ЕК скочи срещу плана на Камерън за затягане на мерките за чужди работници
Ограничаването на имиграцията ще струва на Великобритания 18 милиарда лири (23 млрд. евро) за пет години, показва анализ на Службата за бюджетна отговорност, цитиран от в. „Индипендънт“. Това означава, че новите правителствени мерки, целящи намаляването на притока на имигранти към Острова, ще струват на всеки данъкоплатец по 137 000 лири (162 000 евро) за срок от пет години. Изчисленията, направени от този независим орган, сочат, че ако нетната миграция бъде спряна още утре, то нетният дълг в публичния сектор на страната ще се повиши от 74% от БВП на 187% в следващите 50 години. Тази стойност е по-висока от настоящия национален дълг на Гърция, който възлиза на 161% от БВП. Според изчисленията нетният дълг в британския публичен сектор ще скочи с 18 млрд. лири в следващите пет години, което се равнява на 5% върху основната лихва за данъка върху приходите, показва изследването. Според него имигрантите допринасят повече за икономиката чрез парите, които вкарват в системата под формата на данъци, отколкото взимат от социалната система.
Планът за ограничаване на имиграцията на Острова, представен преди седмица от премиера Дейвид Камерън, бе остро разкритикуван и от Европейската комисия, писа в. „Обзървър“. Европейският комисар за заетост, социални въпроси и социално подпомагане Ласло Андор заяви, че подобни мерки могат да подхранят ксенофобия. „Съществува сериозен риск да се насърчи рефлективна ксенофобия. Да се обвиняват бедните или имигрантите за трудностите по време на икономическа криза не е нещо, невиждано досега, но това не е интелигентна политика“, каза еврокомисарят. Според Андор „би било по-отговорно да се конфронтират грешните схващания относно имиграцията от другите страни от ЕС и т.нар. социален туризъм. „Истината е, че имигрантите от другите страни от Евросъюза допринасят силно за икономиката на Великобритания. Най-вече защото те помагат страната да се справи с недостига на занаятчии и плащат повече данъци и социални осигуровки на човек, а получават по-малко помощи, отколкото работниците британци. Освен това свободното движение на работниците е ключова част от единния пазар на ЕС, като в същото време стотици хиляди британски граждани работят в други страни от ЕС“, заяви още Ласло Андор.
.
ПРОГНОЗА
От 100 000 до 180 000 работници от България и Румъния ще идват всяка година на германския пазар на труда след падането на ограниченията през 2014 г., прогнозира германската Агенция по заетостта, цитирана от сп. „Фокус“. От ведомството разкриват, че са се увеличили имигрантите, пристигащи от държави от ЕС, засегнати от кризата. Броят на работниците, които са дошли в Германия от Испания, Италия, Португалия и Гърция, се е повишил от 33 000 на 462 000 души. През 2011 г. от България и Румъния са дошли 112 000 работници. Германският трудов пазар по принцип се нуждае от нетна имиграция от най-малко 200 000 работници на година, за да може да покрие нуждите си от работна ръка.
.
Източник: в. „Сега“