Електричеството за домакинствата у нас излиза по-скъпо, отколкото във Франция, Финландия, Гърция или дори супербогатия Люксембург.
Това се получава от сравнение на цените на тока в ЕС, направено от Евростат чрез т.нар. стандарт на покупателната сила – PPS (Purchasing Power Standart). При него се елиминира влиянието на ценовите разлики в отделните страни заради различното ниво на Брутния вътрешен продукт. PPS е условна валута, при която една единица купува еднакъв обем стоки или услуги във всички страни.
Така се оказва, че 100 киловатчаса енергия у нас струват 18,65 PPS при средно 17,08 за ЕС.
Във Франция токът според PPS е 11,26, а във Финландия – 11,45. Дори съседите от Гърция, на които често през лятото продаваме електричество, излиза, че ползват по-евтин ток от нас. При тях цената в PPS е 12,75.
Реално точно половината от държавите в ЕС имат по-ниска цена на тока от нашата.
Сред държавите с по-евтино електричество от българското са още Великобритания, Белгия, Естония, Ирландия, Латвия, Холандия, Австрия, Словения, Швеция и Норвегия.
Още по-притеснително за българските домакинства изглежда сравнението на цените на природния газ.
През стандарта на покупателната сила се оказва, че от всички държави в ЕС той е най-скъп у нас. Получава се цена от 26,92 PPS за гигаджаул, при средна за съюза 15,88.
За сравнение в Люксембург газът струва само 10,9 PPS, а във Великобритания – 11,6.
Синьото гориво в евро е най-евтино в Румъния, Естония, Латвия и Великобритания – между 7,70 и 11,70 евро за гигаджаул.
Българската цена е 23,43 лв., или 11,98 евро.
Тя е по-висока и от тази за държавите-кандидатки за членство в ЕС, като Турция и Хърватия, където цената е съответно 9,31 и 10,54 евро за гигаджаул.
Тихомир Тончев,
в. „24 часа„