Следващото правителство ще е продължение на сегашното, докато дойде следващата популистка партия, казва социологът
.
Интервю на Иглика Горанова, Komentator.bg
.
– Г-н Христов, как ще коментирате факта, че няколко партии ще представляват протестиращите на предстоящите избори и очаквате ли някоя от тях да влезе в парламента?
– Нито една от тези заявени формации не представлява някакъв общ интерес. Това са разностранни, взаимоизключващи се групи, които имат различни ориентации и ценности и не могат да имат обща политическа организация. Нещо повече, една част от тях твърдяха доскоро, че изобщо не искат да участват в политиката и да осъществяват граждански контрол чрез мониторинг, а други искат да вземат участие чрез съществуващата система.
Ако трябва да копнем под политическото злободневие, истината е, че така наречените протестиращи не са някакъв общ политически субект. Нещо повече, имам подозрения, че участваме в поредна манипулация от порядъка на 1989 и 1997 година. Нещо, което го казах в началото на т. нар. Протести – 2013.
– Каква е ползата от тези протести? Много ваши колеги казаха, че политиците оттук нататък ще се замислят, когато вземат решения?
– На този въпрос мога да отговоря с един цитат от Валентин Вацев, че социологията у нас се е превърнала в момиче на повикване. Сериозната наука много отдавна не пребивава в тези среди. Какво значи да се замислят политиците? Това са нищо незначещи термини. Истината е следната – конструираната изкуствено система на прехода от т. нар перестройчици, се износи. Изпълни си задачите, като преформатира довчерашната държавна собственост в ръцете на няколко клана. Това се случи с безучастието на българите като цяло.
Изводът от сегашните протести не може да е друг, освен че виждаме забележителната огромна политическа инфантилност на протестиращите. Както и през 1989 г., както и през 1997 г, така и сега, никой не си задава въпроса как един режим, който контролира буквално всичко, отпуска клапата на напрежението и хората безконтролно се изляха на улицата. Как медиите, които слушаха режима, изведнъж дадоха трибуна на всеки, който не го мързи да се изказва по всякакви въпроси. Това се учи в учебниците и се нарича отпускане на клапата на напрежението, защото ако това не се случи, става или експлозия или имплозия. В единия случай се разрушава социалната и икономическа структура, а в другия се пристъпва към тихо умиране. Затова от време на време се изпуска контролирано напрежението и то утихва, както виждате. Това, разбира се, не означава, че „технолозите“ не са запретнали ръкави и не създават нови политически Франкенщайн.
– Имате предвид анонса на ваши колеги, че има почва за нова политическа популистка формация?
– Очевидно теренът се подготвя за новия политически изрод, който ще е трети поред в рамките на последните 10-15 години – първият беше НДСВ, вторият – ГЕРБ, който да обира луфтовете и напрежението и отново да подведе електоралния добитък към тучни пасбища.
– Има ли личност, която да оглави подобна партия?
– Личности дал Господ. Навремето Алеко Константинов беше казал, че ако си затвориш очите и излезеш на улицата, хванеш първия срещнат и го пазариш за княз, той ще приеме и няма да се замисли. Единственото, за което ще се пазарите, е за това колко да му бъде цивилната листа. Сега, 120 години по-късно, ситуацията е същата – мераклии за властови позиции, колкото щеш. За пореден път виждам три неща. Първо – неосъзнаване на огромната трагедия, която се случва с българското общество отвъд популистките изказвания. Второ – виждам, че т. нар. обществени науки у нас са елементарен слугинаж, който е много плитък. И трето – виждам как журналистиката изпълнява за пореден път функцията, която изпълняват и социалните науки.
– Прогнозира се голямо повишение на гласовете за ДПС. Същото важи и за „Атака“. Какъв парламент ни очаква?
– Нормално е ДПС и „Атака“ да си преливат гласове. Калъпът и за едната, и за другата партия е правен на едно място, и някак си те живеят в Ин и Ян симбиоза. В новия парламент ще видим безбрежни неща от порядъка на поне шест партии. Вероятно ще има две националистически – „Атака“ и може би групата около СКАТ, с прикачени към нея партии. Предполагам, че замисълът на операцията „Български бунтове – 2013“ е бил да се направи отвличащ маньовър, при който ГЕРБ да се измъкнат от властта, защото те стигнаха тресавището и с минимални жертви да влязат в следващия парламент. Трябва да им се признае, че го направиха и това не е заслуга на Цветанов или на Борисов, а на тези, които са създали тази партия. Мисля, че Костов и компания ще изпаднат, за да бъдат заместени от новите кукли на прехода. Предполагам също така, че елемент от замисъла е да бъде създадено едно второ и нищо незначещо експертно правителство в името на спасението. Така всички да бъдат доволни и никой няма да носи реална политическа отговорност.
– Как оценявате този кабинет и чий е той?
– Това правителство изпълнява ролята на благообразната табела, под която ГЕРБ да се оттегли от властта, без да носи отговорност. Нарича се манипулации без въображение. Видяхме ги при създаването на партията на царя – НДСВ. Също популистка партия, с огромни обещания, че ще направи нещо, което не може да направи – да унищожи своите създатели и да накаже всички виновници на прехода. Това разбира се не се случи. Просто се откраднаха едни пари и сега се питаме защо стана така с ЕРП-ата, например. Второ действие беше – да се вкара тази партия в коалиция и така постепенно и тихо да се оттегли от сцената. Същото наблюдавахме и с ГЕРБ. Те обещаха, че ще отменят земното притегляне, оттеглиха се малко по-рано, защото както казва д-р Николай Михайлов, тяхното падане стана много стремително и те щяха да паднат направо върху цимента в буквалния смисъл на думата. И в момента се монтира едно ново коалиционно правителство за следващия цикъл. Колко ще издържи то, е друг въпрос.
– Може ли да се обобщи ситуацията така: Хубави протести бяха, Бог да ги прости?
– Да, може и така да се каже. Както и: Нека и тази генерация си поиграе на демокрация.