Текстът, който препубликуваме по-долу, както и да бъде погледнат, си струва според нас малко внимание. Той е написан преди около година от един много активен в областта на древната история български блогър.
.
––––––––––––––––––
Преди около месец* бе оповестен резултатът от едно важно генетично изследване. То смачка доминиралите около столетие теории за туранския произход на нашите деди. Учените установиха, че ние сме от европейски произход, сродни сме на хървати и поляци. Най-важното откритие бе това, че носим гени на древен средиземноморски народ, т.е. във вените на българите тече тракийска кръв.“Съвременните българи са близки до средиземноморския генотип, като най-много се доближаваме до жителите на Северна Италия. “Това е свързано с общите ни тракийски корени“, обяснява си го Гълъбов…” http://www.blitz.bg/news/article/117690
“Българите са силно славянска популация, но те са особен вид славянски генотип с наличие на силни тракийски елементи. Това става ясно от представеното в София изследване в рамките на проект „Характеризиране на антропо-генетичната идентичност на българския народ“. Според авторите на изследването траките не са изчезнали по тези земи, както се твърди в учебниците…“.
Две години преди изследването на българските и италианските генетици, имаше друго, на швейцарски учени, като още тогава убедително бяха показани тракийските ни корени:
“Половината от гените на българите идват от траките. Това научно твърдение е поместено в сръбското списание НИН, което се позовава на заключенията на швейцарския Институт по генетика “Игенеа”… За нас изконното население на българските земи са траки и в този смисъл ги приемаме за прабългари, вие като народ сте 49 на сто траки. Това заяви вчера за “Труд” от Цюрих новата директорка на “Игенеа” Аманда Фелбер … “ http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=142530
Много сънародници се зарадваха на новината за признанието, че сме наследници на народа на Орфей, Залмоксис и Ситалк. Други обаче се пообъркаха поради неточно представените изявления на някои вестникари: Древните българи са били малко и те не са били тюрки, както се смята, а индоевропейски народ…. Българите най-вероятно са част от персийското семейство на територията на днешен Иран, смята пък антропологът Александър Илиев… Индоевропейският произход на българите може да се докаже по сходствата в българската и персийската традиционни медицини…
Добър мой познат ми се обади по телефона и ме помоли за разяснение. Не му беше ясно как така хем сме европейци- потомци на траките, хем пак ни свързват с Памир и персите? Най-сериозно бях попитан: „А бе тия траки да не би да идват от Памир и Тибет, да не сме роднини с индийците?“
Не можах да се сдържа и се смях дълго със сълзи… Човекът малко се обиди и рече: „Ами какво друго да си мисля, те се това повтарят – Памир, Персия, Памир, Персия… После кажат, че сме траки, ама пак речат, че имало връзка с персите, а кажи де, как да не се омота човек?“
След като се извиних за реакцията си, започнах да обяснявам: Понятието индоевропейски не може да се упротребява, когато се говори за произхода на един народ, а само за характера на езика му. Днес обитателите на Мозамбик (Африка) говорят португалски, това е индоевропейски език, но със сигурност населението на Мозамбик не е родствено на народите от Европа и Индия…
Връзката на българите с персите се натрапва не от генетици, а от антрополози, и то въз основа на някакви бегли паралели в културата, т.е. това твърдение не почива на неоспоримото доказателство на генния анализ, а е само… лично мнение. Много народи имат паралели в културата, но това не ги прави роднини. Например Хелоуин е всъщност келтският празник Саваин. Днес Хелоуин се празнува от различни хора, които нямат нищо общо със старите келти, на които този празник изконно принадлежи. Същото важи и за така наречената българо-персийска връзка. Херодот подчертава пределно ясно, че няма друг народ като персите, който да взема толкова много обичаи от другите народи. Това, че в определен период от време персите са приели нещо от нас, не ги прави наши роднини…
Дедите ни – траките са народ, който е имал огромно влияние в древността. Траките дават не малко богове на гърци, римляни и келти. Южните ни съседи са почитали тракийските Бендида, Арес, Дионис, Зеринтия, Кабирите… Римляните имат култ към тракийските Атис и Кибела. Галите боговеят Земела, Берекинтия и Белсурд (Сбелсурд). Хиполит дори споделя, че келстката религия има корени в учението на тракиеца Залмоксис. Траките са повлияли значително и азиатските народи. Луций Ариан твърди, че тракиеца Дионис е създал цивилизацията на Индия и е основоположника на индийската религия… Това е причината културата на някои народи от Средна Азия да показва общи неща с нашата.
Когато чу тези неща, събеседникът ми въздъхна: „То било толкова просто, а те ни омайват с перси и индийци, що не кажат на хората истината ами ги будалкат? Хем няма вече да се чудим какви сме, хем ще ни се вдигне самочувствието, па малко ли е да знаеш, че твоите деди са повлияли сума ти народ, стигнали чак до Индия!“
След още няколко въздишки събеседникът ми добави: „Значи тая българска планина Имеон, дето е в Индия и дето Петър Добрев все я повтаря, носи тракийско име, така ли да разбирам?“
Зарадван, че истината бе прозряна от моя познат, аз му обясних следното: Индийската планина Имеон, Имеус носи същото название, както и тракийската Хемон, Хемус (Стара планина, позната още като Емъ). Иметос е пеласгийска планина, а най-старото название на Македония е Ематия... Древният корен е хим, отговарящ на арийските думи хима, зима, значещи зима, студ, сняг. В превод Хемус, Имеус означава заснежен, бял, покрит със сняг. За първи път в историята Имеон, Имеус са споменати в Тракия.
Съществуват още доказателства за тракийското присъствие в Средна Азия. Името на река Бара (днешен Пакистан) отговаря на тракийската дума бара – малка река. Спомената в “Риг Веда” река Раса има значение роса, подобно име носи тракийската Оросина (оросена). Названието на ведическата река Светия е лесно обяснимо с тракийските думи свит-светъл, светлина, светул-светъл…
Събеседникът ми въздишаше от изумление: „Бре, какви неща имало, ама кой да ти ги каже. А сега като си почнал, я кажи дали траките са дали език на индийците“. Опитах се да отговоря ясно и точно: Въпреки, че тракийския (древния български) е слабо документиран, то връзката му със санскрит е изумителна:
САНСКРИТ – ТРАКИЙСКИ – БЪЛГАРСКИ
ВАЛА ВОЛИНТ ВОЛЕНТЕ (ВОЛ – ст.блг. )
АПА АПА ВАПА (ВОДА, ЛОКВА С ВОДА – диал.)
БУРИЖ БРУЗ БЪРЗ
БАЛА БАЛИОС БАЛ (БЯЛ)
БАС БАС БЪСКАМ (БЛЕСТЯ, СВЕТЯ – диал.)
БРГУ БРЕГ БРЕГ, БРЯГ
ДАМА ДАМА ДОМ
ДРШИУ ДЕРЗ ДЪРЗЪК
ДРАМА ДРУМЕ ДРЪМЪ (ГОРИЧКА – ст. блг.)
ХАНТИ ГЕНТ ГНЕТЯ, ПОТИСКАМ, УДРЯМ
ЧАТУР КЕТРИ ЧЕТИРИ
ЛУХА ЛАС ЛОШ
СУШКА СУУ СУХ
ЖАРА СТАР СТАР
СУРА СУРА СУРВА (ЗДРАВЕ)
САМА САМА САМЪ (САМ – ст. блг.)
СВИТА СВЕТУЛ СВЕТЪЛ
УДА ВОДА ВОДА, УДА
До днес никой не е успял да обясни задоволително защо в Индия се говорят две напълно различни групи езици. Тамилският е дравидски eзик и е неразбираем за говорещите хинди, който е произлязъл от санскрит. Подобен феномен има в Уелс и Ирландия, където жителите говорят както английски, така също и гейлик и кимришки. Английският е наложен от завоевателите, а гейлик и кимришки са езиците на коренното население.
Смятам, че санскрит е донесен в Индия от тракийски племена в дълбока древност. Както определени археологически находки, така и генетиката потвърждава това мое твърдение. Проучване на Скул, Шарда и Сонина показа, че честотата на определен особен генетичен маркер в Индия и Пакистан е същото както и на… Балканите. Истината никога не е сложна, сложен е пътят тя да се укрие…
Събеседникът ми остана няколко секунди безмълвен, после с развълнуван глас каза: „Благодаря ти страшно много, ей сега вече съм напълно доволен от отговора ти!“
Дано и вие да сте доволни 🙂
Източник: Sparotok.blog.bg
–––––––––––––––––––––––
* Изследването, за което става дума, е от миналата година.
Прабългарите произхождат от юеджите които под името масагети навлизат в Европа с хуните. Имаме уравнението гети-> масагети -> юеджи което обяснява защо прабългарите са били генетично близки до траките. Подробности тук: http://hunnobulgars.blogspot.bg/2016/04/origin-huns-bulgarians.html