Предистория
На интернет сайта на украинския президент е публикуван пълният текст на Споразумението за уреждане на кризата в Украйна, с който се прави опит за спиране на кръвопролитието в страната.
То е подписано от президента Виктор Янукович и ръководителите на парламентарните групи на партия УДАР Виталий Кличко, на партия „Баткивщина“ Арсений Яценюк и на движението „Свобода“ Олег Тягнибок.
Като свидетели на споразумението се явяват външните министри на Германия Франк-Валтер Щайнмайер и на Полша Радослав Шикорски, както и ръководителят на Департамента за континентална Европа към външното министерство на Франция Ерик Фурние.
Белият дом приветства подписването на споразумението за излизане от кризата в Украйна, предаде Ройтерс.
„Подкрепяме усилията на всички, които договориха това споразумение, и куража на лидерите на опозицията, които признаха, че постигането на компромис е било необходимо“, каза Джей Карни, говорителят на Белия дом.
Той посочи, че Вашингтон ще следи отблизо как ще се прилага споразумението и остава в готовност да наложи санкции при необходимост.
„Сега вниманието трябва да бъде фокусирано върху прилагането на това споразумение“, подчерта Карни.
.
Ето какво съдържа споразумението:
Обезпокоени от трагичните случаи на загинали в Украйна,
Стремейки се незабавно да прекратим кръвопролитието,
Решително настроени да продължим пътя към политическо уреждане на кризата.
Ние, долуподписаните страни, се договорихме за следното:
1. В продължение на 48 часа от подписването на настоящото Споразумение да бъде приет, подписан и обнародван специален закон, който подновява действието на Конституцията на Украйна от 2004г. с внесените по-рано промени. Подписаните заявяват за намерението си да създадат коалиция и да сформират Правителство на националното единство в следващите 10 дни.
2. Конституционна реформа, която да балансира правомощията на президента, правителството и парламента, ще започне незабавно и ще бъде завършена през септември 2014г.
3. Президентските избори ще се проведат веднага след приемането на нова Конституция на Украйна, но не по-късно от декември 2014г. Ще бъде прието ново изборно законодателство, както и ще се сформира нов състав на Централната избирателна комисия на пропорционална основа, в съответствие с правилата на ОССЕ и Венецианската комисия.
4. Разследването на неотдавнашните актове на насилие ще се проведе под общия мониторинг на властите, опозицията и Съвета на Европа.
5. Властта няма да въвежда извънредно положение. Властта и опозицията ще се въздържат от употребата на силови мерки.
Върховната Рада на Украйна ще приеме трети закон за освобождаване от отговорност, който ще действа и върху тези правонарушения, които предвижда и законът от 17 февруари 2014г.
Двете страни ще полагат сериозни усилия за нормализиране живота в градовете и селата по пътя на освобождаване на административните и обществени сгради и разблокиране на улици, кръстовища и площади.
Незаконното оръжие трябва да бъде предадено на органите на МВР на Украйна в рамките на 24 часа след встъпването в сила на указания по-горе указ (т.1. от Споразумението).
След указания период всички случаи на незаконно носене и притежаване на оръжие ще попадат под действащото законодателство на Украйна. Силите на опозицията и властите ще се оттеглят от позициите на противопоставяне. Властта ще използва силите на реда изключително за физическа защита на сградите на органите на властта.
6. Министрите на външните работи на Франция, Германия, Полша и Специалният представител на Президента на Руската федерация призовават към незабавно прекратяване на всички видове насилие и противостоене.
Киев, 21 февруари 2014 г.
––––––––––
Оказа се обаче, че това Споразумение за уреждане на кризата не бе прието. Вижте как по-долу.
Протестиращи не приемат споразумението, ако Янукович не бъде отстранен веднага
В протестния лагер в Киев преобладава гняв въпреки трудно постигната сделка между опозицията и президента на Украйна, съобщава Асошиейтед прес.
Протестиращите освиркаха опозиционните фигури, които се появиха тази вечер на Площада на независимостта, за да ги информират за споразумението.
Един радикален оратор заплаши да продължи офанзивата с оръжие, ако опозицията не поиска от президента Виктор Янукович да подаде оставка. Други скандираха „Смърт на престъпника“ по адрес на Янукович.
Президентът се съгласи днес да се откаже от част от правомощията си и да включи опозицията в правителството. Но споразумението не удовлетворява основното искане на протестиращите – Янукович да се откаже от властта незабавно, допълва АП.
Едно от исканията им е до 10 часа сутринта в събота Янукович да бъде отстранен, в противен случаи дори се чуват гласове за превземане на сградата на президентската администрация с оръжие.
.
Русия не подписа споразумението от Киев, призовава за референдум по реформата
Пратеникът на руския президент в Киев заяви в петък, че не е подписвал споразумението между враждуващите страни, защото „ние сме само свидетели тук и диалогът между украинците си е тяхна работа“.
Владимир Лукин, който пристигна вчера в Украйна по молба на президента Янукович, каза след завръщането си в Москва: „Въпросът е, че ние не разбираме съвсем каква е нашата роля в това. Искаме да сме полезни без да се месим във вътрешните работи на тази държава, без да поемаме задължения, които не са съвсем ясни“, цитира думите му „Интерфакс“.
Под споразумението между Янукович и трима лидери на опозицията като свидетели се подписаха високопоставени представители на Германия, Франция и Полша. Според Андрей Клюев, ръководител на администрацията на украинския президент, Лукин не е поставил подписа си и дори не е присъствал на церемонията, защото не е имал мандат от Москва за това.
Според пратеника на Владимир Путин разговорите за спиране на украинската криза са отбелязали напредък, но Москва има известни въпроси за ролята на договорената сделка. „Остават определени въпроси, консултациите ще продължат, това е нормален процес. Разговаряхме, изяснявахме си позициите, ще продължим консултациите и в този смисъл, това разбира се е напредък“, добави той.
Русия настоява, че не се меси в събитията в Украйна и критикува Запада, че прави точно това, включително като наложил на Янукович посредничеството на тримата външни министри от Германия, Франция и Полша.
Външният министър Сергей Лавров в петък отново повтори тезата, че Европа трябва да осъди „радикалите“ сред протестиращите, отговорни за насилието. В съобщение на министерството се казва, че е имало телефонен разговор на Лавров с ръководителя на външната политика на ЕС Катрин Аштън, в който е обсъдено споразумението от Киев „и перспективите за неговото прилагане в условията на продължаваща активност на екстремистките сили“.
РИА „Новости“ цитира изявление на външното министерство, в което се призовава промените да бъдат подложени на референдум.
„Убедени сме, че такива съдбоносни за Украйна процеси като конституционната реформа трябва да се осъществяват с пълното привличане на политическите сили и регионите, а проектът на такава реформа – да бъде подложен на всенароден референдум. Практическите крачки по незабавното успокояване на ситуацията трябва да се правят и от двете страни, за да се съдейства на националното помирение. И, разбира се, каквито и да е форми на посредничество трябва да се извършват при безусловно уважение към суверенитета на Украйна“, се казва в текста.
А в същото време днес и утре в Украйна са дни на траур
А Украинският президент Виктор Янукович обяви 22 и 23 февруари за дни на траур в Украйна, гласи съобщение на официалния сайт на държавния глава.
Националните знамена ще бъдат спуснати наполовина, ще бъдат отменени развлекателните събития и спортните състезания, ще бъдат променени програмите на телевизиите и радиата.
След дните на кървави схватки по улиците на Киев , все още няма окончателни данни за жертвите. В петък репортер на „Ройтерс“ съобщи, че е видял до Майдана 21 тела на цивилни. От медицинската служба на протеста пък съобщиха за близо 100 жертви и над 500 ранени.
Източник: в. „Капитал“
На 4 септември м.г. година украинският президент Виктор Янукович свиква на среща в Киев членовете на своята Партия на регионите за първи път от 3 години. В продължение на 3 часа той убеждава и притиска всеки, който смята, че Украйна трябва да развива по-тесни връзки с Русия.
Депутати обясняват, че бизнесът в източната част на страната ще пострада, ако Янукович се отдръпне от Москва, разказват свидетели пред Ройтерс. Това вбесява Янукович: “Забравете за това…”, крещи той, като говори за задълбочаване на търговията и сътрудничеството с ЕС.
По-малко от 3 месеца след това Янукович отхвърля ЕС, обръща се към руския президент Владимир Путин и сключва с него споразумение на 17 декември за спасителен пакет за страната му. Русия поема ангажимент да инвестира 15 млрд. долара в украинския държавен дълг и да намали с около една трета цената, която украинската компания “Нафтогаз” плаща за руския газ.
Как се стига до резкия завой на Янукович?
Когато в средата на ноември Киев замрази подготовката за споразумение за асоцииране с ЕС, което е първа стъпка към еврочленство, Украйна се мотивира с икономическите щети, които то ще нанесе на търговията с Москва. Тя предложи тристранни разговори, в които да участва и Русия. Брюксел обаче отхвърли варианта.
Виж тук новите електронни издания в MediaMall – цени от 1,20 до 4,80 лева – вечеи с SMS
Според руската НТВ по това време въпросът за освобождаването на осъдената на 7 г. затвор бивша премиерка Юлия Тимошенко за лечение вече не стои като условие пред Киев за споразумението. Пазарлъкът е само финансов.
Според източници от украинското президентство желанието на Янукович да работи за по-тесни връзки с ЕС било искрено, но той бил озадачен, когато видял, че ЕС не признава мащаба на финансовите трудности, пред които ще бъде изправена страната му, ако обърне гръб на Москва. Янукович изчислява, че на Украйна и? трябват 160 млрд. долара за 3-годишен период, за да компенсира загубите от търговията с Русия и да омекоти цената на тежките реформи, за които ЕС настоява. Брюксел обаче отказва, като заявява, че тази сума е раздута и неоправдана. Вместо това ЕС предлага 610 млн. евро (839 млн. долара) веднага и още инвестиции по програми.
Дипломати от ЕС разкриват пред Ройтерс, че
Украйна вероятно е
щяла да получи
поне 19 млрд. евро под формата на кредити и грантове от ЕС, ако беше подписала споразумението за търговия и се беше споразумяла с МВФ. Тази сума обаче не била спомената при преговорите с Янукович. В резултат срещата на Източното партньорство във Вилнюс завършва на 30 ноември без споразумение между Украйна и ЕС. Постоянният представител на Украйна в НАТО Олиник разказва пред Ройтерс, че когато Украйна се обърнала към ЕС за финансова помощ, “те плюха по нас”.
В началото на февруари в. “Уолстрийт джърнъл” разкри, че САЩ и ЕС се подготвят за решителна намеса в политическата криза в Украйна със сглобяването на план за краткосрочна финансова помощ. Върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън обяснила, че сумата няма да е малка и няма да съдържа условие първо Киев да подпише дългосрочно споразумение с МВФ. Може би обаче вече е късно, тъй като политическата криза се разпространява в цяла Украйна.