Мария Койчева, в. „Сега“
.
Дори гръцките плажове са непознати за повече от половината българи, според последното изследване на Евробарометър. |
Българите са пътували най-малко в други страни от ЕС в сравнение с другите европейци. Това показва изследване на Евробарометър, направено в периода 18-27 януари 2014 г. В него са участвали 27 739 души от целия алианс. На въпрос дали някога са пътували в друга страна от ЕС, българите са спечелили първо място по отрицателни отговори, като такъв са дали 63 на сто от анкетираните. В същата група са Гърция и Португалия, където 61% от населението не е стъпвало в друга страна от ЕС.
Най-пътуващите в Европа са холандците – 72% са отговорили, че излизат от време на време в други държави в съюза. В изследването е посочено само, че има разлика в пътуванията на хората от централните и северните страни и тези в източните и южните страни, без да се дават подробности в какво се изразява тя. Средният процент на хората от всички страни, пътували в друга европейска страна, е 63%, като 34 на сто от тях дори са казали, че това им се случва поне веднъж годишно.
Наскоро България излезе на последно място и в друго подобно изследване на Евробарометър за нагласите към туризма – с най-кратка почивка. Главно поради финансови причини мнозинството българи рядко си позволява 2 седмици ваканция. 19 на сто не са пътували въобще през 2013 г. – най-голям дял в сравнение с другите европейци. 73% пък казват, че и тази година ще почиват някъде в родината си, вместо да пътуват в чужбина.
Изследването обхваща и тенденциите за достъп до интернет на хората в ЕС. Българите са в дъното по ползване на интернет от мобилния телефон. Едва 23% от нашенците „хващат“ мрежата от телефона си. По-зле от нас е Португалия, където този дял е 26%. Рекордьори са Швеция със 77 на сто и Дания със 72%. Интересни са данните относно това дали българите използват телефоните си, когато посещават друга страна. Само 34% от анкетираните са отговорили, че изключват мобилните си телефони и не ги използват. Подобни са данните и за хората от Германия, Англия и Унгария. В същото време едва 4 на сто от нашенците използват телефоните си в чужбина, както го правят у нас. Например 40% не получават есемеси.
В ДОБРА СВЕТЛИНА
Въпреки ниската си мобилност, българите се оказват с водещи позиции в друга област от последния Евробарометър – по информираност за единния спешен телефон 112. 70 на сто от българите знаят, че този телефон е общовалиден за целия ЕС. За сравнение в Гърция и Англия това го знаят съответно 10 и 18 на сто от анкетираните. В същото време у нас е най-голям делът на хората, които при спешен случай биха звъннали на тел. 112. Близо 60 на сто от всички анкетирани в страните от ЕС са отговорили, че биха се обадили на тел. 112, ако имат спешен случай в страната си. У нас така са отговорили 88 от анкетираните. В Холандия, Финландия и Швеция процентът е най-висок – 97 на сто.