София. Електронното управление на страната трябва да заработи преди парламентарните избори догодина. Това стана ясно след като днес транспортният министър Ивайло Московски подписа поредните договори за изграждане на е-управление за близо 12 млн.лв. Крайният им срок за приключване е юли 2013 г., а първите резултати ще са видими още през март, обеща министър Московски.
Това е вторият голям проект за е-управление, който изпълнява Министерството на транспорта и информационните технологии. В ход е изпълнението и на друг за 18 млн. лева, по който над 180 административни услуги за гражданите и бизнеса трябва да се свържат в една информационна система. И двата проекта се финансират със средства по оперативна програма “Административен капацитет”. От 30 млн. лв. до момента са усвоени 550 хил. лв., сочат данните в информационната система за еврофондовете.
Е-управлението на страната е един от топ приоритети на правителството, като лично премиерът Бойко Борисов пое ръководството на специално създадения за целта Съвет за електронно управление. Това стана след като първоначалните планове е-правителството да бъде факт през март 2012 г. се провалиха заради обжалване на търговете и срокът беше удължен с една година. Днес на подписването стана ясно, че новият пусков срок отново е изместен – за края на юли 2013 г.
Е-карти сменят личните
С пускането на е-управление първите 5000 притежатели на е-карти ще могат вече да ползват онлайн около 180 услуги на общините и държавата.
Е-картите ще са подобни на кредитните, като в тях ще има вграден електронен чип. “Борика – Банксервиз” ще трябва да предложи модела им. От фирмата обясниха, че това тепърва предстои да се съгласува с Министерството на транспорта, което е възложител на поръчката. Първите 5000 карти ще са безплатни, а следващите ще струват по-малко от цената на личната карта, обеща заместник-министърът на транспорта Валери Борисов. Сега обикновената услуга за лична карта е 18 лева.
Плановете на правителството са от 2015 г. документите за самоличност да станат електронни, като подмяната на сегашните лични карти ще става поетапно в зависимост от срока на изтичането им, обясни заместник-министър Борисов. По думите му годината не е избрана случайно. Тогава изтича договорът на “Сименс” с МВР за сегашните лични документи.
Сега например Естония е с е-лични документи, а Германия ги въвежда в момента.
Първият е-референдум – догодина
Системата за е-референдум ще бъде разработена от “Матерна България”. Все още не е определено каква ще бъде темата на първия е-реферндум, каза зам.-министър Борисов. По думите му най-вероятно това ще бъде актуалната тема към момента на пускането на системата. В момента БСП иска допитване до народа да се строи ли АЕЦ “Белене”.
Плановете на правителството са платформата за електронните референдуми на по-късен етап да се използва и за е-гласуване по време на избори. Кога ще стане това обаче все още не е ясно.
Обжалване отлага SMS-известяването
Заради обжалване на търга по една от позициите изграждането на системата за SMS-известяването ще се забави, но това няма да повлияе на старта на е-управлението, каза зам.-министър Валери Борисов.
“Ита груп Контрая” беше избрана да разработи система за мобилно проследяване чрез SMS на подадените заявления за ползване на е-услуги от гражданите и бизнеса (лот 4). Един от загубилите участници обаче е обжалвал решението на комисията. Жалбата е била отхвърлена от Комисията за защита на конкуренцията, но по нея предстои да се произнесе и съдът.
Идеята е при ползването на всяка е-услуга, потребителят да получи по два SMS-а. Единият ще съобщава входящия номер на документа, подаден по електронен път, а другият ще известява, когато е готов отговорът.
Системата ще бъде съобразена с националната рамка за оперативна съвместимост и ще се интегрира с останалите системи за е-управление, единния портал за е-услуги и с мобилните оператори.
Източник: Mediapool
(Заглавието е на Еврочикаго.)