Изданието публикува репортаж от България, описващ нерадостното ежедневие в Каолиново – града с най-висока безработица в страната
.
Наблюдавайки новопостроената детска площадка в Каолиново, червените й пързалки и зелени люлки, човек може за момент да се замисли кой западноевропейски град ще да е това.
Но след това обръща глава и вижда порутена постройка, останала без прозорци. И само след един бърз поглед към занемарените прекомерно големи административни сгради в съветски стил, разположени около централния площад, човек разбира, че Каолиново се намира някъде в Източна Европа, разказва сп. „Икономист“.
Това е градът с най-висока безработица в цяла България. Над 64% от хората в работоспособна възраст в общината са без работа – това е пет пъти над средното за страната.
Според „Икономист интелиджънс юнит“ България е сред страните членки на ЕС с най-лоши тенденции в безработицата от началото на икономическата криза насам.
Близо 430 хил. работни места са изчезнали от 2008 г. насам.
Над половината безработни са паднали под прага на бедността.
Заради бедността, безработицата и големите битови сметки през последните два месеца бяха организирани най-мащабните протести за последните 16 години. Демонстрациите доведоха до оставката на кабинета на Бойко Борисов. Шестима души се самозапалиха, а четирима от тях загинаха.
Да се върнем в Каолиново.
Димитрина – магазинерка на средна възраст, признава, че не разбира от политика. Тя сочи към стелажите в магазина си: „Имам 40 хляба и не мога да ги продам от вчера. Хората нямат никакви пари“.
Малцината, които работят по „Проекта“, са заети, казва тя, говорейки за детската площадка в центъра и неколцината работници, наети за ремонта на центъра и изграждането на площадката – проектът, финансиран от ЕС.
Останалите общината, където живеят близо 12 хил. души, предимно от турски произход, са или безработни, или работят на полето, където гледат тютюн.
Малко щастливци, казва Димитрина, имат постоянна работа в близката мина за каолин – суровина, използвана в порцелановата и хартиената промишленост, дала и името на града. Преди заводът е давал работа на около 500 души, а днес на не повече от 20-30.
На няколкостотин метра от магазина й Севдалин разказва подобна история. Възрастният мъж държи „Магазин за един лев“ – евтина бакалия, предлагаща всичко – от козметика до църковни свещи на цени, които рядко надвишават един лев (половин евро). Въпреки тези цени магазинът е празен.
„Колкото и да струва, ако нямаш никакви пари, просто не можеш да купиш нищо“, казва Севдалин с тъжна усмивка на сбръчканото си лице.
Шест години след присъединяването си към ЕС
България остава най-бедната му членка
Хората в страната печелят средно по 400 евро месечно, а пенсиите са над два пъти по-малки.
Според нов доклад на ЕК почти половината от българите (7,3 млн. души) са заплашени от бедност и социално изключване. Безработицата мина 12-те процента през февруари и достигна най-високото си ниво от 2005 г. насам.
„Загубата на половин милион работни места през последните четири години е основната причина за стагниращите доходи на домакинствата и нарастващата тежест върху социалния бюджет“, казва Георги Ангелов, икономист от Института „Отворено общество“ в София.
Ако изключим европейските фондове, почти половината държавен бюджет отива за социални разходи.
Кризата удари най-тежко хората с ниско образование – само 15,5% от българите с основно образование имат работа. Това ни помага да си обясним високата безработица в Каолиново, където 2/3 от хората никога не са стъпвали в средно училище.
„Може да не съм бил в университет, но мога да преброя парите, които съм спечелил днес“, казва Севдалин: „Нула.“
Магазинът му, както и този на Димитрина, са празни. Но едно място в градчето е пълно с хора, предимно млади мъже –
кафенето, където може да се залага на футбол
Докато пият бира и гледат мачове в понеделник вечер, повечето мъже живо разговарят за следващата среща от първенството.
Идват тук всеки ден, казва Огнян, един от по-възрастните клиенти, докато отпива от кафето си. „Нямат работа, така че всичко, с което се занимават, е да залагат. А дали опитват да си намерят работя? Не. При футболните залози имат много по-голям шанс за успех“.
Източник: Vesti.bg