Министерството на търговията може да възроди клаузи от нереализирания законопроект SOPA
Американската администрация иска да възроди опасни части от оттегления законопроект за цензура в интернет SOPA (Stop Online Piracy Act – „Спиране на онлайн пиратството“), съобщи изданието Craveonline.com.
Идеята на Министерството на търговията е да върне най-спорната част от него, а именно влизането в затвора за разпространение на продукти със защитени авторски права в глобалната мрежа.
Ако това стане факт, то скоро изтеглянето на видеоматериали от сайтове като YouTube, за пеене с караоке например, ще се превърне в престъпление. В. „Вашингтон пост“ също обърна внимание на новата инициатива и припомни, че преди две години оригиналното предложение е дошло от сенаторката демократ Ейми Клобучар, която настояваше споделянето на песни в интернет да се криминализира. Срещу това тогава възропта дори младежкият идол и певец Джъстин Бийбър, който поиска „сенаторката да бъде хвърлена зад решетките с белезници“ и подкрепи споделянето на негови песни в нета.
Това беше една от най-спорните части на законопроекта SOPA, който след няколко седмични протести в САЩ и по света бе оттеглен от законодателите. Те обаче продължават с опитите си да намерят начин да криминализират споделянето на филми и музика в интернет като нарушение на авторските права. В момента подобни нарушения се квалифицират като простъпка, а не като престъпление. Под влиянието на лобистки влияния, които са в противоречие с мнението на мнозинството американци и тенденциите в модерните технологии, правителството на САЩ все още иска да промени това.
Законите за защита на авторските права винаги са придружени с много общо формулирани понятия и борбата в момента се води именно за това дали споделянето на материали с авторски права в интернет да се определят като престъпление. Ако това стане факт, то федерални агенти ще могат да затварят сайтове и да арестуват хора, които са публикували в интернет копирани материали с права и няма да има значение дали нечия малка сестра е свалила музика в своя телефон или MP3. Последните разкрития показват, че правителството на САЩ е станало още по-усърдно в опитите си да се наложи, независимо от общественото мнение.
РАЗВИТИЕ
През т.г. споделянето на файлове с различно съдържание в интернет показа, че това е неделима част от виртуалния живот в глобалната мрежа. Сайтът за онлайн услуги Netflix, между които за достъп до оригинално филмово и телевизионно съдържание, вече има над 38 милиона членове в 40 страни. Музикалният му еквивалент Spotify твърди, че има 24 милиона активни потребители в повече от 28 държави. По този начин за сайтовете вече е задължително да имат възможността да споделят големи количества данни и информация.
Източник: в. „Сега“