Графиката по-долу показва как хората в различните мюсюлмански страни предпочитат жените да бъдат облечени на публични места.
Повечето от анкетираните по света считат, че жените трябва да ходят забрадени и едва по-малко от 5% от хората в Ирак, Египет, Пакистан и Саудитска Арабия смятат, че е допустимо за жените да се появят на обществени места без главата да им е покрита. В отделните колони е посочен процентът от общия брой анкетирани. В най-долния ред е указано средното значение по изследваните държави.
Графиката е базирана на проучване на Института за социални изследвания на Университета в Мичиган (САЩ).
––––––––––––––––––––––––––––––––-
ПОСЛЕСЛОВ
Ако се обърнем към това, което е написано в Корана по отношение на облеклото на вярващите мюсюлманки, ще видим следното. Айетът, в който пророкът Мохамед говори за облеклото на жените, се намира в сура „Ан Нур“ /“Светлината“/ и гласи:
„И кажи на вярващите жени да свеждат поглед и да пазят целомъдрието си, и да не показват своите украшения освен видното от тях, и да спускат покривалото върху пазвата си, и да не показват своите украшения освен пред съпрузите си или бащите си, или бащите на съпрузите си, или синовете си, или синовете на съпрузите си, или братята си, или синовете на братята си, или синовете на сестрите си, или жените [вярващи] или [слугините], владени от десниците им, или слугите от мъжете без плътски нужди, или децата, непознали още женската голота. И да не тропат с крак, за да се разбере какво скриват от своите украшения. И се покайте пред Аллах всички, о, вярващи, за да сполучите!“ [Коран, 24: 31]
وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُوْلِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاءِ وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِن زِينَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ „
В този айет става дума за това, че когато жените като излязат от къщи, те трябва да си слагат покривалото (кхимара) върху пазвата (т.е. бюста си). И да не подрънкват излишно с украшенията си, които по времето на пророка Мохамед жените са носили и по краката си. Пророкът на исляма въобще не е казал в низпосланото чрез него в Корана, че жените трябва да покриват тялото си от глава до пети. (Каквото тълкувание има на думите му и мнозина вярващи мюсюлмани са го приели като вид религиозна аксиома. Но това така или иначе е тълкувание, не думи на пророка, които да са намерили място в Корана). Пророкът Мохамед казва за жените да покриват пазвата си, бюста си с кхимара (през 6-7 век, че и доста след това забрадки още няма, няма я и думата „забрадка“ в езика на първите мюсюлмани, има покривало, парче плат, което да се спусне над бюста). Казва също, да не показват украшенията си, освен видното от тях. Как се тълкува, впрочем, думата „украшения“? Ако се върнем към целия текст на айет 31 ще видим, че в него се казва жените да не тропат с крак, за да се разбере какво скриват от своите украшения. Какво значи това? Значи да не показват демонстративно целите украшения по краката си. И че думата „украшения“ е употребена в значението си на гривни, обици, гердани и пр. неща. Нито в цитирания айет, нито някъде другаде в Корана пише, че ушите, челото, шията, нито косъм от косата и пр. на жените не трябва да се виждат, но това е формата или канонът за т.нар. мюсюлманска забрадка, който е бил приет по-късно.
.