В материал за протестите в България влиятелното британско издание „Икономист“ се пита дали страната не е пред прага на нови предсрочни избори. Разказвайки за протестите в София, насочени срещу корупцията по високите етажи на властта и продължаващи вече 10 дни, „Икономист“ обобщава, че само 3 седмици след сформирането му новият български кабинет е изправен пред съдбата на стария.
Само преди 4 месеца подобни протести принудиха предишното консервативно правителство да подаде оставка, припомня изданието. Цитира се настоящия премиер Пламен Орешарски, според когото това е най-тежкото начало за български кабинет в последно време.
Протестите тръгнаха от серия съмнителни назначения, най-спорното от които е това на Делян Пеевски – през 2007 г. уволнен от поста заместник-министър и разследван по обвинения за изнудване и корупция, но впоследствие оневинен.
Цитира се и президентът Росен Плевнелиев, заявил, че е загубил доверие си в кабинета след назначението на Пеевски. „С разрастването на протестите Орешарски призна, че назначението е било грешка и то бе отменено от парламент“, отбелязва „Икономист“.
Протестиращите искат оставка на правителство и нов изборен закон, позволяващ и на по-малки партии да влязат в парламента. В повечето случаи протестите са мирни, като към протестиращите непрекъснато се присъединяват известни актьори, писатели, музиканти.
„Никой не управлява сега кораба, потъвал от десетилетия“, обобщава ситуацията Михаил Въжаров, маркетинг специалист. Джъстин Томс, мениджър в София, пък отбелязва, че протестите са „срещу хора, които трябва да са в затвора, а вместо това са назначавани на висши държавни постове“.
Допитване на „Алфа рисърч“ сочи, че 80% от българите подкрепят протестиращите. „Широката подкрепа прави ситуацията изключително тежка за кабинета“, коментира Тихомир Безлов, анализатор в Центъра за изследване на демокрацията в София.
Източник: БГНЕС