Радикални политически намерения обмисля левицата, след като в сряда бойкот на парламентарната група на „Атака“ провали пленарното заседание на парламента и блокира предложените от премиера Пламен Орешарски структурни промени в Министерския съвет и избор на вицепремиер по икономическите въпроси.
Полина Паунова, Mediapool
Проваленото заради липсата на кворум заседание накара парламентарната група на Коалиция за България да се събере на спешно заседание за разглеждане на политическата ситуация при това поведение на „Атака“. На него управляващите се обмисляли подаване на оставка на правителството на Орешарски и провеждане на нови парламентарни избори в най-скоро време, научи Mediapool от участници в заседанието.
Ако до края на седмицата парламентът не успее да проведе заседание, в петък или в понеделник оставката на правителството на Орешарски ще бъде подадена, гласи неофициалната информация.
От групата на левицата не възнамеряват да се обърнат за помощ към ГЕРБ за излизане от ситуацията, защото така щели да предадат своите избиратели, казват социалисти.
„Атака“ търси реабилитация и затова днес бойкотира заседанието на парламента“, обясниха поведението на депутатите на Волен Сидеров от групата на левицата. „След това реалистично е да смятаме, че ако „Атака“ откаже да влиза в пленарната зала, няма какво повече да правим и влизаме в конституционната процедура на така наречената „въртележка“ (на връчване на мандата за съставяне на правителство – бел. ред.). Тя приключва около 10-ти юли, правим служебно правителство и около 10-15 септември отиваме на избори“, показаха вероятния ход на близките събития социалисти.
Премиерът и шефът на парламента намекнаха за оставка
В кулоарите на парламента премиерът Пламен Орешарски, който бе дошъл по-рано за пленарното заседание, което се провали, коментира създалата се ситуация. „Страхувам се, че нестабилността, в която попаднахме, ще продължи неопределено дълго и ще засегне и следващите правителства. Какво правим тогава“, попита той.
„Не можем да работим без парламент, конституцията е ясна“, каза още той.
По същия повод председателят на Народното събрание Михаил Миков каза, че кворумът в Народното събрание е отговорност на всички парламентарни групи. Само преди половин година той бе отбелязал по адрес на тогавашното мнозинство на ГЕРБ, че отговорността за кворума е на управляващите.
„Ако работата на Народното събрание бъде блокирана, ще констатираме, че институцията е изчерпала възможностите си“, добави той.
От своя страна председателят на парламентарната група на левицата Сергей Станишев заяви, че партията му е готова да разговаря с всички парламентарни групи за кворума. Той добави, че предстои разговор на негови съпартийци с членове на „Атака“, но уточни, че не е още преценил дали да се търси връзка с ГЕРБ.
„Ако „Атака“ каже – не участваме в работата на парламента, тогава ще преценим какво ще правим“, каза Станишев.
Лидерът на левицата не се ангажира със срок колко време парламентът може да остане блокиран, докато Орешарски подаде оставка. Той декларира, че подкрепа спонтанните протести, но заговори за „добре мотивирани протестиращи“ и за митични „олигархични кръгове“, които подклаждали част от протестите. Въпреки че спомена за „кукловоди“, Станишев отказа да ги назове, като направи вяла препратка към ГЕРБ.
Станишев отхвърли и възможността за сделка – подкрепа на евентуален импийчмънт на президента Плевнелиев, искан от „Атака“, срещу влизане на партията на Сидеров в пленарната зала.