Вдъхновителите и организаторите на революцията в Египет срещу режима на президента Хосни Мубарак се оказаха най-големите губещи от Арабската пролет, нито една от младежките партии и движения не влезе в парламента след предсрочните избори състояли се в края на миналата и началото на тази година.
Според публикувани в местните медии данни, които ЦИК на Египет ще огласи по-късно през деня, ислямистките сили не просто печелят вота, но и ще има две трети мнозинство. Партията на свободата и справедливостта (ППС), политическото крило на движението „Мюсюлмански братя“, което бе забранено при управлението на сваления Мубарак, получава 223 мандата в 498-местния парламент. Втора със 102 места е консервативната салафистка партия „Ан-Нур“, която мнозина смятат за още по-радикална от ППС. Докато либералната партия „Ал-Вафд“ и светският блок „Ал-Кутла“ ще имат съответно 42 и 31 депутати. Още пет партии влизат в парламента, но с незначително присъствие. Над 30 партии останаха извън парламента. Избирателната активност на първите след падането на Мубарак избори бе небивала – 60 процента. /РИА „Новости“
Светските партии в Египет се оттеглиха от комисията, изготвяща новата конституция
27 март 2012 | 17:16 | Агенция „Фокус“
Начало / Близък Изток
Кайро. Либерални и леви партии се оттеглиха от парламентарната комисия, изготвяща новата конституция на Египет. Те обвиняват ислямистите в монополизиране на процесите по изготвянето на основния закон, предаде АФП.
Оттеглянето им ще постави под съмнение легитимността на комисията, довеждайки спора между ислямските и светските партии до кризисна точка.
„Ние оповестяваме нашето отхвърляне на начина на сформиране на конституционната комисия”, каза Ахмед Саид, лидер на либералната „Свободна египетска партия”.
Миналата седмица доминираният от ислямистите парламент гласува комисията да бъде сформирана от 50 законодатели от горната и долна камара на законодателния орган и 50 обществени фигури.
Но либералите отбелязват, че толкова високо участие на депутатите дава на ислямистите – контролиращи почти три-четвърти от парламента – твърде голям контрол над конституцията.