„Ню Йорк таймс“ описва София като колоритен, интересен и много жив град, който може да разкрие изключително разнообразни светове на посетителите си
Изданието „Ню Йорк таймс“ посвети статия на столицата ни, в която разказва как човек може да прекара 36 часа неусетно, омагьосан от колорита на културата, историята и нравите ни.
Това, което определено прави впечатление на чужденците у нас, явно е кухнята.
Комплименти от авторката на статията Кристин Аджудуа
печелят кебапчетата, наденичките и платата с мешана скара.
Освен това тя не пропуска да спомене и две от супите, които българите наистина консумираме доста често – таратор и шкембе чорба.
Виното и разнообразието ни от чайове също са включени.
Дадени са цени и места, на които всеки може да отпие глътка българско ароматно вино или горещ чай.
В статията намират място редица културни забележителности (Вж. галерията на „Ню Йорк таймс„), сред които Националния дворец на културата (НДК) и Музея на социалистическото изкуство, в който чужденците могат да видят черно-бели снимки с пропагандни текстове, както и да си купят шапки и тениски от магазина за сувенири.
Хорото също е включено с думите:
„Искате да станете господари на стъпките?
Запишете се в групата за 6 лева на урок“.
Интерес буди и Мостът на влюбените, по който хората могат да разглеждат различни изложби, докато се разхождат.
На Женския пазар пък си личи, че авторката е преживяла истинско приключение.
В статията тя описва как българските „бабушки“ продават всичко – от картофи до баници на сергии, които нямат ред, а са разпръснати хаотично още от 1909 г., та чак до сега.
Интересното, а и хубаво на фона на всички суперлативи за колорита, сблъсъка на култури, истории и епохи, е, че столицата ни не отнася почти никакви критики.
Нито за неуредица, нито за мръсотия, нито за отношение към чужденците. Те някак избледняват на фона на останалото… Или поне за 36 часа.
Източник: Vesti.bg