Твърди се, че най-точните показания са тези, които са снети непосредствено след престъплението. Затова и първите анализи за края на социализма като че ли са по-меродавни от многото последвали публикации. Днешното четиво ще е дълго. Много дълго и дори скучно на пръв поглед – това е докладът, изнесен от Петър Младенов на 11 декември 1989 г. пред пленума на БКП. Този доклад, макар и силно зализан и фризиран, прави моментна снимка на държавата дотогава. И тази снимка няма нищо общо нито с патетичните дитирамби по медиите на платените партийни агитатори, нито с точно обратните писания на същите тези агитатори години по-късно. Хвърлете един поглед на този доклад (макар и по диагонал) и си помислете – за същата ли държава говори където „имаше ред и дисциплина, магазините бяха пълни и всичко беше евтино, а нашата индустрия беше сред водещите в света“.
.
ПЛЕНУМ
НА ЦЕНТРАЛНИЯ КОМИТЕТ НА БЪЛГАРСКАТА КОМУНИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ
СОФИЯ, 11 декември (БТА). Днес в резиденция „Бояна“ започна пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия.
Освен членовете и кандидат-членовете на Централния комитет на партията в пленума участвуват секретарят на БЗНС, членовете на Постоянното присъствие на БЗНС, първият секретар на ЦК на ДКМС, ветерани на партията, изявени дейци на стопанската и духовната сфера.
Доклад на Политбюро на ЦК на БКП „За състоянието на страната, партията и непосредствените задачи“ изнесе генералният секретар на ЦК на БКП ПЕТЪР МЛАДЕНОВ
В началото на разискванията бе прочетено писмо от ЦОЛА ДРАГОЙЧЕВА до пленума на Централния комитет. Изказаха се членовете на ЦК на БКП: ИВАН ТЕНЕВ — председател на Асоциация „Електроника“, ГЕОРГИ ГРИГОРОВ – първи секретар на Софийския градски комитет на БКП, ДАВИД ЕЛАЗАР — директор на Института по история на БКП.
Участниците в пленума приеха предложението, което от името на Политбюро направи председателствуващият заседанието, членът на Политбюро и секретар на ЦК на БКП АЛЕКСАНДЪР ЛИЛОВ, всички изказвания да бъдат публикувани, като всеки оратор сам съкрати една четвърт от текста.
Единодушно бе избрана комисия по резолюцията на пленума с председател члена на Политбюро и секретар на ЦК на БКП АНДРЕЙ ЛУКАНОВ.
Утре пленумът продължава своята работа.
.
ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА СТРАНАТА, ПАРТИЯТА И НЕПОСРЕДСТВЕНИТЕ ЗАДАЧИ
Другарки и другари,
Измина един месец от Ноемврийския пленум на ЦК на Българската комунистическа партия. Неговите решения се посрещнаха със спонтанно одобрение от българския народ. Той изрази категоричната си подкрепа за нов курс на партията, за преодоляване на допуснатите дълбоки деформации, за изграждане на съвременна социалистическа и правова държава със силите на целия народ, на цялата българска нация.
И така поставено бе началото на коренен поврат в положението на страната. Едва ли има съмнение, че е необходимо да започнем дълбок и честен анализ, за да осъзнаем същината на причините, които доведоха партия са и държавата до настоящата криза, за, да намерим верния изход от създалата се ситуация.
У нас намира израз отдавна натрупалото се недоволство. И тази реакция е напълно обяснима. Изминаха няколко десетилетия от победата на социалистическата революция, която откри пред България широк простор за обществен, икономически и духовен прогрес, за истинска народна власт и човешки свободи. Страната преодоля наследената изостаналост и създаде голям икономически потенциал. Осъществен бе бърз напредък в културното развитие, ликвидирани бяха тежки социални язви. Народна република България получи най-сетне истинска международна сигурност. Тези постижения са безспорни и всеки опит за тяхното подценяване би влязъл в противоречие с историческата истина.
Ние обаче няма да се окажем на висотата на своята отговорност пред народа като управляваща партия и като Централен комитет, ако не видим, че през последните години страната навлезе в период на сериозна криза, на нарастващо социално напрежение и стагнация в своето цялостно развитие.
Когато говорим за сериозна кризисна ситуация ние имаме предвид следните явления и тенденции, оказващи силно социално, икономическо, политическо и морално влияние върху общото състояние на нашето общество:
– дълбоки деформации в обществото и системата на управление,
– стагнация в икономическото ни развитие,застрашително изоставане в структурното и технологичното обновяванена икономи ката вследствие на груби грешки в стопанската и инвестиционната политика, застрашително нарастване на външния дълг,
– увеличаване на инфлацията, тежки трудности на вътрешния пазар и в крайна сметка влошаване на жизненото равнище, наличие на широко разпространена корупция,
– сериозни поражения в духовния и интелектуалния живот на нацията и упадък на основни морални принципи и ценности,
– достигане на уродлива стенен в развитието на режима на лична власт на Тодор Живков – и като резултат от всичко това сериозно намаляване на доверието към партията.
Затова първият главен въпрос, на който трябва да отговорим, е: как се стигна до това положение и кой е виновен?
Преди да се опитаме да отговорим като партийно ръководство, би следвало да се направи едно уточнение. Очевидно на сегашния етап ние не можем да дадем подробен и аргументиран отговор относно всички многобройни обективни и субективни причини за създалото се положение. Това може да стане само след внимателно и безпристрастно изучаване, за което трябва повече време. Окончателното заключение тепърва предстои. Но ние днес поставяме решително начало на една всестранна преоценка на досегашните години на българския социализъм. Ние започваме остър завой в нова посока. И въпреки това относно главните, принципните причини за създаденото трудно положение в България сред нашето общество има пълно единодушие. Става дума за сталинския модел, който в нашите условия придоби специфично български национални черти.
Що се отнася до осмислянето, до възприятието на този извод, смятам, че и в партията, и в обществото е нормално да има дискусии, различия и нюанси. Всеки бе по своему съпричастен към системата, по своему търсеше в нея своето място, имаше своето отношение към произтичащите в нея процеси.
За всички нас тук влошаването на положението в страната не бе гръм от ясно небе. Това се виждаше много преди да стигнем до сегашния кризисен етап. Бившето ръководство формираше екипи, създаваше „концепции“. От тях се очакваше чудо, което да доведе до преодоляване на тежките проблеми и да започне едно щастливо развитие. В ход бе непрекъсната смяна на кадрите, трескави реорганизации следваха една след друга. Някои твърдяха, че така се трупа положителен опит, но от практическа гледна точка резултатът бе неизменно нулев, направо вреден.
И така главната причина за създалото се положение бе неизживяната сталинска административно-командна система, монополът на властта, фактическият тотален контрол върху производството и разпределението, намиращ се в ръцете на бюрократичната върхушка. А нейна основна грижа бе не преодоляването на кризисните явления, а запазването на господствуващите позиции във всеки сектор на обществения живот.
В сферата на държавното и общественото устройство бе създадена обстановка, сходна с феодалното управление. Оформи се малка група начело с Тодор Живков, която узурпира властта. Около тази група, която много бързо придоби семейно-землячески характер, се наслоиха властолюбци и кариеристи от различен калибър. Те получаваха от върховния ръководител ключови постове и облаги, които им позволяваха от негово име и от името на партията и държавата да вършат произвол, да манипулират основни обществени институции.
Това бе дълбоко обидно за нашия народ, който със самоотвержен труд положи основите на един обществен строй, свободен от експлоатацията на човек от човека. Върху базата на съграденото от него режимът дегенерира в диктатура на клан, при която реално действуващите лица бяха личният кръг на .генералния секретар и неговият пропаганден и репресивен антураж.
„Научните кадри“ на предишното ръководство се опитваха да оправдаят проблемите с „грешките“ на класиците на марксизма-ленинизма, с изостаналостта на българското общество, което не било дорасло за социалистическа революция, с интригите на империализма или с дефектите на субективния фактор. Това се правеше с явната цел да се оправдае Тодор Живков и неговата камарила. Но тук е и гвоздеят на въпроса. Сред ръководството, по чието време се допускаха различните неуспехи, а ако трябва да бъдем честни, нека ги наречем провали, бяхме и ние, сега тук присъствуващите, или по-голяма част от нас. Това ръководство бе единодушно избирано на редица партийни конгреси, получаваше от тях одобрение за своята политика. Нашето чистилище може да бъде само оповестяването на истината, на цялата истина.
Много са въпросите, които чакат отговор. Навярно първият е как можа да се случи така, че четиридесет и пет години след социалистическата революция ние да изпаднем в днешната обществена стагнация? Без да навлизам в по-обстоятелен социологически и политически анализ, който неизбежно ще се наложи ако не днес, то утре, ще споделя с вас някои съображения, които, щем-не щем, трябва да имаме предвид, ако истински търсим отговор на въпросите и решения за стабилизация в политически и икономически план.
I.
Другари,
Направените дотук тежки констатации и обвинения ще „увиснат във въздуха“, ще станат повод за политически спекулации и ново напрежение, ако ние не разкрием реалистична и правдива картина за състоянието на икономиката, държавата и партията.
Обективната оценка на социално-икономическото състояние на страната трябва да започнем с извода, че предишното ръководство ни оставя в наследство един прогресиращ икономически спад.
Първо. Очертава се силно спадане на темповете на икономическия растеж.
Като имаме предвид, че това спадане цротича паралелно с бързо увеличаване на вътрешния и външния дълг на страната и на инфлацията, може да се направи изводът, че по същество през последните години не само че няма никакъв икономически ръст, а напротив, има рязко връщане назад.
Второ. Появиха се и се задълбочават някои остри диспропорции в икономиката.
Влоши се материалната и суровинната осигуреност на производството. Прогресивно се увеличава делът на амортизираните производствени фондове, който в края на 80-те години достигна 40–45 на сто. Нарушиха се основни народностопански баланси.
Засили се тенденцията на изоставане на количеството и качеството на произведените стоки от изискванията на потребителите. Производството на редица стоки през последните няколко години е по-малко в сравнение с 1980 година. Това се отразява преди всичко върху жизненото равнище на хората и върху състоянието на вътрешния пазар.
Особено опасна за цялостното развитие на страната е нарастващата „пропаст“ между паричните средства на населението и наличните стоки и услуги. Така например за периода след 1980 г. паричните доходи на населението са нараснали с 54 на сто, а обемът на стоковите фондове — с 39 на сто. Сега населението разполага с 25 млрд. лева в спестовни влогове, а има малко стоки, които може да купи. Само през 1989 г. се очаква свободните парични средства да се увеличат с още 1,8 млрд. лева!
Трето. Изключително сериозни проблеми се натрупаха във финансовата сфера. Държавният бюджет е поел непоносими за нашите мащаби разходи. Много от тях прикриват некадърност в управлението, неефективни инвестиции, нискокачествен и лошо организиран труд. Прекомерните разходи на държавата и създадената сложна система от държавни гаранции направиха годишния размер на субсидиите, надбавките и премиите около 7 млрд. лева, което представлява над 1/4 от общия размер на бюджетните разходи. Като резултат от това много години наред бюджетът приключва с голям дефицит. Дългът на държавата към банките надхвърли 10 млрд. лева при годишен размер на бюджетни приходи за 1988 г. 26 милиарда.
Всички тези проблеми намират краен израз в задълбочаването на инфлационните тенденции. Непризнаването на инфлацията досега, а оттук и отсъствието на надеждни лостове за нейното управление ускоряват обезценяването на българския лев, намаляват неговата вътрешна и външна покупателна способност.
Изключителна тревога буди стремителното нарастване на задълженията ни в свободно конвертируема валута. Брутният дълг на държавата в конвертируема валута надхвърли 10 млрд. долара. Притежаваме златни валутни резерви в размер около 1,3 млрд. долара. От предоставени кредити на други страни ще получим в близките години около 1,5 млрд. долара. При това положение чистият дълг на страната в конвертируема валута наближава 8 млрд. долара, което трябва да оценяваме като критична граница.
Особено неблагоприятно е, че нарастването на задълженията става на фона на намаляваване на постъпленията в конвертируема валута и при съхраняване на зависимостта на икономиката и на социалната сфера от вноса по второ направление. Сега брутните ни задължения неколкократно надвишават годишните постъпления в свободно конвертируема валута. Само лихвите, които трябва да плащаме за тях, ще възлязат през следващите шест години на 4—4,5 млрд. долара. Ако не променим лещата, над половината от годишните ни валутни постъпления ще бъдат изразходвани за погасяване на дълга. Погашенията ще погълнат и значителна част от прираста на националния доход.
Същевременно трябва да отбележим, че в последно време страната изплати задълженията си към социалистическите страни и в момента нашият платежен баланс с тях е уравновесен.
Четвърто. Като цяло можем да говорим за относително а в някои случаи и за абсолютно намаляване на ефективността и конкурентоспособността на българската икономика. В основата на тази заплашителна тенденция лежат сериозни инвестиционни грешки през последните две десетилетия. Същевременно трябва да отбележим, че ние сериозно изостанахме в технологичната област, в качеството на стоките и тяхната надеждност.
Казаното потвърждава извода, че народното стопанство се намира в период на прогресиращ икономически спад.
Големият въпрос е: какви са причините за натрупаните негативни явления?
Преди всичко трябва да напомним, че началото на сегашните трудности на страната датира още отпреди 15–20 години, но те особено се изостриха през последните две петилетки. През целия този период независимо от решенията на партийните конгреси и конференции страната продължи да се развива на екстензивна основа при непрекъснато увеличаващ се недостиг на трудови и суровинни ресурси. Икономиката започна все по-често да боледува, което намираше израз в моралното и физическо изхабяване на основните фондове, в увеличаването на размера на незавършеното строителство, в намаляването на общата ефективност на производството.
Благодарение на специфичната икономическа ситуация, създала се след суровинно-енергийната криза през 1973—1975 г., страната успя да привлече допълнителни външни източници на растеж, което тогава позволи временно да се даде нов тласък в развитието на икономиката. Ние не използвахме обаче пълноценно тези възможности.
Направените през същия период погрешни инвестиции не доведоха и не можеха да доведат до позитивно развитие на икономиката. Именно през тези години бяха изградени мощности, които днес не дават нито печалба, нито валута, до затова пък тежат като воденичен камък на шията на националната икономика. Става дума за обекти, които издържа цялото общество. Само Заводът за тежко машиностроене в Радомир, който е силно нерентабилен, струва на бюджета над 1,2 млрд. лева. Сериозни са последиците от строителството на някои мощности в Русе, на леярните заводи в град Раковски и дори от толкова рекламиралото обновление на химическите заводи в Девня. Допуснатата диспропорция между развитието на финалните производства и производството на материали и комплектацията за тях доведе до прекомерна зависимост на изградените през 70-те и 80-те години мощности на електрониката, химикофармацевтичната промишленост, леката индустрия, машиностроенето и други, а оттук и на народното стопанство като цяло, от вноса срещу конвертируема валута.
Когато говорим за трудности в икономиката, трябва да имаме предвид и факта, че през последните няколко години ние не успяхме да се адаптираме към световното стопанство, въпреки че конюнктурата беше, общо взето, благоприятна за нас. Върху проблемите на българската икономика се отразяват и трудностите на нашите партньори, страните – членки на СИВ.
И така, не можем да не си дадем ясна сметка, че основната причина за натрупалите се деформации и кризисни явления се корени в самата същност и механизмите на командно-административната система за управление. Не е случайно, че практически всички социалистически страни се изправиха пред еднакви или сходни проблеми в икономическата и в социалната област.
Същевременно трябва да отбележим факта, че в нашите условия с особена сила се прояви деформиращото въздействие на режима на личната власт, който доведе волунтаризма и субективизма в икономическата политика до рядко срещано в другите социалистически страни равнище.
За дълъг период от време и особено през последните години решенията по всички основни въпроси в икономиката се вземаха от Тодор Живков, често по силата на случайни подбуди и на базата на импровизирани съждения. Суперцентрализацията на икономическата власт доведе до необосновани инвестиционни решения, до произволно определяне на плановите темпове на растеж, до непрекъснат административен натиск върху всички елементи на икономическата система и създаването на послушен апарат от ръководни стопански кадри. Без да омаловажаваме отговорността на други лица и органи, особено искаме да посочим голямата лична отговорност на другарите Гриша Филипов, Огнян Дойнов, Стоян Овчаров и Петко Данчев. Тези деформации се задълбочиха през последните няколко години, когато преднамерено се провеждаше линия на замазване на съществуващото положение и отсрочване на решаването на наболелите проблеми по пътя на увеличаването на външните и вътрешните задължения на страната. Тази политика с основание може да бъде наречена „след мен – потоп“. По такъв начин българският народ получава в наследство от досегашния режим една тежка ипотека.
Волунтаризмът в сферата на икономиката се прояви особено силно по отношение на правителството. През последните няколко го дини то беше обезсилено чрез изземване на неговите функции, чрез непрекъснати и необосновани структурни и кадрови промени. Той намери израз и в постоянните и необмислени реорганизации, в абсурдната практика на безкрайни промени на регулиращите стопанската дейност нормативни документи.
Напълно бе пренебрегната ролята на Народното събрание при обсъждането и решаването на народностопанските проблеми и особено при изграждането на нашето стопанско законодателство.
Не може да оценим иначе освен като израз на най-грубо недомислие и безотговорност одържавяването на кооперативния сектор и унищожаването на трудово-кооперативните земеделски стопанства – акт, който в много отношения има необратими последици. Създаването на аграрно-промишлените комплекси в началото на 70-те години фактически доведе по административен път до ликвидиране на кооперативния строй на село. Това в голяма степен отслаби връзките на селяните със земята. Ликвидирани бяха много села, обявени за безперспективни и със „затихващи функции“.
Главният показател за оценка на работата беше т. нар. „среден добив от единица обработваема площ“. Цената на постигнатите успехи нямаше никакво значение. Замразиха се и се унищожиха милиони декари земя. Обезлюдяването на цели райони на страната и административното закрепостяване на аграрно-промишлените и промишлено-аграрните комплекси към съответен вид продукция стесни номенклатурата на селскостопанското производство. От традиционен износител България стана ежегоден вносител на картофи, фасул, зеле, лук, фураж и други селскостопански стоки за стотици милиони долари. Интензивната миграция от селото към града създаде големи социални проблеми и най-важното — откъсна структурата на българската икономика от естествените й природно-климатични условия, унищожи традиции и култура, създавани с векове. Гигантоманията и премахването на малки и средни производствени звена засегна най-чувствително производството на хранителни стоки, търговията и общественото хранене, създаде сериозни проблеми в бита и начина на живот на хората.
Не дадоха очакваните резултати и многото опити в страната през последните десетилетия за икономически реформи. Не можем да не отбележим, че в тях се съдържаха немалко правилни замисли и начинания, че имаше стремеж към демократизиране на икономическия живот. Тези опити за стопански реформи през втората половина на 60-те и в края на 70-те години не засегнаха нарастващото одържавяване на икономиката и режима на лична власт. Ето защо произтичащите от тях практически промени се оказаха крайно ограничени и недостатъчни. Бюрократичната върхушка се боеше да не навредят на нейния монопол върху властта и фактически ги бойкотира. Половинчатите преобразования бяха проведени по административно-силов път. Новообразуваните икономически единици, кълнове на новото, линеят в условията на съществуващата и досега командно-административна система.
Всички тези подходи в своята съвкупност свидетелствуват за една главна особеност на икономическата политика на системата. Това не бе политика, обърната към човека. Тя не служеше за задоволяване на човешките потребности Нея я движеха други пружини и мотиви. Дълбоко вредоносен бе користният интерес на „началниците“ на икономиката да се докарат пред висшето ръководство с изпълнение и преизпълнение на плана, с „пробивни“ идеи и стратегии. Създадоха се условия за подкопаването на традиционните за българина трудови добродетели. „Нагоре“ вървеше лъжлива информация, надолу — завишени възнаграждения за мълчание и съучастие, един общ заговор срещу благополучието на народа.
Държейки с желязна ръка крана на разпределението, административно-командната система откри път за различни извращения. Създадоха се привилегии в социално, професионално, йерархично и класово отношение. Произволът с механизма на разпределението доведе до противопоставяне и съзнателно разпалване на антагонизъм между различни групи като работници и селяни, работници и интелигенция. Тези извращения убиваха вярата у много хора, пораждаха у тях безверие и цинизъм. Живият интерес към труда чувството за дълг отстъпваше място на потребителско отношение към живота. Създадоха се условия за корупция, за разгръщане на „икономика в сянка“, за най-различни мафии.
Свръхцентрализираният механизъм за планиране опорочаваше естествените връзки между социалните групи. Контактите между производители и потребители се контролираха от центъра и не благоприятствуваха здравословното развитие на стопанството и търговията. Спъваше се създаването на коригиращи механизми, на механизми за саморегулация, затрудняваше се формирането на самоуправляващо се гражданско общество.
Лишеният от стоки потребителски пазар повишава с всеки изминат ден градуса на социалното напрежение. Липсват или трудно се намират продукти от първа необходимост. Свой дял имат и трудностите в придобиване на по-трайни и ценни стоки като телевизори, перални, хладилници, автомобили. Като прибавим редица други липси на стоки за широко потребление и послушаме какво се говори по многолюдните опашки, можем ясно да си представим тежката психологическа атмосфера.
Дори в последно време, когато бяха утвърдени радикални виждания за създаването на социалистическа пазарна икономика и на фирмена организация, носителите на командно-административната система не сложиха оръжие. Независимо от мнението на правителството и на редица специалисти новообразуваните фирми бяха изградени по административен начин — кампанийно и без необходимите проучвания. При формирането на техните ръководства се подходи по традиционния път. Създаването на фирмите се използва за ликвидиране на производствената демокрация и на самоуправлението на трудовите колективи. За сметка на това се засилиха технократичните тенденции. Няма да е пресилено, ако се каже, че една част от апарата, включително на най-високо равнище, се уплаши от демократичните промени и побърза да сведе техните последствия до минимум.
И нещо много важно: икономиката на командите „от горе“, гигантските проекти, липсата на достатъчно демокрация и гласност, невежеството и егоистичните интереси на административно-бюрократичния апарат бяха на път да унищожат прекрасната българска природа. Нашите плодородни полета са напоени с химикали, нашите бистри води са отровени и черни от замърсяване, въздухът в редица градове направо е опасен за здравето. Разбира се, за редица от острите екологични проблеми на страната има и външни причини. Но главното е, че у нас е налице екологическа криза, борбата с която не търпи отлагане нито ден, нито час.
Ето такава е в най-общи линии социално-икономическата ситуация в България в края на 80-те години, която образно можем да характеризираме като прединфарктно състояние.
Другари,
Ленин неведнъж отбелязва колко тясна и взаимнообусловена е връзката между икономика и политика. Командно-административна-та система, която нанесе тежки поражения в икономиката, основа за националното съществуване и обществения прогрес на всяка страна, особено отчетливо изкристализира в дейността на обществено-политическите структури; Липсата на икономическа демокрация съвсем логично кореспондираше с липса на политическа демокрация.
Органите на държавата бяха превърнати във фикция. Правителството приемаше второстепенни административни постановления, твореше норми, които не се изпълняваха, защото нямаше средствата за контрол. Парламентът механично гласуваше закони, които със същото поразително единодушие биваха променяни, а в повечето случаи се оказваха фактически отменяни чрез подзаконови актове.
В резултат на практическото сливане на партийните органи с държавните последните бяха обезличени. Тяхното значение, функциите и авторитетът им са силно принизени. Те се откъснаха от реалните процеси в страната, бездушният формализъм все повече определяше лицето им. Започна се реално отчуждаване на народа от властта.
Разклати се вярата на населението в закона защото той постоянно се нарушаваше от редица ръководни личности и институции. Намесата в дейността на правозащитните органи стана постоянно явление. В самата правна система се ширят вътрешни празноти и сиви зони“ Безсилието на закона се материализираше и в тъжни, и в смехотворни ситуации, някои от които са изнасяни в средствата за масова информация.
В процеса на вземането на политически решения в много случаи липсваше здрава опора върху закона и правото. По тази причина често се прибягваше до импулсивни, необмислени, конюнктурни действия, влизащи в противоречие с редица нормативни и фактически положения. Резултатът бе добре известен – конфликт, парализа, застои.
Командно-административната система на обществото и грубите деформации в управлението се отразиха особено болезнено върху състоянието на духовната сфера. Свидетели сме на такива тежки негативни последици в тази изключително важна област като:
– груба и некомпетентна намеса в оценката на насоките, тенденциите, както и на отделните творци и творби в науката, изкуството и културата,
– широко разпространение на догматизма, схематичния подход и субективизма в теоретичното и политическото мислене,
– корумпиране и безпринципно величаене на отделни дейци в духовната сфера, незаслужено и необосновано компрометиране на крупни български творци в науката и изкуството,
– силен натиск за превръщане на обществените науки и на учените в коментатори на политическите решения,
– потискане на нестандартното творческо мислене в науката и на новаторството в изкуството,
силно изоставане на материално-техническата база на духовната сфера.
През последните 2—3 години, когато проявите и формите на култа към Тодор Живков и неговите абсурдни претенции в областта на теорията достигнаха нетърпима степен, стигна се до пряка конфронтация между режима и голяма част от нашата интелигенция, в т. ч. и с нейните най-талантливи представители в различни области.
Може да се каже, че Тодор Живков носи голяма лична отговорност за формирането и провеждането на безрезултатна и волунтаристична политика в областта на културата през последните години, за създаване на напрежение в отношенията с интелигенцията, за, недооценяване на нейната роля в осъществяването на преустройството. ‚ Една от нашите предстоящи задачи е да се преодолее това напрежение, да се създадат условия за най-широко участие и изключително важна роля на българската интелигенция в процеса на обновлението на социалистическото общество у нас, да се тласне още по-напред развитието на нашата духовна култура. Партията има драгоценно наследство и традиции в работата с интелигенцията, високо цени нейния принос в духовното изграждане на социалистическа България. Ние сме сигурни, че нашата научна, инженерно-техническа, художествена и културна интелигенция ще се включи още по-активно в процеса на преустройството и ще заеме своето място сред водещите сили за неговото осъществяване в Народна република България.
Нашето разбиране е, че по-нататъшното развитие на духовната сфера е невъзможно без извършване на дълбоко преустройство на социалистическото общество у нас. Преустройство на обществото е немислимо без интелигенцията, без постигане на нова степен в развитието на науката, изкуството и културата.
Като правим нашата трудна преоценка за миналото и се стремим да извлечем поуки за бъдещето, от позицията на комунисти и граждани не можем да не споменем негативната роля, която играеха в общата политическа и интелектуална атмосфера на страната личности като Милко Балев, Димитър Стоянов, Ярослав Радев. Разбира се, с тези имена далеч не се изчерпва цялата картина. Списъкът би могъл да бъде продължен. Имаше и редица други хора на ръководни постове, които не помагаха, а пречеха на нашето развитие напред и със своето поведение петняха името на партията.
Другари,
Една от най-тежките истини, които трябва да кажем едни на други като комунисти е, че сега партията преживява сериозна вътрешна криза. Не бих искал да се спирам обстоятелно на този въпрос, но може да се каже, че положението в БКП в значителна степен отразява състоянието на нещата в българското общество като цяло.
За всички нас не е новост, че голямата част от първичните партийни организации и комунистите бяха отстранени от реално и пълноценно участие във формирането на политиката и позициите на партията. В партийния живот доминираха авторитарният стил и методи, хипертрофираният централизъм. В отношенията сви гнездо безпринципността, разви се страховата психоза. Партийните маси изпитваха недоверие към ръководните органи и лично към редица от ръководителите на партията. Разклати се и доверието сред широки социални слоеве от народа към самата партия.
Ние нямаме основания за песимизъм. Нашият народ под ръководството на Българската комунистическа партия работи всеотдайно. Той реши кардинални въпроси в редица области на общественото развитие, доказа на своя земя, че социализмът не е утопия, а възможна реалност. Заедно с целия народ БКП изстрада извода за необходимостта от коренно преустройство и го започна. То освободи огромна политическа и интелектуална енергия за всеобхватно социално обновление.
Да, размисъл, анализ и нова оценка са наложителни. Но отговорността на партията не означава индулгенция за аморалността. Който носи вина за нарушенията на закона, за ощетяването на народните интереси, ще трябва да отговаря пред съда на обществото и на държавата. Всички ние, които в различна степен носим отговорност за дезориентацията и загубата на доверието на масите, що трябва да впрегнем сили, за да може заедно с целия народ да преодолеем кризата. Днес на дневен ред са въжделенията на българската нация за самоуправляващо се гражданско общество, организирано в социалистическа правова държава. Именно в това се състои големият дълг на българските комунисти.
Изходът от кризата и започването на истинското преустройство «яма нищо общо с повърхностните промени, на които сме свикнали досега. Нещо повече: не бива да се лъжем, че този изход е по силите само на партията и държавата. Историческият завой не може да бъде осъществен без активното участие на работническата класа, на селскостопанските труженици, на интелигенцията, без мобилизацията и единството на целия наш народ.
Такава е нашата действителност сега — сложна и противоречива. Но ние не можем да се абстрахираме от нея. Всичко, което искаме да сторим, за добро или за зло, трябва да тръгва от наличната основа, от съществуващите реалности. Никой не бива да се опитва да налага някакви нови схеми, да създава по изкуствен път модели, несъобразени с естествените тенденции и процеси на развитие. Идеите за това развитие следва и могат да се раждат само от самия живот. Съзидателният порив на нашия народ, оплодотворен от тези идеи, ще определя съдържанието на преустройството и пътищата за обновление, на които бих искал да се спра сега.
Другарки и другари,
Кардиналният въпрос е – какво да се направи?
Днес цялата страна, комунисти и безпартийни, млади и стари генерации съзнават дълбоко, че спасителният път е в демонтирането на административно-командната система и създаването на демократична социалистическа и правова държава. Независимо от трудностите, България днес има исторически шанс. Нашият народ е твърдо за преустройството, подкрепя ни Съветският съюз, имаме разбирането и симпатията на международната общност като цяло. Ние трябва на всяка цена да оползотворим този шанс.
Главно условие, за да постигнем реална промяна, да преодолеем кризисната ситуация, е да набележим верни стратегически цели и да осъществим дълбока икономическа и политическа реформа на целокупния обществен живот.
Ние не възнамеряваме да успокояваме нашата общественост, че преобразованията, които възнамеряваме да извършим, ще протекат безболезнено. Възможни са сътресения и колизии както в обществената, така и в икономическата сфера. Но ние нямаме друга алтернатива, освен кардинална трансформация, насочена към постигане на демократичен социализъм и народно добруване, каквито и трудности да се наложи да преодолеем по нашия път като партия и политическо ръководство.
Остротата на социалните и икономически проблеми, пред които сме изправени, извежда на преден план необходимостта да се осъществи комплекс от краткосрочни мерки, целта на които е да се спре задълбочаването на негативните тенденции в икономиката и да се създадат най-необходимите предпоставки за преодоляване на стопанската криза. Разбира се, краткосрочните мерки не може да се разглеждат самоцелно. Тяхната логика и подходите при осъществяването им на всяка цена трябва да бъдат обвързани и съвместими с нашите средносрочни намерения и цели в областта на икономическата политика.
Очевидно е, че ние сега не сме готови, пък и обстановката не позволява, да разглеждаме задълбочено средносрочния и дългосрочния аспект. Но отсега трябва да ни е ясно, че без истинска и радикална икономическа реформа, която ще осигури окончателния демонтаж на командно-административната система и ще приведе в действие неизчерпаемите резерви на човешката изобретателност, инициатива и предприемчивост, ние ,няма да излезем от порочния кръг на палиативите и импровизациите.
Без да навлизаме в подробности, ще изброим следните основни проблеми, на които трябва да се намери отговор с икономическата реформа, като пристъпим към тяхното решаване още отсега.
– Да преодолеем докрай немарксисткия в своята основа възглед за несъвместимост между социализма и пазарното стопанство, да се ориентираме решително към създаване на социалистическо пазарно стопанство, което единствено осигурява възможности за действителна демократизация не само на икономическия живот, но и на обществения живот въобще.
– Да осигурим условия за широко и безпрепятствено развитие на всички форми на собственост, в т.ч. смесени, на основата на тяхното равенство пред закона и при уважение на основните принципи, върху които ще изграждаме новото социалистическо общество в България.
– Да намерим най-подходящите форми за гарантиране принципите на социалната справедливост в условията на пазарното стопанство, като използваме широко положителния практически опит на други държави.
– Да определим оптималното от гледище на нашите конкретни условия и стратегически цели съотношение между пазарната самостоятелност на икономическите единици и държавното планиране, и регулиране, което занапред трябва да осъществяваме преди всичко с икономически средства.
– Да създадем условия за развитие и задълбочаване на производствената демокрация и социалистическото самоуправление на трудовите колективи при строго спазване на принципите на самоиздръжката и самофинансирането.
Преминавайки към краткосрочните задачи, бих искал да подчертая важността на правилния избор на приоритетите, които трябва да залегнат в основата на плана за следващата година. Според нас тези приоритети са:
Първо. Преодоляване на напрежението на вътрешния пазар чрез максимално възможно увеличаване на производството на стоки и услуги за населението.
Още през близките месеци и цялата следваща година правителството следва да осигури допълнителни количества от основните хранителни и нехранителни стоки. През 1990 г. чрез пренасочване на ресурси и спиране на неприоритетни и неефективни обекти да се осигурят възможности за съществено увеличаване броя на изградените жилища.
Във връзка с това следва да се даде предимство на производството на стоки за народно потребление пред производството на средства за производство. Това предполага специално ударение върху развитието на селското стопанство, на хранително-вкусовата промишленост и на леката промишленост чрез насочване към тези отрасли на инвестиционни, технологични и суровинни ресурси.
Още с плана за следващата година съществено да се увеличи делът на капиталните вложения за нова техника и технологии в селското стопанство. Необходимо е също така да се ускори модернизацията и технологическото обновление на редица производствени мощности в хранително-вкусовата и в леката промишленост.
За производството на нови стоки за вътрешния пазар и на технологично оборудване да се стимулира и ускори конверсията на отбранителната промишленост. По тази линия нашият пазар да се обогати с допълнителна продукция за стотици милиони левове.
Второ. Чрез пресичане на разточителството и рязко съкращаване на неоправданите разходи постепенно, но без забавяне трябва да решим някои неотложни социални проблеми.
Става дума преди всичко за жилищата, за решаване на проблемите на онази част от населението, която има доходи под жизнения минимум. Правителството би следвало да представи на Народното събрание специални мерки за защита на интересите на възрастните хора и инвалидите, подобряване на материално-техническата база на здравеопазването, решаване на някои специфични и остри въпроси на жените и младите семейства.
Особено внимание следва да обърнем на екологичните проблеми и преди всичко на подобряване на околната среда в някои промишлени центрове с висока степен на замърсяване, чистотата на почвата и питейните води, на опазванетго на горските масиви и т. н.
Крайно наложително е да се разработи нова политика на доходите, която да утвърждава социалната справедливост, да свързва заплащането с крайния резултат и да ограничава до минимум получаването на инфлационни, „незаработени“ пари. Във връзка с това изключителна важност сега има преодоляването на пусналата дълбоки корени в нашето обществено съзнание уравнителна психология.
Политбюро смята, че при съществуващата дебалансираност между стоките и платежоспособното търсене, при нарастващата маса свободни парични средства без стоково покритие натискът за по-големи заплати без допълнително производство на стоки и услуги води само до по-нататъшно задълбочаване на кризата. Това налага държавата и фирмите да провеждат разумна политика на тясно обвързваше между заплатите и крайната продукция, разумна политика на доходите и цените, ако не искаме след година-две инфлацията у нас да се измерва с двуцифрени или трицифрени числа.
Трето. Решаването на въпросите на пазара и въобще повишаването на ефективността на общественното производство налагат да се отиде към дълбоко и всеобхватно преустройство на производствената структура.
Българската икономика следва да се върне към природно-климатичните и ресурсните дадености, с които разполага, да се раздели с всичко, което не носи достатъчно полза на обществото.
Предлагаме Централният комитет да постави пред Министерския съвет и съответните фирми въпроса за цялостна технико-икономическа и социално-икономическа оценка на състоянието и перспективите на губещите и нискорентабилните предприятия, а също и на предприятия, които произвеждат нискокачествена или нетърсена продукция. След обсъждане със специалисти и с трудовите колективи на съответните предприятия да се набележатг конкретни мерки за тяхното стабилизиране, а ако това се окаже невъзможно — да се пристъпи към цялостното им реорганизиране или прекратяване в предварително договорен срок.
Четвърто. Ключов приоритет на нашата икономическа политика е решаването на валутния проблем.
Целта, която следва да си поставим, е да осигурим в близките години съществен прираст на валутните постъпления (примерно 1 милиард долара годишно). Това предполага обръщането на цялата икономика към световния пазар, създаването на икономически условия, които да пораждат в буквалния смисъл на думата стръв за износ срещу конвертируема валута. Налага се да преодолеем тесногръдото разбиране, че износът при всички случаи става за сметка на националното потребление. Вместо него трябва да дойде убеждението, че без износ няма развитие, няма бъдеще.
Тези въпроси са неотделими и от по-смелото отваряне на страната за чужди инвестиции, създаването на смесени предприятия и други съвременни форми на международно икономическо сътрудничество.
Специално внимание трябва да отделим на международния туризъм като реален източник за увеличаване на валутните постъпления на основата на съществуващите у нас благоприятни дадености.
Пето. Трябва да предприемем енергични, а в някои случаи и драстични мерки за стабилизиране на финансовите баланси и за освобождаване на финансовите ресурси както на национално равнище, така и на равнище на общините и предприятията за постигане на поставените приоритетни цели на икономиката.
Главна цел трябва да бъде премахването на бюджетния дефицит на държавата и освобождаването на бюджета от огромните преразпределителни функции, с които сега е ангажиран. Ние следва да поддържаме линията на прогресивно намаляване на дотациите, да се противопоставяме на политиката на реанимиране на предприятия и дейности, които са в състояние на фактически фалит. Само на тази основа е реално да се намалят данъците и да се осигурят условия за самоиздръжка и самофинансиране на преобладаващата част от стопанските единици.
Необходимо е да подкрепим правителството в неговите усилия да намали бюджетните разходи и проведе линия на строги бюджетни икономии. Правилно е да се сведат до минимум разходите на държавата за дейността на някои обществени организации, а също така за представителни цели. Можем да приветствуваме и да подкрепим изцяло намеренията на правителството съществено да намали разходите за административно-управленския персонал на всички равнища.
И от икономическа, и от политическа гледна точка се налага да отделим специално внимание на проблемите на селското стопанство.
Очевидно решенията на Майския пленум от тази година по въпросите на селското стопанство не дадоха цялостен и пълен отговор на назрелите проблеми в този отрасъл. Нашето становище е, че за в бъдеще основна форма на собственост в селското стопанство трябва да стане кооперативната. Време е да възстановим трудово-кооперативните земеделски стопанства. Въобще сега е необходимо да вдъхнем нов живот на кооперацията във всички области и да формираме общности от цивилизовани кооператори, както казваше Ленин.
В някои селскостопански производства и дейности може би ще бъде правилно да съхраним държавната форма на собственост, но като организираме нейното стопанисване на демократична икономическа основа, разчупим оковите на монополизма и създадем условия за активна пазарна конкуренция. Много по-смело от досега следва да развием арендни-те отношения, като разширим практиката на дългосрочната и безсрочната аренда върху земята, а също така в животновъдството.
Разделяйки се с догмите, които нанесоха на нашето село толкова щети, следва категорично да подпомогнем създаването на индивидуални земеделски стопанства с право на собственост върху земята и производствените фондове, особено в полупланинските, планинските и в други изоставени райони. Важното е цялата наша българска земя да се стопанисва с любов и грижа, да носи полза и за стопанина, и за обществото.
Жизненоважна предпоставка не само за успеха на икономиката, но и за цялостното преустройство на политическата система и демократизацията на обществения живот е рязкото повишаване на трудовата и технологична дисциплина. Последните седмици показаха, че тази на пръв поглед азбучна, но толкова важна истина все повече се осъзнава от народа, от трудещите се. Задача на държавните и стопански органи, на всички обществени сили в нашата страна е да утвърждават такова съзнание, което може и трябва да се превърне в една от основните движещи сили на обновлението и напредъка на страната.
Програмата от практически действия, която предлагаме на партията и народа, не съдържа лесни решения. Нейният успех зависи от мобилизацията на целия духовен и трудов потенциал на нацията. Той ще изисква от нас напрежение, а в някои случаи и жертви. Сега повече отвсякога ни е необходимо сплотяване и национално съгласие както по приоритетните задачи на икономиката, така и по конкретните пътища за тяхното осъществяване. Основата за това съгласие е съзнанието, че ще работим за благото на България, за нейното достойно място в света.
Другари,
Вече стана дума, че икономическото обновление е невъзможно без преустройство в политическата област и обратно. Опитът на другите социалистически страни доказа, че разминаването може да доведе до изключително деструктивни явления в социално-държавен план. За да бъде проведена успешно икономическата реформа, трябва да бъде изграден съвременен правов ред, без който не могат да функционират икономическите механизми.
Като първа най-важна стъпка по този път днес пред нас стои задачата да реализираме един обновен парламентарен строй. Необходимо е да се създаде в най-близко бъдеще истински социалистически парламент, който да бъде въплъщение на народното самоуправление, в духа на най-добрите народни и демократични традиции. Необходимо е да се възстанови изцяло и без остатък върховенството на Народното събрание, което да поеме своята отговорност на строител на нова социалистическа България. Пред парламента регулярно ще трябва да се отчитат в съответствие със своите конституционни задължения Държавният и Министерският съвет. Под негово ръководство, с участието на цялата общественост и на управленската система, е належащо коренно обновление на методите на законодателната дейност, организирането на действен контрол за изпълнение на законите и другите негови решения.
От гледна точка на възстановяването на естествените и законните права на Народното събрание следва да оценим реалното място на Държавния съвет в държавното ни устройство. Ясно е, че решително следва да се премахне порочната практика, при която той се бе превърнал във втори законодателен орган. Ето защо при изработването ла новата конституция заслужава да се обсъди въпросът за необходимостта от Държавния съвет в условията на постоянно действуващо и работещо Народно събрание и евентуално за въвеждане на института на държавен глава.
От изключителна важност за държавното управление, за реализирането на нашите социално-икономически цели и задачи е въпросът как да преустроим дейността на Министерския съвет. Ясно е, че той трябва да си възвърне мястото, което конституцията му е отредила.
Необходимо е като висш изпълнително-разпоредителен орган с обща компетентност той да държи в центъра на своето внимание всички страни на политиката на страната. Разграждането на командно-бюрократичната система, освобождаването от досегашното партийно опекунство ще позволи на нашето правителство да изяви своята самостоятелност и да демонстрира принадлежащата му по право отговорност за съдбините на страната. По мнението на Политбюро именно принудената пасивност и едностранчивост в неговата дейност бяха една от причините за хаотичното състояние на делата в административната, стопанската, социалната и други сфери на националния живот. Та как ще има ред, сигурност и обезпеченост, като няма пълноправно правителство?
Най-важна проява на стремежа на народа към цялостно обновление е дълбокото раздвижване сред обществеността, което придобива все по-нови форми и масови мащаби. Активизират се обществените организации и движения, възникват нови инициативи, обединения и сдружения на гражданите. Създава се изцяло нова обществено-политическа картина, абсолютно немислима от гледна точка на досегашните, вече архаични представи за обществен живот.
Събитията, свързани с това раздвижване, нарастват като лавина. Безспорен факт е, че е нужна нова политика на партията и на държавата спрямо обществените групи и течения. Тя не може да се гради на основата на собствения ни досегашен опит, защото такъв няма. Необходим е нов глобален подход, който да отчита засилващата се роля на човешкия фактор, на общественото съзнание. Това са явления с огромен потенциал за ускорено развитие, който обществото трябва да оползотвори. Ние ценим патриотичната и гражданската насоченост на тези обществени фактори…
Едновременно с това се появиха и други сили с други цели и амбиции, които, ако получат исканата от тях „свобода“, ще тласнат обществото в анархия и трагедия. Но ние вярваме, че българското общество и българският народ притежават достатъчна политическа зрялост, за да не допуснат нашето отечество да бъде хвърлено в подобен катаклизъм.
По-нататъшното обществено-политическо развитие в България е възможно само на основата на демократизацията на социализма в т.ч. и чрез утвърждаване на принципа на плурализма. На тази основа ще се базира и законодателната реформа в нашата страна, която ще бъде осъществена в близко бъдеще, нейна главна задача е да обнови дълбоко нашето законодателство, да го приведе в съответствие с общоприетите принципи и норми на международното право, върху което се изгражда съвременното цивилизовано общество. Трябва бързо и ефикасно да се създаде правна уредба за събранията, митингите и демонстрациите, за сдруженията на гражданите, печата, изповеданията и други. На дневен ред стои въпросът за демократизирането и хуманизирането на наказателното, наказателно-процесуалното и наказателно-изпълнителното право, за създаване на процесуални гаранции за защита правата на гражданите, включително адвокатска защита от самото начало на наказателното преследване.
Ръководството на партията съзнава, че съществува един труден проблем, свързан със създалото се напрежение сред една част от нашето население, известен брой от което напусна страната през тази година. Всички разбираме, че въпросът е сложен. Поради това Политбюро смята, че Централният комитет на партията ще постъпи добре, ако подложи на задълбочен и всестранен анализ този проблем и на тази основа предложи пътища за неговото решаване.
Вече е в ход разработката на съобразено с международните изисквания законодателство за опазване на природната среда и осигуряване на здравословни условия за живота и труда на човека
В процеса на преустройството съществено изменение н усъвършенствуване трябва да претърпи работата на органите на Министерството на вътрешните работи. Органите на МВР трябва да се освободят от редица несвойствени функции и да съсредоточат усилията си към защита на конституционния строй, националната сигурност и охраната на обществения ред, правата и свободите на гражданите.
И занапред следва да се полагат грижи за укрепване боеспособността и бойната готовност на Българската народна армия като фактор за осигуряване националните интереси и защита на страната.
Новата правова социалистическа държава е невъзможна без нова конституция. Проектът за нова конституция следва да се постави на всенародно обсъждане. В нея по принципно нов начин трябва да се решат всички генерални въпроси на живота в страната и обществото, в т. ч. политическото и икономическото устройство, въпросите на собствеността, за субектите на властта и техните правомощия, За основните права, свободи и задължения на гражданите и гаранциите за тяхното осъществяване. В такава светлина следва очевидно да се подходи и към член 1 от досегашната конституция, касаещ ръководната роля на българската комунистическа партия. В едно демократично общество ролята на дадена партия не може да се постулира, да се определя по команден път. Тя може да бъде единствено резултат на доверието на народа.
Паралелно с подготовката на конституцията, още преди да бъде подготвен основният пакет на законодателната реформа, трябва да се разработи и приеме нов избирателен закон, с ясна и актуална политическа задача – да създаде условия за провеждането на свободни и демократични избори. Без всякакво съмнение следващите избори, които предлагаме да се състоят през следващата 1990 година, ще бъдат действително свободни и демократични.
Другари,
Превръщането на България в съвременна демократична и правова социалистическа държава настойчиво изисква от нас нови подходи и решения и в международната политика. Външната дейност на партията и страната също изисква определено преосмисляне.
За нас принципно значение имат дълбоките преобразования в социалистическите страни, на първо място в Съветския съюз, и взаимодействието между нашите партии и държави по пътя на преустройството. Ние с изключително внимание следим всичко, което става в страната на съветите. За нас не е имало и няма да има важни и по-малко важни области на българо-съветското сътрудничество и взаимодействие. Ние сме искрено убедени също така, че дружбата между-българския и съветския народ не се нуждае от парадност и лакировка, че нашите отношения трябва да бъдат такива, каквито прилягат на истински приятели – чисти, искрени и неопетнени, откровени и делови. Завършилото наскоро посещение на наша делегация в СССР, срещите и разговорите с М. С. Горбачов потвърдиха това наше убеждение.
Ние разглеждаме нашето участие във Варшавския договор и Съвета за икономическа взаимопомощ като необходимо от гледна точка на нашите национални интереси и активно ще работим заедно с нашите съюзници за увеличаването на конструктивния принос на тези организации в международния живот.
Започналото преодоляване на разкола на Европа ни задължава за една нова самооценка като европейска държава. Задълбочаващият се общоевропейски процес предлага благоприятни условия за участие на нашата страна в международното разделение на труда, в обмяната: на материални и духовни ценности. България без всякакви резерви приема концепцията за общия европейски дом и ще продължи да дава своя принос за неговото изграждане. Това поставя пред нас задачата решително да активизираме европейското направление на нашата външна политика.
България отдава голямо значение на .отношенията си със съседните страни, към които ще провеждаме още по-инициативна политика на добросъседство и сътрудничество. Освен гарантирането на сигурност, разбирателство и развитие на сътрудничеството в сегашните му мащаби и форми ние трябва да мислим за овладяване и на нови позиции. Става дума за преодоляване на традиционни бариери, пречещи на балканското общуване, за взаимно скъсване с остарели стереотипи.
Стриктно ще изпълняваме своите задължения, произтичащи от договореностите от Хелзинки и Виена, с ясното съзнание, че стави дума за основата, върху която не само ще изграждаме нашето сътрудничество с другите страни, но и ще работим за нашето собствено усъвършенствуване като правова държава, достоен партньор в международните отношения.
Новата политическа ситуация в света и у нас налага да търсим нови възможности за сътрудничество както с братските партии, така и с много по-широк спектър политически и обществени организации, движения и сили. Диалогът с тях ще съдействува за изграждане на свят без война и насилие, за решаване на глобалните проблеми.
Процесите на световната арена и динамиката на нашето вътрешно развитие изискват да осъществяваме ефективна, гъвкава и народополезна външна политика, адекватна на повелите на епохата и жизнените интереси на нацията. Това ще бъде политика изцяло открита към света, към общочовешките проблеми и търсения. Това е едно от важните условия за осъществяване на преустройството, за превръщането ни в истински прогресивна модерна държава. (…)
Източник: Photonik.blog.bg