Президентът Росен Плевнелиев за пореден път демонстрира политическа коректност в словото си на връх Шипка вчера, като възхвали подвига на българските опълченци, без да спомене нито веднъж Русия като освободителка и Османската империя като поробителка. Държавният глава е патрон на националните възпоменателни чествания по случай 135-ата годишнина от Шипченската епопея през Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г. Все пак президентът отбеляза известен напредък в сравнение с речта си от 3-ти март. Вчера той се престраши да спомене руската армия и генерал Радецки.
„За всеки българин Шипка е свято място. Тук ние заставаме смирени и горди, изпълнени с благоговение пред саможертвата на опълченците, които промениха хода на историята и донесоха така жадуваната свобода“, започна Плевнелиев. По-нататък в словото си той спомена „петте робски века“ и „армията на Сюлейман паша“, без да уточни чии са робството и армията. Споменаването на Русия също бе внимателно избегнато. Плевнелиев припомни, че в боевете „немногобройните и недобре въоръжени опълченски дружини са се сражавали героично заедно с руските отряди и подкрепленията от армията на генерал Радецки“. „Българските опълченци взеха равноправно и решително участие в отстояването на Шипченския проход и осигуриха възможността за решителен щурм на руската армия“, каза още Плевнелиев.
Политическата коректност на новия държавен глава се прояви за първи път в речта му по случай националния празник 3-ти март и предизвика обществено недоволство. Тогава Плевнелиев отдаде почит на българските възрожденци, революционери и опълченците, но не спомена приноса на руските, румънските и финландските воини в Руско-турската освободителна война.
За първи път след 35 години на Шипка бе запален вечният огън и бе издигнат българският трибагреник. Тази година тържествата са особено мащабни. Държавният глава обеща до края на мандата си всяка година да се качва на героичния връх, както и да съдейства за поддържане на мястото.
ЩУРМ
65 участници се включиха в състезанието за скоростно изкачване на 890-те стъпала до Паметника на свободата на връх Шипка. Победителите бяха наградени от президента, който сам пробяга стълбите за 3 минути и 10 секунди. В патриотичната инициатива на областната администрация в Габрово се включиха юноши и девойки от Казанлък, Севлиево, Троян, Трявна и региона.
Галя Горанова, в. „Сега“