Девет загинали след наводненията в Община Харманли. Десетки се издирват
По данни от 19 часа (българско време – б.р.) в понеделник загиналите от наводненията в Южна България са вече девет души. За броени минути харманлийското село Бисер бе залято от триметров слой вода след скъсването на стената на близкия язорир „Иваново“. Според първоначалната информация десетима се водят за безследно изчезнали в селото.
Петима от жертвите са жители на Бисер, двама – мъж и жена – са били в завлечен от водите автомобил до село Иваняне, а още двама са загинали – в друга кола, отнесена от водата край село Бориславци. Бедствено положение е обявено на цялата територия на община Харманли, съобщиха от МВР.
Бедствено положение е обявено и в община Гълъбово край Стара Загора, уточниха още от вътрешното министерство.
Първоначално кметът на Бисер Златка Вълкова съобщи за трима загинали възрастни мъже в селото. По думите й водата е нахлула в селото, разположено в равнината по течението на река Харманлийска, за 15 минути около 7.00 часа се е издигнала на височина три метра. За щастие, хората са успели да се евакуират по горните етажи на къщите си, където останаха блокирани за няколко часа.
Едноетажните къщи обаче са били залети до покривите. Потърпевши разказаха пред бТВ, че са видели в мътните води да плуват животни и покъщнина. В селото живеят около 800 души. Засега няма данни от какво са загинали четиримата в село Бисер, но се знае, че трима от тях са възрастни мъже
В операцията по спасяването, предприета от „Гражданска защита“ (ГЗ), военни части, служители на МВР и община Харманли от наводнените къщи са били евакуирани над 40 души, стана ясно от думите на кмета на Харманли Михаил Лисков.
„Хората са в сравнително добро състояние. Част от тях са потърсили Бърза помощ“, обобщи Лисков.
В „Гражданска защита“ разбрали за бедствието час по-късно
От „Гражданска защита“ обясниха пред Mediapool, че първите сигнали за бедствието са получени в службата между 8.15 и 8.30 часа. Първоначално в спасителната операция е бил включен само екипът на ГЗ от Хасково. Впоследствие към него са се присъединили и колегите им от Пловдив, Кърджали и Стара Загора, както и военните.
Екипи на горските служби с високопроходима техника също са се включили в операцията по спасяване на населението в бедстващото село. Мобилизирани са и областните и общински земеделски служби, както и ветеринарните власти.
Спасителните екипи в село Бисер вече са обходили всички къщи в залятото село, съобщи комисар Николай Вълчев – началник на хасковската пожарна. Над 60 служители на различните служби участват в акцията.
До повечето от къщите достъпът е бил само с лодки. „На помощ дойдоха и колеги от област Кърджали, Пловдив, Стара Загора, армията е тук също“, обясни още Вълчев. Той съобщи, че с помощта на военен хеликоптер са спасени двама души в района на хасковското с. Стойково. Те са били блокирани в затънал във водата лек автомобил.
Към 12.00 часа на обед данните на „Гражданска защита“ бяха за 15 разрушени постройки и още няколко с опасност от срутване.
Язовир „Иваново“, който е общинска собственост, има проблеми със стената от години. Пукнатината на нея е регистрирана още през 2008 г., а според аграрният министър Мирослав Найденов – от 2003 г., но мерки не са били предприети. Проблемът бил, че язовирът е собственост на Община Харманли, но пък е на границата на военен имот – полигонът Корен. Според общината години наред – от 2008 година насам имало спорове за стопанисването на язовира. ОТ МО обаче отрекоха да са правили спънки за достъп до язовира, защото той бил на границата с военния имот.
Прокуратурата е образувала следствие по случая със скъсаната стена на азовира, съобщиха от държавното обвинение.
От община Харманли казаха, че на всеки пострадал от село Бисер ще бъде отпусната еднократна помощ от 325 лева.
Още една стена застрашена от скъсване, язовирите „Ивайловград“ и „Студен кладенец“ се изпускат аварийно
Около обяд от МВР предупредиха официално за опасност от скъсване и на стената на язовир „Орешец“, който също е собственост на община Харманли. Там са били изпратени екипи на „Напоителни системи“ и пожарната, за да започнат контролирано изпускане на водата.
Към 10.30 часа язовир „Ивайловград“ е прелял през десния преливник. Към 16.00 часа започна да прелива язовир „Студен кладенец“. Планирано е контролирано изпускане на обеми, които ще се влеят в яз. „Ивайловград“, допълниха от пресцентъра на силовото ведомство. Хората в долината под язовира са предупредени да приберат домашните животни и да се иднесат на високи места.
Центърът на град Харманли е наводнен, а токът е спрян заради опасността от късо съединение, съобщи haskovo.net.
Река Олудере e преляла през моста и е наводнила най-ниската част на международния път Е-80, който минава почти през центъра на града. Затворен е и пътят през Харманли за Хасково.
Без електрозахранване са и селата Бисер и Брягово.От наводненото село Бисер към момента са евакуирани 120 души.
Други три села в област Хасково са също под вода – Стойково, Родопи и Динево, съобщиха местни медии.
Бедствено положение е обявено в областите Хасково, Кърджали, Стара Загора и Смолян
На спешния телефон 112 са получени 175 сигнала за наводнения от цялата страна. Най-много са сигналите от Хасково – 55, следват Харманли – 48, Димитровград -25, Свиленград -14, Любимец -11, Кърджали – 6 и по един в Асеновград, Ивайловград, Маджарово и Тополовград.
Река Марица е излязла от коритото си и е наводнила крайпътните улици на Свиленград. Двама души са загинали при срутване на мост край Маджарово. Двама мъже – баща и син, са спасени с хеликоптер. Те са били на покрива на потъналия във вода автомобил до хасковското село Родопи. 300-метров участък от главния път Е-80 между село Капитан Андреево и граничния контролно-пропускателен пункт е залят от придошлите води на река Каламица, приток на р. Марица. Нивото на водата бързо се покачва и леките автомобили, пътуващи по това направление, се пренасочват към ГКПП – Лесово.
Големи са щетите от пороите в района на смолянската община Неделино. Прекъснато е водоснабдяването в града, пътят Златоград – Неделино е проходим само по едното платно. Седем села в общината продължават да бъдат блокирани от свлачища и до тях все още няма достъп. От общината се опитват с високопроходима техника да достигнат до бедстващите села. В три от населените места е прекъснато и електричеството. Критична беше изминалата нощ за община Златоград, но бедственото положение там е отменено.
Над 200 къщи в гълъбовското село Обручище са залети от придошлите води на река Соколица, съобщи кметът на общината Николай Тонев. “Половината от селото е под вода“, обясни той пред БНР. Екипи от областната служба за защита на населението от бедствия и на общината са изпратени да отводняват домовете на пострадалите.
Заради излизане на река Марица от коритото й, движението на влаковете в участъка между гарите Димитровград и Свиленград е прекъснато от понеделник сутринта. Реката е наводнила железния път в участъка между гарите Любимец и Свиленград. По тази причина в гара Свиленград престоява международният бърз влак № 492 от Истанбул за Белград.
Междувременно международният бърз влак № 491 от Белград за Истанбул престоява в междугарието Нова Надежда – Симеоновград поради дерайлиране на локомотива, който се е ударил в паднало дърво върху железния път. Във влака има 12 пътници, които са настанени в един от вагоните, разполагащ със собствена отоплителна система. На място е пристигнала специализирана техника, с която ще бъде вдигнат дерайлиралият локомотив.
За високата вълна по река Марица и за критичното състояние на каскада Арда са предупредени двете ни южни съседки Турция и Гърция чрез външното ведомство, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) .
Червен код в две области, оранжев – в единайсет
„Червен“ код за опасност от наводнения е обявен в областите Кърджали и Смолян. „Оранжев“ код е обявен за 11 области в Западна България. Обилен снеговалеж се очаква в областите Видин, Монтана, Враца, София област, София град, Перник, Кюстендил и Пазарджик. В Благоевградска, Смолянска и Кърджалийска област ще вали интензивен дъжд и сняг.
В останалата част от страната е обявен „жълт“ код също за обилни снеговалежи, но с по-малка интензивност.
Значителни количества на валежите се очакват в Западна България – между 10 и 20 л/кв. м, а в Родопите – отново около 50 л/кв. м. В ниската част на Родопите снеготопенето в съчетание с интензивните валежи ще е предпоставка за наводнения. В четири области на Източна България е обявен „жълт“ код заради бурен вятър – това са Ямболска, Бургаска, Варненска и Добричка.
По информация на пътната агенция над 800 машини чистят пътищата на страната.
Кодът означава „вид внимание“
В цялата област Хасково е обявено бедствено положение, като на крак са вдигнати военните с БТР-и. Това обясни пред Mediapool областният управител Ирена Узунова. По думите й от Стара Загора към Хасково пътува амфибия, която да бъде включена в спасителните действия в село Бисер.
„Нека оставим анализа за язовира и кой кога е разбрал за един по-късен етап и сега да действаме“, призова Узунова. Въпреки това обаче тя не пропусна да отбележи, че “заради усилията на първите двама държавни мъже – Бойко Борисов и Цветан Цветанов са осигурени два хеликоптера”. По думите на Узунова, която пак обясни заслугите на премиера и министъра с тези машини са спасени „два живота – на баща и син край село Стойково“, които бедствали на покрива на автомобила си.
На въпрос при положение, че е обявен жълт код на територията на областта какво е направено от държавните структури като превантивни мерки, Узунова отбеляза, че „кодът означава внимание“. Реални мерки освен вниманието обаче не се предприемали предварително. „Кодът се обява според прогнозата за времето“, уточни още областният управител.
Към момента в село Бисер се прави организация за поставяне за фургони в центъра на селото след отводняването му, за да могат останалите без дом хора да бъдат настанени там. Други пък ще бъдат настанени в болници и старчески домове.
Хеликоптерите „Кугър“ ставали само за летене до морето през лятото
След като бедствието стана обект на няколко сутрешни блокове по телевизиите, към мястото веднага се отправиха министрите на вътрешните работи и земеделието Цветан Цветанов и Мирослав Найденов, както и премиерът Бойко Борисов.
Преди да даде нареждания на двамата си министри, Борисов се включи в ефира на БНТ, за да окуражи бедстващите си съграждани.
„Кураж на хората, които очакват хеликоптерите“, отправи той, съобщавайки, че също заминава за Бисер.
„Проблемът е, че Кугърите, за които дадохме толкова много пари, нямат обледенителни системи. А е 60 метра горната граница и рискът да паднат хеликоптерите като излетят, е много голям. Поехме риска и хеликоптерите ще летят по ниското на Марица, по реката, да видим дали ще успеят да стигнат дотам. Проблемът е, че техниката, най-скъпата техника, която държавата е взела, няма обледенителни системи на витлата и те не могат да прелетят през облаците“, каза премиерът.
По думите му хеликоптерите се придвижвали с риск за живота на летците.
„Такива хеликоптери са поръчали и платили – за над 400-500 милиона, над половин милиард сме дали за хеликоптери, които просто могат да летят в пустинята и само лятно време можем да ходим до морето с тях. В снежно време хеликоптерите не могат да бъдат използвани. С риск за пилотите Господ да ги пази, дано успеят да стигнат“, посочи още Борисов.
Източник: Mediapool
Нова вълна заплашва село Бисер, ако нивото на язовир „Елена“ не спадне
http://www.mediapool.bg/нова-вълна-заплашва-село-бисер-ако-нивото-на-язовир-елена-не-спадне-news189285.html
Нова вълна заплашва да залее харманлийското село Бисер, предупредиха във вторник следобяд от МВР. Причината е, че нивото на намиращия се под село Елена язовир „Елена“ отдавна е критично, а основният му изпускател е бетониран.
„При евентуална авария водата ще премине отново през с. Бисер“, съобщават от вътрешното министерство с призива „да се предприемат спешни мерки за контролирано изпускане на вода от язовира“. За момента обаче не е ясно как и от кого трябва да бъде изпълнено това указание.
Междувременно пълна мистерия обхвана темата за собствеността на опасния язовир. Кметът на Харманли Михаил Лисков коментира накратко пред Mediapool, че водоемът е собственост на община Хасково, тъй като се намирал землището на село Елена, което не е в територията на Харманли.
„Гледахме го на картата и вече е създадена организация от военните и „Гражданска защита“, за да се реагира своевременно. Язовирът е под наблюдение, има оток, но все още водата не е стигнала до преливника, когато има реална опасност от скъсване на стената“, обясни Лисков, след което затвори телефона.
В община Хасково не са чували за такъв язовир, МЗХ препрати обратно към Лисков
От община Хасково обаче своевременно контрираха думите на харманлийския кмет и уточниха пред бТВ, че на територията им има общо 31 водоема, но нито един не е с това име. Уточниха и, че правят „отчаяни опити“ да се свържат с кмета на село Елена, но засега усилията им били безуспешни.
В изясняването на отговорника за бетонирания язовир се включи и министерството на земеделието и храните (МЗХ), което директно препрати всички въпроси обратно към Миахил Лисков.