В събота вечер, 14.12.2013 г., в Konkuk University Пазарджишкия симфоничен оркестър изнесе благотворителен концерт под диригентството на Стефан Новак от Румъния. Ниските температури и заледените улици не попречиха на част от неголямата българска колония в Сеул да посетят модерната концертна зала New Millennium Hall на университета.Те се насладиха на разнообразна и продължила почти два часа програма. В нейната първа част бяха включени различни произведения на Й. Щраус, Сен-Санс, Бетховен, Доницети и на някои корейски композитори.
Във втората част участие взеха и млади изпълнители от Южна Корея, както и организаторката на турнето Yu So-yung. Бяха изпълнени произведения на Лехар и на Виенската оперета, както и Рожденственска музика от Уебър, Андерсон и др.
След края на концерта се чуваха викове „браво”, а най-екзалтирани сред публиката бяха най-малките слушатели, дошли вероятно за първи път на такова събитие. Концертът бе почетен и от представители на дипломатическите мисии на България и Румъния. Консулът ни в Южна Корея Магдалена Илиева лично поздрави българските виртуози, пропътували хиляди километри и изнесли повече от 50 концерта за 50-дневния си престой, който завършва с полет в понеделник към София.
Музикантите ни също се зарадваха на присъствието на сънародници в залата и разказаха за впечатленията си от Корея. Разказаха и за родината ни. Не е лесен животът на българския музикант. В България тези изключително надарени хора, на които дори накрая на света ръкопляскат хиляди, получават невисоки заплати, което ги кара да се чувстват притеснени и в неравностойно положение в сравнение с колегите си, с които се срещат.
Това ни връща повече от 100 години назад, за да си спомним за тежката съдба на патрона на Пазарджишката филхармония (вж. първата снимка с името на залата – б.р.) – маестро Георги Атанасов. Маестро Атанасов завършва консерваторията „Росини“ с пълно отличие, златен медал и с титлата „Маестро ди музика“ само за три години (1899-1902) и се завръща в родината си, въпреки поканата да остане в Италия при учителя си – прочутия Пиетро Маскани, авторът на „Селска чест“. Маестрото до края на живота си живее скромно, дори бедно, и работи усърдно за България, за издигането и професионализирането на българската музика. Пожелаваме на чудесните ни изпълнители да доживеят времето, когато трудът им ще бъде и достойно финансово оценен в България!
–––––––––-
Пазарджишкият симфоничен оркестър е създаден е през 1969 г. От 1972 до 1992 г. негов неизменен художествен ръководител е диригентът проф. Иван Спасов – значима личност за българската култура. Той работи за бързото утвърждаване на колектива и за ориентираната в различни стилове и жанрове репертоарна политика. Оркестърът свири не само творби от световната класика, но също така и от съвременни композитори, и от български автори. Някои от творбите са написани специално за оркестъра. Сред тях са „Буколики” и „Метамофози” на Константин Илиев, както и голяма част от произведенията на Иван Спасов. През своята 40-годишна история оркестърът е изнесъл серия от концертни турнета в Полша, Италия, Гърция, Испания. Има записи в БНР и БНТ, публикувани в дългосрочни записи и CD-та.
След професор Иван Спасов оркестъра е ръководен последователно от Деян Павлов (1992-2000), Петър Стефанов (2001-2002), Пламен Първанов (2002-2005).
От есента на 2005 г. главен художествен ръководител и диригент на оркестъра става маестро Григор Паликаров. Той успява за кратко време да доведе оркестъра си до състав с голям авторитет сред музикалната общественост в България. Очевидни показатели за това са покани за участие в престижни фестивали като „ Софийски музикални седмици” и „Мартенски музикални дни”. На фестивала „Софийски музикални седмици” в София през 2006 г. концерт на Пазарджишкия оркестър е записан и публикуван на компактдиск, който се разпространява като оригиналната реклама на фестивала сред подобни фестивали в цяла Европа. Логично идва поканата за участие в „Мартенски музикални дни” в гр. Русе (2007 г.), където оркестърът партнира на солистите на Виенската филхармония – W. Schulz и М. Schulz – флейта и Фр. Вартоломей – виолончело. Не на последно място са традиционните участия на фестивалите „Австрийски музикални седмици” и „Нова българска музика” – 2006, 2007, 2008 и 2011 г.
Съхранявайки своята самостоятелна концертна дейност от 2002 г., симфоничния оркестър става част от Симфонично-оперетно дружество „Маестро Георги Атанасов” и участва в премиери и постановки на много оперети, последната от тях като „Принцесата на цирка” (2005 г.) и „Хубавата Елена” (2007 г.)
През последните години Пазарджишкият оркестър се присъединява редовно и с голям успех в европейски турнета на концертна агенция „Schlote” с постановки на оперите „Трубадур” (2003 г.), „Мадам Бътерфлай” (2004 г.), „Риголето” (2005 г.), „Бохеми” (2006), „Травиата” (2007 г.), „Тоска” (2008 г.) и „Бал с маски” (2009 г.)
През октомври, преди да отпътуват за „Страната на утринната роса“ по покана на корейското посолство в България, музикантите свириха в българо-корейски Friednship Concert под диригенството на Григор Паликаров. Солистите на вечерта бяха Won Kim (пианист), Мариана Панова (сопрано), Jasmine Choi (флейта) и тенорът Junsang Han.
.
Вижте тук и кратко непрофесионално видео от финала на вечерта – ЛИНК към VIDEO
Eurochicago.com