На 4 декември 2013 г. в зала 101 на МВнР Дипломатическият институт към Външно министерство организира кръгла маса на тема „България-Великобритания (BG-GB): огледалният образ”. Това е първото събитие от поредица форуми, които ще се осъществят в бъдеще с цел подготвянето на съвместното председателство на България и Великобритания на Съвета на ЕС през 2018 г.
.
Кръглата маса беше посветена на българо-британските отношения не само от гледна точка на дипломацията, но и в културен, икономически и социален аспект. Участници в нея бяха български и британски представители на администрацията, академичните среди, неправителствения сектор, бизнеса, медиите и други, които споделиха своите гледни точки по темата.
Събитието откри Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт, която сподели убеждението си, че тази дискусия трябва да се превърне в основа за изграждането на едно по-близко сътрудничество между България и Великобритания. „Ролята на дипломата е не да използва информация, базирана върху спекулации, а върху истината такава, каквато е. Затова чрез имената на панелите, които са намигване към британската, а и световна литературна класика, ние искаме да си кажем откровено с какво се гордеем, и с какво не толкова, какви са предразсъдъците, които двете общества имат едно към друго, на какво се надяваме, има ли смисъл да се надяваме, и как да продължим заедно с очакване да започнем да се разбираме по-добре.”.
Приветствия при откриването на крълата маса поднесоха Иван Станчов – председател на Националния консултативен съвет на ДИ, посланик на България във Великобритания и Република Ирландия (1991-1994), и Марк Холанд – заместник-ръководител на Посолството на Нейно Британско Величество в Р. България.
Първият панел, носещ името „Гордост и предразсъдъци”, постави въпроса как двете страни се възприемат една друга от историческа и съвременна гледна точка. Модератор на панела беше Десислава Иванова от дирекция „Външнополитическо планиране, информация и координация” на МВнР. Мартин Иванов – секретар по култура, образование и национална идентичност на Президента на Р. България, представи резултатите от анкета от 2007 г., проведена сред британци, живеещи на територията на България. Резултатите показват положителното отношение на британците към българите и на българите към британците, те отчитат позитивна нагласа към съвместния живот в една общност.
Проф. Майкъл Холман – почетен професор по славистика в университета на Лийдс и Doctor Honoris Causa на Софийския университет, сподели мнението си по темата за образите на двете страни и най-вече за образа, който България провокира в съзнанието на британците. Ролята на медиите и най-вече на британската жълта преса, която често предопределя негативния имидж на България на Острова, беше широко дискутирана. Проблемът обаче, каза проф. Холмън, е не толкова образът на България във Великобритания, а образът на България сред самите българи.
Следващ говорител беше Кристин Милнър, основател на Sofia The Insider’s Guide и In Your Pocket Bulgaria, която, чрез историята на своето българо-британско семейство, представи стереотипите, приписвани от българи и британци едни на други. Тя говори за сложната връзка, която всеки чужденец, живеещ в България, има, и за начина, по който страната ни може да се възползва от културните си връзки, за да се представи в положителна светлина.
Последен в панела говори Стойчо Влайков, представител на българските бизнес среди, който наблегна на спектъра от възможности, чрез които България може да постигне развитие на Европейския икономически пазар, и даде пример за успешни иновативни предприятия във Великобритания по български модел. „Политиците вече не могат да обяснят на гражданите какво и защо се случва в новия глобален и дигитализиран свят”, подчерта Влайков, и даде предложение България да инвестира предимно в реклама на българския предприемач.
Във втория панел „Големите надежди” фокусът беше поставен върху взаимните очаквания в годините до съвместното председателство. Д-р Рандъл Бейкър – професор в НБУ, заяви, че живее в България, защото тук са неговите приятели. Той изложи позицията си, че България има огромна нужда от квалифицирани млади хора и че културният обмен между български и британски студенти трябва да бъде стимулиран. Той също така призова българите да бъдат по-активни, да се стремят сами да привличат международния интерес към себе си и да се възползват от историческото си качество на нация – посредник, изграждаща културни мостове между съседните й страни.
Струмен Паунов – директор на Bulgarian Business Club-London и АG Media London, предстаи своя „План 2014: Рестарт на българо-британските отношения“, който се основава на задълбочени преговори между двете страни с политическа, икономическа и социална тематика. Боян Бенев, водещ в „Неделя х 3” (БНТ) и “Най-добър млад предприемач на Великобритания” за 2007 г., представи своята гледна точка за сближаването, което се основава на емоционално въздействие между двете страни. Той изрази вярата си, че българите трябва със самочувствие да изградят един образ за страната, който да бъде разбран от широк кръг публика и най-вече от младите, като се основава на интерактивни, въздействащи елементи. В заключение Десислава Иванова представи избрани цитати от есетата, , писани от български студенти, изпратени по повод кръглата маса в предварително организирания конкурс, и свое изследване за нагласите на британците спрямо България.
Последва отворена дискусия с всички гости на кръглата маса, озаглавена „Шоуто трябва да продължи”. Интересни мнения бяха изказани от представители от различни професионални области. Сред изказванията бяха тези на Тери Рандъл и Георги Мархолев, които дадоха идея за иновативен подход в популяризирането на България – чрез съвместни филмови и музикални проекти. В дискусията участваха представители на Българо-Британската търговска камара, неправителствени организации, медии, институции и други.
Дипломатическият институт планира през следващите години до председателството на ЕС през 2018 г. и други инициативи, свързани с българо-британските отношения, а втората кръгла маса ще се състои през октомври 2014 г.
Алена Лакова,
Дипломатически институт към МВнР