Българската Генерация 1.5 за първи път участва в сесията на БАА
Имa една много прилична, спретната и чиста зала за репетиции на българския фолклорен състав „Верея“ в Чикаго, която ни служи и за различни празници и срещи на нашата диаспора. Намира се в „Шилер парк“ , в западния край на улицата „Лорънс“, на три минути и половина пикиращ полет до пистите на прочутото тукашно летище „O’HARЕ“. Това е земята, на която са най-много първите стъпки на американска земя, направени от българските емигранти, прелетели над Атлантика, за да стигнат Новия свят и започнат нов живот.
Събрали сме се в тази зала на Осемнадесетата сесия на Българо-Американската Асоциация от популярните „Български дни в Чикаго“. И има нещо интригуващо и ново, уникално във всичките досега подобни активности, като се започне от основаването на организацията през януари 2001 година, та чак до двадесет и първия ден на април 2013-та година… По инициатива на зам. президента на Асоциацията Петранка Стаматова при нас са дошли почти цял автобус съвсем млади хора – между петнадесетина и малко над двадесетина години…
Единадесет години досега БАА беше един много сериозен и зареден с положителна и градивна енергия отряд на българската общност в Чикаго, и като че взехме да се унасяме в доброто самочувствие и самоувереност от стабилния, плавен ход напред, без големи сътресения и фатални грешки. Но започнахме да се питаме – не изгубихме ли вече темпото?
И ето, че това беше мигът на така необходимата ни революция!
При нас беше дошла генерацията, наречена от някои социолози „Едно и Половина“ (G 1.5 – вж. линк)
Тези красиви, усмихнати и добре облечени, добре възпитани и добре школувани млади хора, не малко от които говореха с малък или много здрав американски акцент, бяха слабо познати нам, обществениците, а и те не ни познаваха почти никак. Време беше да поставим мостове помежду ни.
Стаматова ни ги представи, тя ги познаваше добре и поради това, че и двете й деца са точно от тази генерация. И тогава ние чухме за пръв път на наше събиране думите на младите. Сабина Недкова и Райна Харизанова, които вече работят в американски фирми, с чисто сърце говореха за своите възможности да сближат нашата общност с американските икономически и културни сектори на обществото. Между тях и връстниците им – американци няма тези разлики, които са пречки за доброто сработване на българските емигранти от по-старото поколение със съответните американски среди.
Константин Маринов, създателят и художественият ръководител (и сам танцьор) на Ансамбъл „Верея“ , който ни беше преотстъпил своята зала за финал на „Български дни в Чикаго“, предложи младите да създадат своя българска обществена организация.
Това беше приветствувано като много добра идея. Галя Должева, която е най-младият член на БАА, предложи да бъде създаден Младежки клуб.
Генералният консул на България в Чикаго Симеон Стоилов подкрепи идеята на Петя Стаматова с обещание да свърже българските деца и младежи, израсли и учили в Чикаго, с организациите на българските студенти в чикагските университети. Основателката и директор на българското училище „Джон Атанасов“ Боянка Иванова, удостоена наскоро от Държавната Агенция за българите в чужбина със званието „Жена на годината“, разказа за дейността на Лондонския Сити Клуб – българските младежи, които по време на олимпийската 2012 година в Лондон представиха в най-добра светлина младото поколение българи в Олимпийския Лондон.
Младият адвокат Емилия Каназирева, дошла на 13 години със семейството си в САЩ, изучила и работила в Айдахо и Мичиган, където българите са много по-малко, разказа от своя опит, че както ние се нуждаем от по-добри връзки с американските институции и личности, така и те се нуждаят от нас – за да има по-добра културна и бизнес среда, повече успехи. Каназирева застана твърдо зад идеята да се създаде младежка организация, която да има инициативата и да води към широка активност съвместния живот на българи и американци.
– Началото е поставено! – каза тя и и всички акламираха тези думи.
Основателят и председател на БАА Динко Динев, в поредната си роля на водещ в сложните етапи на фестивалните дни, също оцени и даде зелена светлина на младата революция, която идва да стимулира възхода на най-старата действаща в момента обществена организация на българите в Чикаго!
В останалите панели стана дума за завидния авторитет и професионализъм на нашата сънародничка, член на БАА, Диляна Иванова, научен работник в Антропологичния музей „Фийлд” в Чикаго. Нейният принос за приемането на различни научни програми и финансирането им от Фондация Америка за България, в сътрудничество с Американския научен център в София, е значителен и впечатляващ. Става дума за програми, дали възможност за изява на българската археология, финансирани с 208 000 долара. По тези програми работят българските музеи във Велико Търново, Бургас, Русе и Силистра.
Патрон на тази сесия на БАА беше писателката Калина Томова, а патрон на наградния фонд – д-р Виолета Симов-Динев. Тяхното „дамско управление“ се превърна в аплодиран триумф. Дял за това имат и раздадените награди, и артистичното изпълнение на поетични откъси, както и фантазиите на българския вкус в Чикаго – тестиран чрез най-добрата кухня, предложена този ден в „Шилер Парк“ на Чикаго… От „Младост“ на Коцето, „Механата“, „Малинчо“, магазин „София“ и др.
Особена стойност имат и крайно интригуващите коментари за съдебната атмосфера и законите в САЩ на адвокати Цветелина Бойновска и София Знаймер; биографията на Ансамбъл „Верея“, представена от Константин Маринов; представянето на специално пристигналата от Лас Вегас дизайнерка Виолета Велчева, Марчела Челебиева и др.
21 април 2013-та година наистина може да се провъзгласи, и ще остане, като преломен момент в дейността на Българо-Американската Асоциация в Чикаго.
Климент Величков
Поздравления за поредната среща на БАА. Бъдете щастливи с възможността да бъдете в държавата с неограничени възможности. Дерзайте и вярвайте в доброто! С пожелания за много здраве на всички ви и нови успехи!
Thank you to “ Euro Chicago “ giving us the information for the great
presentations at the 18 session on BAA.
Good luck to the young Bulgarian students and graduates who attended the meeting and discussed the idea of „Young Bulgarian-American“organization.