Граждани начертаха границите на Цар-Симеоновата градина
.
Материал на Podtepeto.com
Брошура „Битка за Цар Симеоновата градина. Призив за гражданска съпротива“ се разпространява от няколко дни от ръка на ръка под тепетата. Автори на книжката, която проследява целия казус около изграждането на спорния паркинг под Пеещите фонтани, са еколозите от СНЦ „Граждански контрол- защитата на животните“, а изданието е изработено с финансовата подкрепа на фондация „Чарлз Стюарт Мот“, представена чрез фондация ЕкоОбщност“. Вчера (на 23 септември – бел.ред.) бе проведена и поредна акция по опазването на зелената площ – паметник на градинското и парковото изкуство. Ентусиасти начертаха със зелена боя границите на градината така, както са описани в Държавен вестник, бр. 41 от 1992 г., в който тя е призната за недвижима културна ценност от категория „Местно значение“ и получава статут на защитена зона.
Идеята да рисуваме бордюрите днес е да покажем на политиците къде минават границите на Цар-Симеоновата градина, защото те се опитват да ни направят на луди, че Пеещите фонтани не попадали в рамките на парка. А те категорично са описани в Държавен вестник: на север – „Гладстон“, на изток- площад „Централен“, на югоизток – „Велико Търново“, на югозапад- „Никола Вапцаров“ тогава, „Авксентий Велешки“ днес, на северозапад- „Филип Македонски“. Със зелената боя освен границите чертаем и местата, на които гражданите ще правят жива
верига, ако не се вслушат в нас и пуснат багерите, каза Георги Сербезов за „Под тепето“. Той е категоричен, че въздействията върху околната среда при евентуално изграждане на паркинг под фонтаните ще са ужасяващи, това застрашава сериозно растителността в градината. Те алармират, че ако пловдивчани не се събудят, тежкотоварните машини ще влязат още през октомври.
На 26 септември организираме голяма кръгла маса на тема „Съдбата на Цар Симеоновата градина“ в голямата зала на бившото Лъки синема. Ще участват еколози, експерти, ландшафтни архитекти. Надяваме се да присъстват повече хора, за да чуем повече мнения. Надяваме се и някой да се вслуша в тях, допълни Сербезов.
––––––––––––––––––––––––
Запис от предаване по същата тема на DC TV
http://www.youtube.com/watch?v=lck0uh5ArGY&feature=share&list=PLc4kiFPNh4bIaw6I-PzqtoVnzJ07nDBRT
––––––––––––––––––––––––––––-
Бел.ред.: Във връзка със заплахата част от Цар-Симеоновата градина – паметник на градинарското изкуство, изграден преди повече от сто години – да бъде унищожена, разтревожени граждани на Пловдив писаха и до нашето издание. Според тях става въпрос за един безумен проект, предложен и подкрепян от кмета на града и от повечето общински съветници, който е на път да се осъществи, въпреки, че е в нарушение на ред закони. До този момент опитващите се да спасят границата пловдивчани, обединени в група във Фейсбук „Гражданска коалиция за Пловдив“, са се обръщали за съдействие за спиране на проекта към всевъзможни държавни и общински институции в България, които за съжаление са останали глухи. Очаквайте скоро още информация за неравната битка на граждани срещу общинската администрация за спасяване на Цар-Симеоновата градина в Пловдив, която тече вече трети месец. Според защитниците на градината, много медии избягвали да отразяват темата за разрушаването на част от Цар-Симеоновота градина, или пък създавали невярна представа за смисъла на протестните действия в нейна защита.