Директорът на „Фрийдъм хаус“ Кристофър Уокър заяви за Дойче веле, че България е страна с „частично свободни медии“, но все пак не е далече от държавите, чиито медии се окачествяват като „свободни“.
Уокър каза това, след като организацията публикува годишния си доклад за свободата на словото в света, в който България е поставена на 76-то място от общо 196 страни, а свободата на медиите е определена като „частична“.
Медийният сектор в България се бори със същите трудности като медиите в повечето държави в момента, става дума най-вече за икономическия натиск, каза Уокър, директор на отдела за изследователска дейност във „Фрийдъм хаус“.
Според него най-голямо предизвикателство пред страната е да се справи с безнаказаността в случаи на отправени заплахи или употребено насилие над журналисти.
Съдебната система и политическите ръководители на страната трябва да осигурят адекватни мерки за защита на свободата на пресата, подчертава Уокър.
Свободата на медиите в отделните страни-членки на ЕС се различава доста, казва експертът. Като започнем от Финландия, където медиите са най-свободни, и стигнем до България и Румъния. България е под средното за ЕС ниво.
Преди година редакторка на доклада на „Фрийдъм хаус“ за свободата на медиите, подчерта, че закриването на програми за България от чужбина като Би Би Си е било преждевременно.
Това положение не се е променило много и днес. В съвременната глобализирана медийна среда е изключително ценно да има разнообразие на мненията, не само в самата страна, но и на медии от чужбина, смята Кристофър Уокър.
Държава като България има относително добро представяне в най-общ глобален план, но това се дължи на сравнението с държави, в които медиите нямат никаква свобода.
Така че за България е полезно да има повече, а не по-малко гласове в медийния ландшаф, смята Кристофър Уокър.
––––––––––
Нова атака срещу български журналист
Автомобилът на на журналистката от Дупница Лидия Павлова беше потрошен за втори път, след като започна делото срещу братя Галеви, в което тя е свидетел.
Приемам случилото се като сплашване, защото това е второ нападение над колата ми, коментира журналистката, цитирана от „Десант“.
Във вторник мутри на Галеви заплашиха с убийство и двама от свидетелите – свещениците Ивайло и Методий, които разказаха в съда, че Галеви и гардовете им ги плашели да си мълчат за положението в Дупница.
Шефът на ОД на МВР в Кюстендил Георги Джоглев реагира нервно, когато бе попитан докъде е стигнал с разкриването на заплахите и потрошения автомобил. Той каза, че работят по случаите, но дори не знаеше кога е атакувана колата на Лидия.
Това става ден, след като американската правозащитна организация „Фрийдъм хаус“ постави България на 76-то място в света по свобода на словото.
kafene.net