Калин Първанов, сп. “ТЕМА”
Вероятно за да поизчисти репутацията си на десен политик, подкопана от идеите му за данък върху лихвите и ревизия на плоския данък, финансовият министър направи колкото гръмко, толкова и невярно изказване. “Когато социалисти управляват, не може да се очаква нищо добро. Левите партии само това могат – да банкрутират цели държави”, заяви Дянков относно намаления кредитен рейтинг на Кипър от частната агенция “Стандарт енд Пуурс” (специализирана, впрочем, във фалирането на държави).
Финансистът може би е забравил репортажите от Буенос Айрес в края на 2001 г. Налага се да опресним паметта му: тотално обедняване, хиперинфлация, многохилядни протести, вилнеещи улични банди, разграбване на магазини. По това време Дянков е работил в Световната банка и няма как да не е дочул нещо за провала й в Аржентина. Събитията останаха известни като най-големия държавен фалит в историята. Докато безредиците отнеха живота на 40 души, на кормилото на държавата се смениха петима президенти само за две седмици. Един от тях – Фернандо де Ла Руа избяга директно от президентския дворец с хеликоптер пред погледите на хиляди гладни аржентинци, хлопащи върху празни тенджери, и стотици телевизионни камери.
До тогава, в продължение на десетилетия, Аржентина е управлявана от десни правителства и режими. След избора на левия президент Нестор Кирхнер, страната се нарежда сред най-динамичните икономики. Политиката на покойния Кирхнер бе продължена от неговата съпруга Кристина, която през 2011-а бе преизбрана на президентския пост – нещо коренно различно от позорното бягство на Де ла Руа. Подобна е равносметката в съседна Бразилия, където Дилма Русеф продължава успешната социална политика на Игнасио Лула да Силва.
Но не е необходимо да се разхождаме толкова далеч. С масови протести през 2009 г. бе изгонено дясното правителство на Исландия – една от първите жертви на кризата. Страната не само бързо се възстанови при управлението на социалдемократката Йохана Сигудардотир, но в момента дори подпомага с донорски програми държави като нашата. Междувременно се пропукаха други десни икони като ирландските и прибалтийските “тигри”, които се оказаха такива само на хартия.
Историята е пълна с примери на неуспешни десни и леви правителства, както и на успешни такива. И докато днес държави като Исландия са забравили що е криза, а Бразилия и Аржентина са сред локомотивите на световната икономика, България на Дянков е горд носител на етикетите “финансово стабилна” и “най-бедна страна в ЕС”.