Има много определения за това какво е маркетинг. Лично на мен най-много ми харесва определението „Маркетингът е любов към хората, от която получаваш финансова изгода“. с други думи, това е привличане и задържане на клиентите, което трябва да бъде позитивно, внимателно и рефлексивно. Маркетинг разбира се е и всичко, което правите, за да продадете своя продукт или услуга.
Въпросът е: можем ли да оцелеем без маркетинг? Можем ли да живеем без да го изучаваме, без да наблюдаваме и да работим върху факторите, които допринасят за увеличаване на печалбата?
Както е ясно на всеки здравомислещ човек – ако твоят продукт е единствен на пазара и няма конкуренция, и при това има търсене – то разбира се. Но фактите говорят, че подобни продукти са единици. Обикновено, даже ако намерите ниша, в която почти нямате конкуренция, то рано или късно се появява такава. И тогава без маркетинга просто няма да оцелеете.
Всичко, което не се измерва, не се и контролира!
Важно е да се запомни, че ако не измервате резултата от всяка своя приложена маркетингова тактика – се губи смисълът от нейното внедряване. Защото единственото, което можете да определите, е „добър“ или „лош“ резултат. Нищо повече.
За да се изгради наистина печеливша маркегингова стратегия за даден бизнес, са необходими точни измервания и внимателен запис на всички показатели. Измерването на ключови показатели във всеки бизнес трябва да се извършва най-малко веднъж седмично, а за фирми с голям брой на дневните продажби – всеки ден.
Как да се измерваме показателите правилно
Сериозна грешка е опитът да се замерва резултатът непосредствено след въвеждането на няколко нови маркетингови стратегии. Например едновременно сте дали реклама в няколко списания и вестници, в които има само един телефон за контакти, както и сте започнали да раздавате до най-близкия търговски център флаери, пак със същият телефонен номер.
Естествено, при подобно изпълнение да разберете каква точно стратегия е довела клиента – ще бъде много трудно. Особено при условие, че идеята да питате за това самият клиент е неработеща.
Друг пример – едновременно сте започнали да използвате няколко нови техники за увеличението на средния чек (т.е. това клиентите да оставят на касата повече пари).
В края на седмицата провеждате проверка. И, например, средният чет е нараснал с 10%. Това, разбира се е чудесно, но да разберете в този момент коя точно стратегия е помогнала за това най-много и да направите изводи в какво трябва да се концентрирате по-сериозно – ще бъде трудно.
Затова правилният подход за измерване на показателите е първо да вкарвате някаква нова стратегия и да измервате ефекта. След това го анализирате и повтаряте същото с друга стратегия.
Измерваме моментно състояние, използваме нова стратегия, измерваме и оценяваме промените, правим изводи и преминаваме към следваща стратегия. Без това никога няма да можем да разкрием истинският потенциал на маркетинга.
Сергей Гринглаз
http://infobusiness.bg