония, който излезе от югославската същност, и нашият елит, който излезе от друга орбита, не бяха готови национално да осмислят някои неща и поради това се допуснаха маса слабости и от двете страни и не можаха да се свършат тогава някои неща, които бяха напълно възможни. Но ние имаме пълна морална отговорност към това, което става. За съжаление нашите противници много бързо се ориентираха, че ние, и двете страни, не бяхме готови към решителни действия да махнем границите. И затова по най-бърз начин те се ориентираха и ни насочиха в други посоки и в края на краищата дори ни противопоставиха един срещу друг. Това е най-големият пропуск, който в наши дни се влошава и не можем да оправим.
БГНЕС: Как трябва да се градят отношенията между двете страни оттук нататък?
Димитър Гоцев: Оттук нататък отношенията трябва да се градят образно казано както се градят отношения между две сродни държави. Както се градят отношенията между Гърция и Кипър – това са две държави с един народ, с един език, с една история. Помагат си, в международните отношения са две страни, където се наложи, имат два гръцки гласа. Не си пречат, ако някой сбърка, се критикуват, но важното е, че запазват духовното единство и това е перспективата, която помага на този народ да се развива нормално и да противодейства на всички, които отвън се опитват да ги противопоставят. Те заедно вършат чудеса във всяко отношение. Ние заедно с Република Македония, ако сме заедно, ако нашите политически, нашите научни елити са на място и разбират историческата необходимост, че нашето бъдеще е немислимо един без друг, ще вървим в съвсем друга орбита и нашето и тяхното състояние ще бъде много по-добро, отколкото е в настоящия момент. В този момент България се е изолирала, няма я, не се интересува какво става там, не поддържа връзки с тамошната интелигенция, а тамошната политическа върхушка е притисната от чужди сили, не може да поддържа каквито и да е връзки с България – културни, политически, икономически, морални, човешки, и търси връзки с чужди страни. А съседите на Македония постепенно ще я намалят до такава степен, че един ден ще я обезличат. Т.е. тя ще изгуби и територия, и народ, и перспектива, а това ние не искаме. България трябва да помага всячески на интелигенцията в Македония да се съвземе, да има простор за действие, да я подкрепя във вътрешен и международен план, да отвори границите широко за сътрудничество във всички области. Ние знаем, че след 1945 г. българският елемент е преследван и унищожаван безмилостно и затова не можем да стигнем до братско разбирателство.
В последните години в България се направиха много добри неща, хиляди млади хора завършиха висше образование тук и това е изключително положително. Тези хора могат да намерят реализация и в Македония, и тук, и в Европа. Хиляди хора вземат български паспорти, с тях са по-сигурни, където и да пътуват, и това е положително, но тези връзки между братя са малко. Струва ми се, че причината не е само в политическия елит в Скопие, който притискан отвън, води антибългарска политика. Причината е и в политическия и научния елит в България. Политическият елит тук трябва да отвори широко не вратите, а портите на България за интелигенцията от Македония. Да се създаде възможност да дойдат тук да работят, България да им бъде опора в морален, политически, национален план, във всяко отношение тези хора трябва да виждат в България своята опора, а България да се отнася с тях като към свои родни братя, не да ги третира като българи второ качество.
Източник: Bgnes.com
Гоцев – Бугарија и Македонија се две држави со еден народ со еден јазик, една историја
http://www.inpress.com.mk/default-mk.asp?ItemID=5F02F8FD92DE084F82961F698B9251F5&arc=1
Бугарија не можеше да не ја признае Република Македонија. Ние бевме расположени за признавање и тоа се случи природно. Односите сега треба да се градат сликовито кажано како се градат односи меѓу две сродни држави.
– Како што се градат односите меѓу Грција и Кипар – тоа се две држави со еден народ со еден јазик, една историја, изјави бугарскиот историчар проф. Димитар Гоцев во интервју за бугарската агенција Бгнес.
Точно пред 20 години, на 15-ти јануари 1992. година, Бугарија прва ја призна независноста на Република Македонија. Според Гоцев признавањето на Република Македонија од Бугарија има двојно значење.
– Од една страна, цела Бугарија сметаше дека тогашна „Вардарска Македонија“ е територија, која треба да стане втора бугарска држава и Бугарија треба да ја признае. Од друга страна, населението на Вардраска Македонија испраќаше делегации тука кои молеа Бугарија да ја признае Македонија како независна држава, бидејќи на тој начин ќе ја спаси од евентуалната војна, како што се случи во другите републики. Од оваа гледна точка двата услови се историски, политички и морално оправдани и Бугарија ја заврши својата работа.
Непризнавањето на Македонија од страна на Бугарија, според проф. Гоцев едноставно било невозможно, бидејќи Бугарите се стремеле кон идејата „да им помогнат на браќата од Вардарска Македонија да се извлечат од туѓото ропство и да се обликуваат во каква и да е политичка единица, во случајот независна Македонија“.
– Но, ние не можевме да дозволиме да не ја признаеме. Тоа не можеше да се случи. Ние бевме расположени за признавањето на Република Македонија и тоа дојде природно, вели Гоцев, според кого во минатото се пропуштени многу можности за подобрување на односите меѓу двете земји.
– Политичката елита од „Вардарска Македонија“, која излезе од Југославија и нашата елита, кој излезе од друга орбита, не беа подготвени национално да осмислат некои работи и затоа се дозволија низа слабости и од двете страни. Но, ние имаме целосна морална одговорност кон она што се случува. За жал нашите противници многу брзо се ориентираат дека ние, и двете страни, не бевме подготвени за одлучна акција да ги тргнеме границите. И на крајот дури успеаја да не спротивстават еден против друг. Тоа е најголемиот пропуст, кој во денешно време се влошува и не можеме да го поправиме.
Сепак, според Гоцев, тоа е минато, а во иднина односите меѓу Македонија и Бугарија треба да се градат сликовито кажано како се градат односи меѓу две сродни држави.
– Како што се градат односите меѓу Грција и Кипар – тоа се две држави со еден народ со еден јазик, една историја. Ние заедно со Република Македонија, ако сме заедно, ако нашите политички, нашите научни елити се на место и ја разбираат историската неопходност, дека нашата иднина е незамислива еден без друг, ќе одиме во сосема друга орбита и нашиот и нивниот статус ќе биде многу добар, отколку што е во овој момент. Во овој момент Бугарија е изолирана, ја нема, не се интересира што се случува таму, не оддржува врски со тамошната интелигенција, а тамошната политичка врхушка е притисната од странски сили, и не може да оддржува какви и да е врски со Бугарија – културни, политички, економски, морални, човечки, вели Гоцев според кого соседите на Македонија постепено ќе ја намалат до тој степен што еден ден ќе ја обезличат и таа ќе ја изгуби и територијата и народот, и перспективата, а тоа тие не го сакале, вели бугарскиот историчар проф. Димитар Гоцев во интервју за бугарската агенција Бгнес.