България вероятно ще домакинства една от срещите по хуманитарните аспекти на кризата в Сирия през април, чийто съорганизатор ще бъде ООН, съобщи министърът на външните работи Николай Младенов в Брюксел, където участва в заседанието на Съвета „Външни работи”.
По-рано днес Съветът затегна рестриктивните мерки срещу сирийския режим и прие десет заключения, с които засилва допълнително натиска срещу режима в Дамаск, като ясно сочи отговорните за безогледните репресии срещу цивилни. Спира се търговията със злато, благородни метали и диаманти със сирийската Централна банка, товарни самолети на Дамаск няма да могат да кацат на европейските летища, замразяват се авоари на сирийската Централна банка в ЕС, а седем министри, свързани с нарушения на човешки права, се подлагат на различен вид забрани.
„С днешните решения Сирийският национален съвет е признат от ЕС за законен представител на сирийците, които се борят за свободата на своята държава. Това означава, че ЕС увеличава своя ангажимент и подкрепа за сирийската опозиция”, коментира българският външен министър. Той уточни, че следващото заседание на конференцията „Приятелите на Сирия“ ще се състои в Турция.
Сърбия ще получи статут на страна-кандидат за членство в ЕС, съобщи още пред български журналисти министърът на външните работи. Той изрази задоволство от това решение на Съвета, наричайки го „добро за целия регион, защото приближава още един от нашите съседи към членство в Общността и увеличава шансовете и перспективите за развитието на отношенията ЕС-Косово”.
Министър Младенов допълни, че за нас е изключително важно пътят, който нашите съседи извървяват към ЕС, да се основава на всички ангажименти в политическите и юридическите критерии за членство – „тези критерии в голяма степен включват и въпроса как се уважават правата на гражданите в съответната държава”. По думите му България ще следи внимателно ситуацията в Сърбия, с акцент върху малцинствените въпроси и правата на човека.
Съветът продължава с обсъждане на положението в Египет, обстановката в Йемен, отношенията със страните от Южен Кавказ, Близкоизточния мирен процес, съпредседателството от страна на ЕС на Съюза за Средиземноморието, резултатите от лондонската конференция по Сомалия.
Източник: Дирекция „Информация и комуникация“ на МнВР