2024-12-22

Всички авторски страници

Spread the love

Авторски

  • 50 неща, които промениха живота на хората за последното десетилетие

    Само преди десетилетие блекбери означаваше на английски само къпина, зеленото беше само цвят, а риалити предаване имаше само по MTV, и то в промеждутък между музикалните клипове, предаде Асошиейтед прес. Освен политическите и социални събития, които разтърсиха света, през изминаващото десетилетие имаше постепенни промени в начина на живот, които хората не усетиха кога точно настъпиха – точно като да гледаш как расте дете.

    Ето какво промени живота ни след началото на хилядолетието, дадено по азбучен ред на латиница:

    Летищата
    Преди човек не трябваше да си събува обувките, за да се качи на самолет и можеше да си вземе шише с нещо за пиене на борда. Политическият терор промени това.

    Алтернативната медицина
    От акупунктурата през билковите добавки до алтернативни методи за лечение на рак, алтернативната медицина става все по-преобладаваща.

    Клуб на пенсионерите
    Някои звезди навършиха 50 години – Мадона, Принс, покойният Майкъл Джексън, Елън де Дженерис, а други дори 60 години – Брус Спрингстийн, Мерил Стрийп.

    Възрастта
    Никой вече не изглежда на годините си. Дрехите за 50-годишни жени вече са като за 18-годишни. 20-годишните приличат на тийнейджъри. С дълга коса вече можеш да видиш човек на всяка възраст.

    Блог
    Всички сякаш поддържат блог. Как ли сме прекарвали времето си преди блоговете. В киберпространството има над 100 милиона блога.

    Блекбери
    Любима джаджа на корпоративни шефове и заети майки. Версията за смартфон, излязла през 2002 г., вече се използва от над 28 милиона души.

    Кабелна телевизия
    24-часовите новини направиха вечерните новинарски емисии старомодни. На наградите „Еми“ вече властват кабелни сериали. Дори Опра Уинфри създава кабелна телевизия.

    Фотоапаратите
    Помните ли как ходехме във фотостудио, за да ни проявят филма? Не? Вече дори бабите имат цифрови фотоапарати и изпращат снимки по имейла или ги качват във форуми в интернет. Знаменитостите. Клюкарските списания създадоха мания по знаменитостите и всекидневните подробности за живота им.

    Мобилните телефони
    Повече от 85 процента от американците вече имат мобилни телефони. За мнозина те дори изместиха стационарните апарати. Сериалът „Агнешко“: Новият сериал „Агнешко“ е за явление, което се утвърди през изминаващото десетилетие – много жени имат връзка с по-млади мъже. Танците: Танците никога не са били демоде, но през това десетилетие се появиха танцови конкурси като „Значи си мислиш, че можеш да танцуваш“ и „Да танцуваш със звезда“.

    Срещите
    Интернет измести предишните начини за запознанства. Фейсбук: Можете ли да повярвате, че тази социална мрежа някога е била само за студенти в Харвард? Сега в нея потъва времето на над 300 милиона вманиачени потребители по света. Има и нова форма на социален етикет: кого да поканиш за приятел във Фейсбук.

    Мазнини
    Това е десетилетието, в което мазнините станаха обществен враг. Ню Йорк забрани трансмазнините, а Алабама въведе данък за държавните служители с наднормено тегло. Зелени продукти: като се започне от електрическите крушки, през пазарските торбички до автомобилите – всичко е подчинено на идеята за екологичност. Децата вече започнаха да казват на родителите си да ходят на пазар с мрежи.

    Гугъл
    Това е десетилетието, през което Гугъл стана част от мисленето ни. Всичко проверяваме в Гугъл. Джи Пи Ес. Вече не можем да се загубим или поне е трудно с вездесъщия Джи Пи Ес. Човек обаче трябва да внимава какво пише. Едно семейство пътува напразно 600 км, защото вместо Капри написа Карпи.

    Информационно претоварване
    Интернет доведе до информационно претоварване практически за всичко. Информацията е толкова достъпна, но дали е точна? Според някои това е част от по-мащабно явление, което е: Незабавно удовлетворяване. Да можеш да получиш всичко, което търсиш веднага. Някои го наричат темата на десетилетието.

    Айподът

    Символ на дигиталното време. Звучи невероятно, че той съществува само от 2001 г.

    Мюзикъли
    Те са популярни отдавна, но през това десетилетие завзеха киноиндустрията, като се започна с „Мулен руж“ и „Чикаго“. За децата „Дисни“ пусна „Училищен мюзикъл“.

    Биохрани
    Търсят ги все повече хора и те се превърнаха в голяма индустрия. Елегантност през бременността. Елегантни дрехи вече подчертават растящия корем.

    Риалити предавания
    Хората се пристрастиха към риалити телевизията.

    Рецесионен шик
    В трудните времена модата стана по-строга, с доста черно.

    Ретро шик

    Ако човек забрави тютюнопушенето, расизма, сексизма и хомофобията, началото на 60-те години на миналия век, показано в сериала „Момчетата от Медисън авеню“ изглежда много привлекателно. Елегантните мъже от сериала върнаха модата на вратовръзките.

    Старбъкс
    Казват, че тези кафенета са навсякъде. Милиони хора вече започват деня си в тях.

    Татуировките

    Започва съвсем невинно – с пеперудка на рамото или някакъв символ на бицепса. След това добавяш йероглиф, накрая ръката се покрива с татуировки. Почитатели на татуировките са както момичетата, така и майките им.

    Есемесите
    През това десетилетие хората започнаха да пишат думите с по-малко букви, дори и с една.

    Телевизионните екрани
    Те стават все по-големи и по-плоски и холовете ни вече заприличват на прожекционни зали. В същото време мнозина гледат филми и клипове на възможно най-малкия екран – на Айпода.

    Тийнейджърската култура

    Тийнейджърите, особено момичетата, станаха икономическа сила. Те купуват всичко – от дрехи, през електронни устройства до музика и концертни билети.

    Ботушите Ъгс

    Малко удобни обувки са пораждали такава треска. Тези ботуши са навсякъде, независимо от климата. В Лос Анджелис ги носят дори с шорти.

    WII
    В морето от все по-съвършени видеоигри тази обикновена конзола стана хитът на десетилетието. Тя хареса дори на тези, които не играят видеоигри, започна да се използва за видеофитнес и е тема на разговор дори сред старците.

    Уикипедия
    Благодат за мързеливите ученици. Интернет енциклопедията се попълва и поддържа от потребителите.

    Йога
    Мадона, Гуинет и кой ли още не въведоха тази мода. Вече дори бабите играят йога.

    YouTube
    Този сайт за размяна на видеоклипове се появи през 2005 г. През 2008 г. в него се включиха дори кандидатите за избори.

    В списъка са още компютърните приложения, секстингът, майстор-готвачите, пластмасовите саба, просташките филми, кулинарията, вманиачеността за безопасността на децата, консултациите за живота, Туитър.

    actualno.com

  • Гърция изостана от България с 2000 години
    Милиардерката Шелби Уайт

    Две хиляди години преди появата на боговете на Олимп, преди Атина, Спарта и Троя да бъдат построени, преди раждането на Омир, Сократ и Аристотел в земите на днешна България, Румъния и Молдова, около делтата на р. Дунав се е зародила културата на съвременна Европа.

    Tова стана ясно миналия месец, когато в сградата на Института за изучаване на историята на древния свят, към Университета на Ню Йорк, бе открита археологическата изложба “Изгубеният свят на стара Европа”. Той е процъфтявал в Дунавската равнина от 5000 до 3500 г. пр. Хр. Освен антични скулптури, тотеми, керамика и предмети от бита, открити в земите около Дунав, изложбата представи част от най-старото златно съкровище в света, намерено във Варненския некропол.

    Жената, заела се да докаже на света, че не в земите на антична Гърция е покълнала европейската цивилизация, а на териториите на съвременна България, е Шелби Уайт. Г-жа Уайт е член на борда на директорите на музей “Метрополитън” и на управителния съвет на фондацията “Леон Леви”. За дарителската й дейност в сферата на образованието и изкуството през 2007 г. сп. “Бизнесуик” я нареди сред най-щедрите меценати в Америка.

    Г-жа Уайт се занимава и с изследователска работа. Покойният й съпруг Леон Леви беше един от най-успешните инвеститори в историята на Уолстрийт. Сп. “Форбс” го описва като “инвестиционен гений”, който е дарил огромна част от богатството си за археологически разкопки и изследвания на древния свят. След смъртта си през 2003 г. Леви оставил състояние от $ 1 млрд.

    .

    С Шелби Уайт разговаря Симеон ГАСПАРОВ – специално за „Труд“ от ЧИКАГО:

    – Г-жо Уайт, каква е целта на изложбата, посветена на изгубения свят на стара Европа?

    – Чрез тази изложба се опитваме да запълним една празнота в изучаването на историята на древния свят, където след древна Месопотамия се преминаваше веднага към изучаването на древна Гърция и се пропускаше да се спомене за цивилизацията на стара Европа. А тя е процъфтявала по земите на река Дунав хилядолетия преди древногръцката цивилизация.


    – Досега се смяташе, че в древна Гърция се е зародила европейската цивилизация. С изложбата, която представяте в Ню Йорк, се опитвате да докажете нещо доста интересно – че това се е случило на територията на днешна България и Румъния. Какви очаквате да бъдат реакциите на специалистите?

    – Надявам се, че ще успеем да го докажем. Интересното е, че споменавате Гърция, защото след като завърши представянето на изложбата в Ню Йорк, ние ще я покажем отново… в Атина. Там ще питам гърците: “Къде бяхте, та се забавихте толкова дълго време?” Цикладската цивилизация (на Цикладските о-ви в Егейско море – б. а.)е завършила първия етап от развитието си преди 3000 г. А по това време на север, край Дунав, вече е съществувала тази прекрасна цивилизация.

    – Един от най-интересните предмети в изложбата, е най-старото златно съкровище, намерено в България. Имахте ли проблеми с представянето му в Ню Йорк?

    – Притеснявахме се, защото, за да подготвим нюйоркската изложба, трябваше да водим преговори с няколко различни държави, но всички хора, с които работехме в България, ни оказаха безценна помощ. Много сме благодарни на служителите от Националния исторически музей в България, на тяхната щедрост и съпричастност към идеята по организирането на изложбата.

    – Какво знаете за България?

    – Бях в България преди около 3 години с моето семейство и това беше едно от най-прекрасните ни изживявания.

    – С какво ще запомните страната ни?

    – Влюбих се в страната и в музеите ви. Очарована съм и от Националния исторически музей. Всички хора, с които се срещнахме в България, бяха много добронамерени и гостоприемни. Също така ще я запомня с прекрасната природа. В югозападната част на страната открих най-прекрасното място за разходка сред природата, на което някога съм била. От градовете, много ми хареса Мелник. Така че още от сега мога да ви кажа, че планирам скоро да дойда пак.

    Източник: Trud.bg

    Чудесно запазени съдове от 3700-3500 г. пр. Хр. бяха изложени в Нюйоркския университет. Те са открити в района на Кукутени, Източна Румъния. Експонатите са доказателство, че древногръцката цивилизация не е първата в Европа. Снимки: Авторът
    А статуетките, кръстени “Мислител” и “Женска фигура”, са от Черна вода, край Констанца, и са от 5000-4600 г. преди Христа.
  • 09/12/23
  • Промени в Закона за електронните съобщения – За и Против

    Промени в Закона за електронните съобщения, предложени от Министерския съвет, бяха обсъдени и приети на първо четене в Народното събрание.

    МВР да има пряк и постоянен достъп до трафичните данни чрез връзка с доставчиците на интернет и мобилните оператори, предвиждат промените. Достъпът не предвижда да се знае какво се говори, а къде и с кого.

    Спорно е въвеждането на т.нар. интерфейс.

    Защото става въпрос за изграждане на постоянна компютърна връзка между доставчиците на интернет, мобилните оператори и МВР, което пък означава, че служителите на Дирекция „Оперативно-технически операции“ във вътрешното министерство ще имат постоянна връзка в реално време с трафичните данни.

    Предложението службите ще имат достъп чрез интерфейс до трафичните данни за разкриване и разследване на престъпления, наказуеми с лишаване от свобода над две години бе прието със 100 гласа от ГЕРБ и „Атака“.

    Синята коалиция, ДПС, независимите депутати и 27 народни представители от Коалиция за България бяха против. Петима от КБ се въздържаха.

    Лютви Местан от ДПС заяви в обяснение на отрицателен вот, че „голямото изкуство“ е да се балансират принципът за свободата и сигурността, а законът не постига този баланс.

    Според него този закон е класически пример за това, за което политиците през целия 20-годишен период на прехода имат заслуга – да поставят българския гражданин пред избора – или свобода, или сигурност. За съжаление трябва да призная, че поставен по този начин въпросът всъщност представлява откровено нарушаване на конституционни права, защото гражданинът е в правото си да иска едновременно и двете, добави той.

    Депутатите от Коалиция за България Антон Кутев, Ивелин Николов, Петър Курумбашев, Кирил Добрев и Драгомир Стойнев заявиха след гласуването, че инициират подписка срещу следенето в интернет. Тя ще бъде активирана утре на адрес azprotestiram.com.

    Нашата крайна цел е срещу 100-те депутатски гласа, подкрепили закона, да се изправят 100 хил. гласа на граждани, които не искат да живеят в реален „Биг брадър“, заявиха социалистите.

    В момента има закъснения между 123 и 168 дни при получаването на разпечатки от мобилните оператори, когато ги поискаме от МВР, обяви по време на дискусията по предложените промени вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.

    Предложените промени засягат предоставянето на трафични данни от мобилните оператори и доставчиците на интернет към компетентните органи.

    Цветанов добави, че от 1 до 30 ноември т.г. са били направени 656 искания за предоставяне на данни. От тях разрешение за достъп от съда са получени в 619 случая. А от началото на годината до 30 ноември не са получени данни по 199 от исканията. Един от

    най-фрапиращите случаи на забавяне на информация

    е по случай на областната дирекция на МВР в Кърджали, където данните, поискани през юни, са получени след 162 дни, отбеляза министърът.

    Той допълни, че със сегашните предложения се гарантира прозрачност при работата на МВР с трафични данни.

    Повечето престъпления се извършват с предплатени и анонимни карти, като единственият начин институциите да се борят с престъпността е да разполагат с информация в реално време, което ще бъде постигнато с въвеждане на интерфейс в МВР за контрол на тези данни.

    Министър Цветанов благодари на депутатите в предишното Народно събрание, които са въвели задължение от 1 януари 2010 г. да няма нерегистрирани карти за мобилни телефони.

    Становище срещу промените

    изразиха от Синята коалиция, както и независимият депутат Яне Янев. Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров заяви, че промените нарушават личната свобода на българските граждани.

    Борбата с престъпността не може да бъде за сметка на личното пространство на хората. Никъде в Европа няма пасивен достъп на службите до тези данни, заяви Димитров.

    Според него ще има голяма възможност за злоупотреби. Той призова данните да се ползват само за разкриване и разследване на тежки престъпления.

    СДС няма никаква причина да подкрепи тези текстове. Призовавам ГЕРБ да балансира интересите, да се откаже от пасивния постоянен достъп чрез интерфейс и данните да се ползват само за тежки престъпления, добави Димитров.

    Министър Цветанов попита Мартин Димитров дали е наясно какво е съдържанието на разпечатките от мобилните оператори. Цветанов поясни, че това не е намеса в личната кореспонденция, защото в тях няма съдържанието на разговорите.

    „Вие знаете ли, г-н Димитров, че всеки шеф на фирма има правото да получава ежемесечно разпечатки на мобилните кореспонденции на служителите му. Това нарушаване на личната кореспонденция ли е?

    Вие се съмнявате в правоохранителната система, в която се работи по документирането и предотвратяването на даден вид престъпления. Интерфейсът, който ще бъде използван като в Италия и Испания, е начин да скъсим сроковете, за да можем да се възползваме от това, което имаме като искане от мобилните оператори“, каза Цветанов.

    И подчерта, че между първо и второ четене на промените в Закона за електронните съобщения

    вносителите са отворени за предложения от страна на депутатите.

    Пред журналисти след дискусията Цветанов отговори на въпрос дали е 100 процента убеден в предложените текстове и дали са склонни вносителите на компромис, вслушвайки се в депутати, особено от страна на десницата.

    „Когато бяха направени двете дискусии по законопроекта в МВР с участието на неправителствени организации, не присъстваха точно тези депутати, които сега казват, че трябва да има обществен дебат“, добави вътрешният министър.

    Според Цветанов текстовете гарантират да се спазва механизма за надежден контрол, защото ще има служебни разрешения, регистратури, парламентарен контрол.

    Мнението му е, че вносителите са се водили от идеята да защитят интересите на българските граждани, но заедно с това от МВР трябва да обяснят на хората, че могат адекватно и на момента да си изпълняват задълженията по дадено престъпление.

    „Аз не мога да обясня на залетите с киселина момичета, че допълнително сме се молили на мобилните оператори, за да могат максимално бързо да ни предоставят информация“, каза министърът.

    Депутатът Яне Янев заяви, че законопроектът е грубо манипулационен и антиконституционен, защото нарушава гражданските права на хората.

    Всеки може да се изкуши и да извърши нарушение, каза той и призова проектът да бъде оттеглен, за да се премахнат противоречията.

    Убеден съм, че тези текстове ще бъдат отменени като противоконституционни, добави Янев.

    Източник: БТА / БГНЕС

  • ДНК – БОЖЕСТВЕНОТО ПОСЛАНИЕ

    Замислете се за сложността зад всичко, зад всичко живо – било то животно или растение. Въпреки напредъка си, технологиите все още не могат да се мерят с чудесата на природата. През последните години науката направи голям напредък в дешифрирането на загадката на ДНК, но какви тайни остават все още скрити?


    На определен етап от историята всеки един от обширните процеси, необходими за всяка жива клетка, е бил отпечатан в уникална, удивителна и изключително сложна молекула. Независимо дали това е било – както някои предполагат – в резултат на цяла вечност от проби и грешки, или чрез внимателно планиране от божествен произход, съвременните генетици все още се удивяват на този механизъм. Съществува разследване, продължаващо и до днес, което има за цел да проучи загадката, скрита във вселената на нашата биология – дезоксирибонуклеиновата киселина, или ДНК.
    Молекулите на ДНК съдържат главозамайващо количество информация. Ако се посветим на записването на необходимата за живот информация, съдържаща се в тези молекули, лесно бихме могли да запълним малка библиотека с енциклопедия от хиляда тома.
    Развийте всяка нишка от ДНК в тялото ни, наредете ги една след друга и последната молекула ще се окаже на много студено място – на разстояние 500 000 пъти по-голямо от това, между Земята и Луната. И всичко това, постигнато чрез няколко редуващи се в молекулата органични компонента, или „нуклеотида”, може да произведе завършено и уникално тяло с азбука, съставена едва от четири букви.

    Истинска човешка азбука

    В средата на 70-те години учени разработиха поредицата за химичните „букви” в ДНК. През 1990 г. Националният институт по здравеопазването, министерството на енергетиката и други се захванаха да наредят над трите милиона букви, открити в човешкия геном, за да определят пълния състав на ДНК в човешкото тяло. Това начинание, наречено проект „Човешки геном”, бе завършено през 2003 г. Откритията продължават да носят многобройни изненади на учените по света.
    Много съвременни изследователи, изучаващи геномния език, са на мнение, че изтънчеността на този сложен код предоставя косвено доказателство за съществуването на Бог. Докато други, боравещи със същите данни, настояват, че езикът разкрива неопровержимо доказателство, че всички живи същества произлизат от един общ  предшественик.
    През последните години много молекулярни биолози са се опитвали да разрешат този спор, работейки с криптолози, статистици и лингвисти, както и с други професионалисти, в стремежа си да декодират скритото послание в тази величествена молекула. В резултат на това, не само разбирането и познанията ни за кода бяха обогатени, но през 2006 г. бе открит втори код, наложен върху първия.
    Молекулярните биолози откриха, че ДНК кодът и човешкият език са не само съпоставими, но и следват идентичен модел. Компютърни програми, специализирани да извличат информация чрез разделянето на геномната секвенция на милиони части, различават миниатюрните секвенции като „думи” от голяма енциклопедия. Подчинявайки тези „думи” на Закона на Зипф, известен в лингвистиката като главен принцип за целокупността на човешките езици (от китайски до английски), учените бяха смаяни от откритието, че генетичният код следва същия закон.
    Законът на Зипф гласи, че във всеки един текст, било то книга или статия, най-повтаряната дума ще се среща много повече пъти от втората най-повтаряна, която на свой ред ще бъде повторена много повече пъти от третата най-повтаряна и т.н. Генетичният код изглежда следва същия закон, което за мнозина е най-значимият признак за по-висш интелект. Представете си само: ако втори код е бил открит в тази вече сложна система, в най-ранния етап от генетичната картография на човечеството, възможно ли е да има и други езици, все още скрити във вътрешността на генетичната карта?

    ДНК „боклук”

    Човечеството е успяло да състави карта на човешкия геном, но много малко от тази обширна молекула е напълно разбрано. Учените са открили, че броят на активните гени в нашия биологичен вид, както и при много други, също толкова сложни видове, е просто абсурден. Приблизително 96 процента от целия геном е на пръв поглед безполезен – не се въвлича в никакви дейности от каквото и да било осезаемо значение за клетката.
    Тъй като тази значителна генетична част изглежда идентична за всички организми, някои учени вярват, че тя служи като историческа библиотека, която ни свързва с другите биологични видове на планетата, в това число плесените, бактериите и изчезналите динозаври. Тъй като „боклукът” не изглежда да играе някаква жизненоважна роля в клетъчните ни функции, тази група изследователи твърдят, че една изумителна част от нашата ДНК служи просто като демонстрация на еволюцията, протичала в продължение на милиони години.
    Но подобна генетична прилика (потвърдена при всички биологични видове) би могла да е измамна илюзия по пътя към интерпретирането на истинския произход на ДНК. Всъщност учените вече са открили, че езикът, съхраняван в този все още неразгадан сегмент, би могъл да играе важна роля в живота на организма, свързвайки го с история и произход, които са все още неизвестни.
    През януари 2007 г. официални членове на проект „Човешки геном” заявяват, че ДНК просто не би могла да е възникнала на тази Земя чрез обясними химични процеси. По подобен начин молекулярният биолог Франсис Крик, един от откривателите на двойната спирална структура на молекулите ДНК през 1953 г., отбелязва, че понеже няма по-прости еволюционни „индикатори” от ДНК-веригата, молекулата просто изглежда да се е материализирала от нищото за една нощ.

    Молекулата на живота – една необяснима технология

    Съпоставени с чудото на ДНК, плодовете на човешките технологии са значително по-малко смайващи. От ловуващите ни предци до днес човечеството е развило капацитет да строи все по-високи небостъргачи, да проектира свръхзвукови самолети, да изпраща сателити в космоса и да конструира суперкомпютри. Но независимо от феноменалните ни постижения, на науката тепърва й предстои да създаде нещо, което дори и бегло да може да се сравнява със сложността на една клетка.
    Основната градивна единица на всички организми е безкрайно по-сложна от който и да било суперкомпютър, но идеята, че ДНК молекулата би могла да се развие спонтанно от прости първични компоненти в далечното минало, е идея, към която много учени упорито се придържат. Тази теория се изправя пред поразителни статистически предизвикателства, при положение, че молекулярните комбинации, които биха могли да доведат до възникването на най-простите бактерии в предисторически условия, са едно на милиард – цифра, която далеч надхвърля това, което статистиците смятат за практическа невъзможност.
    Дали молекулярната структура, постигната в ДНК молекулата – съдържаща цялата информация, необходима на едно същество за неговите растеж, репродуциране, хранене, метаболизъм и взаимодействия с другите – е вследствие на еволюционен процес, е божествено сътворение от по-висш разум, или е дори – както някои предполагат – в резултат от генетична манипулация, извършена от напреднала извънземна цивилизация? Докато човечеството е успяло да начертае карта на тази малка Вселена, значенията и целите, стоящи зад нейните разнообразни компоненти, си остават все още една неразгадаема мистерия.

    Превод: Цвета Петкова

    Източник: Епохални времена

  • Днес е Игнажден

    Днес Българската православна църква отбелязва Игнажден – денят, в който се почита паметта на светеца Свети Игнатий. Обикновено с Игнажден започват коледните празници.

    Свещеномъченик Игнатий Богоносец e бил ученик на св. Йоан Богослов. По-късно става епископ на Антиохийската църква, където пръв въвежда пеенето на божествените песни на два хора, прието в последствие и от другите християнски църкви. Паството му го нарича Богоносец, защото той самият казвал, че „носи Бога в себе си, в душата си“. Осъден е на смърт от римския император Траян заради верските си убеждения. Загива мъченически, разкъсан от лъвове.

    Според народните обичаи на Игнажден започват Новата година и Коледните празници. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома ви сутринта, се гадае за здравето, плодородието и имането през годината. Ако се случи първият гост да е добър и богат, то и годината ще е плодоносна. Според християнските представи от Игнажден започват родилните мъки на Божията майка, които продължават до Коледната нощ. Дните през този период се наричат „Мъчници“. Жените тогава не трябва да похващат никаква домашна работа, за да забременяват и раждат лесно.

    Имен ден днес празнуват Игнат, Игната, Игнатий, Игно, Ингьо, Иго, Игон, Ига, Игнатка, Игне, Искра, Пламен, Пламена,Огнян, Оги, Огнемир, Огнемира.

  • Недоизкусурена сделка в Копенхаген

    Представителите на САЩ, Китай, Индия, Бразилия и Южна Африка излязоха със свой вариант на споразумение след 11-часови дискусии на окъснялата среща за климата в Копенхаген (Cop15.dk).

    Лидерите на около 20 от най-влиятелните страни в света подкрепиха необвързващата договорка, но тя срещна острата съпротива на някои от развиващите се икономики.

    За да има истинска сделка, тя се нуждае от единодушната подкрепа на всички 193 нации. Засега тя остава „необвързващ документ“, подкрепян предимно от авторите му.

    Днес участниците приеха (без гласуване) заключителен документ, в който заявяват, че взимат под внимание въпросното споразумение. Така бе избягнат провал на срещата, която трябваше да приключи вчера в 18 ч. местно време, но дискусиите се проточиха до днес на обед. След безсънна нощ, изпълнена с остри дебати, делагатите тази сутрин все още се колебаеха.

    Споразумението „в последната минута“ бе определено като „разумно“ от американския президент Барак Обама, който стана негов главен диригент.

    „Копенхагенското споразумение“ отговаря на призива за ограничаване на глобалното затопляне в рамките на 2 градуса, но не съдържа ясни цели за намаляване на парниковите емисии наполовина до 2050 г. и не обвързва юридически никоя от страните.

    Предвижда се иначе всяка държава да представи списък с конкретни цели, които ще бъдат обект на международни консултации и анализи.

    Механизмите за финансиране, предвидени в документа, може да бъдат задействани само в случай, че споразумението бъде прието официално от конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата.

    Въпреки че им предлага финансиране, договорката бе отхвърлена от някои от малките членки на ООН поради провала й да обвърже развитите страни с всеобщо намаляване на вредните емисии и с конкретни действия за постигането на целта за възпиране на нарастващите температури.

    „Това споразумение ще постави бедните в още по-лошо положение. Судан никога няма да подпише договор, който разрушава Африка“, заяви суданецът Лумумба Станислаус Ди-Апинг, който на конференцията председателстваше групата на 77-те (блока на развиващите се страни). Той дори сравни ефекта му с този от Холокоста за евреите.

    Против бяха и делегатите от Венецуела, Боливия и Куба.

    Очаква се до обвързващо споразумение да се стигне следващата година, когато предстои  конференция за климата в Бон, а заключителната среща ще се проведе в края на 2010 г. в Мексико.

    Въпреки че пръв обяви постигането на консенсус и го нарече „исторически пробив“, Барак Обама същевременно призна, че само по себе си това споразумение е недостатъчно.

    Това, за което се разбрахме днес, е много под нивото на очакванията, но запазва живи целите и амбициите ни, призна и председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу.

    В същия дух френският президент Никола Саркози коментира, че текстът не е съвършен, но подписването му е жизненоважно, за да не бъдат изключени големи страни като Индия и Китай от общите усилия за борба с климатичните промени.

    Сдържани бяха също реакциите на германския канцлер Ангела Меркел и на британския премиер Гордън Браун.

    Поставихме началото и вярвам, че това, което трябва бързо да постигнем, е законово обвързващо решение, лаконичен бе Браун.

    Меркел увери, че Европа ще се придържа към плана за намаляване на емисиите на въглероден диоксид с 20% до 2020 г. спрямо нивата от 1990 г., докато бъде подписано обвързващо споразумение.

    Основните разногласия по време на тежките преговори възникнаха между САЩ и Китай. Докато американският президент призоваваше за прозрачност и контрол върху изпълняването на поставените цели, Китай силно се противопоставяше на международното наблюдение с аргумента, че би нарушило суверенитета му. ЕС от своя страна обвини и САЩ, и Китай, че не правят достатъчно за съкращаване на вредните емисии.

    Останаха в сила определените по-рано ангажименти за намаляване на въглеродните емисии до 2020 г. САЩ се ангажираха със спад от 17% спрямо нивото от 2005 г., или с 3-4% спрямо това от 1990 г. ЕС обещаха с 20 на сто по-малко емисии спрямо 1990 г., Индия – с между 20 и 25% по-малко спрямо 2005 г., Япония – с 25% спрямо 1990 г.

    Богатите страни се съгласиха също да определят количествено помощта, която ще отпускат на развиващите се икономики за намаляване на вредните емисии. Те си поставиха за цел да отпуснат 100 млрд. долара годишна помощ до 2020 г., за да подпомагат бедните държави.

    Източник: БТА

  • Туризъм – накъде духа вятърът

    Накъде духа вятърът

    Автор: Екатерина Андреева /horemag.bg/

    Година след началото на световната икономическа криза, която наложи дълбок отпечатък върху туристическата индустрия, по време на Световната туристическа борса в Лондон за пръв път бяха представени прогнози за развитието на световния туристически пазар. Анализът, разработен от Euromonitor International, съдържа оценка на последиците на икономическата криза за отрасъла и предлага прогнози по отношение развитието на сектора в световен мащаб.

    Влиянието върху туристическия отрасъл е чрез намалели финансови средства, липса на кредити, ръст на безработицата и спад в туристическото търсене. Броят на туристите в световен мащаб е спаднал с 8%, нощувките в хотели – с 16%, а превозените пътници – с 14%.

    В тези условия някои правителства предприеха мерки като намаляване на ДДС, отмяна на визите и редуциране на таксите, но броят на оказалите помощ на бранша в тежкото за него време никак не е голям.

    Хотелите свалиха цените, като на места отстъпките достигат 60%. Бизнес пътуванията отбелязват най-голям спад в размер на 40% по данни на IATA. Според прогноза на организацията загубите на авиоиндустрията до края на годината ще достигнат 11 млрд. долара, като традиционните авио превозвачи са пострадали най-много.

    И все пак окончателните данни в края на годината ще са по-добри, отколкото се предвиждаше в първоначалните прогнози.

    Според Euromonitor International седем вектора определят бъдещето на туристическата индустрия и позволяват да се прогнозира как браншът ще привлече следващото поколение туристи в условия на икономическа нестабилност.

    Северна Америка – Funemployment

    Ако доскоро туристите разполагаха с много пари и малко време, сега положението за мнозина от тях е коренно противоположно. В момент, когато броят на безработните достига историческия си максимум, част от хората, загубили работата си, обаче решават да обърнат ситуацията в своя полза. Затова се ражда и невъзможната на пръв поглед и противоречива тенденция на Funemployment – безработица чрез забавления, съвременният еквивалент на пир по време на чума. Така, вместо да се отчаят, хората се опитват да извлекат от ситуацията максимално удоволствие и да посветят свободното си време на нови цели.

    Статистиката показва, че над половината от безработните американци са на възраст под 35 години, без семейство, деца и ипотеки. Именно тези любители на вечната ваканция са целевата група за дългосрочни, но евтини пътувания, а защо не и околосветски пътешествия. Според екипа на Euromonitor International от тази тенденция ще спечелят малките туроператори, предлагащи уникален продукт, евтините места за настаняване като хостели и мотели, както и евтините дестинации като Никарагуа, Еквадор и Коста Рика.

    Великобритания: мобилни хотели (pop-up)

    В последно време придобиват популярност така наречените мобилни хотели. Най-често те са изградени от модулни конструкции с използване на контейнери или преоборудвани стари сгради. Те се изграждат на принцип, който позволява бързото им сглобяване и намаляване на времето за строителство наполовина в сравнение с традиционните методи. Предлагат на гостите си базови удобства на сравнително ниска цена. Като правило са разположени в големите градове, а посетителите им най-често са групи младежи. Потенциални туристи обаче са и служители на ниско ниво във фирми, които не търсят специално обслужване или екстри за престоя си.

    В Лондон например вече е открит хотел на Travelodgе, а до края на годината ще отвори врати и хотел от веригата М-hotels.

    В условията на спад на пазара на имоти и нараснали неизплатени ипотечни кредити появата на уникалните хотели дава на хотелиерите възможност да предлагат достъпни, качествени и неповторими места за настаняване. Очаква се, че благодарение на достъпните цени и добрите условия в тях те ще привлекат широка клиентска база, което ще промени облика на туристическата индустрия на Острова.

    Европа: консиержът се превръща в масова услуга

    Услугите на консиерж в Европа традиционно се асоциират със заможни туристи и висококатегорийни хотели, предоставящи на гостите си добавена стойност. Въпреки това те все по-често вече се предлагат и в хотели от средния ценови спектър. Консиержът осигурява на гостите услуги преди, по време и след пътешествието, помагайки им да си купят билети за развлечения, да си направят резервация в ресторанти и нощни клубове, да им осигурят екскурзоводи и пр.

    Заедно с това масовият турист търси все по-персонализирани услуги и има нужда от помощ при планирането на свободното си време по време на ваканцията. Затова не е учудващо, че в отговор на търсенето все повече хотели предлагат услугите на консиерж.

    Все по-чести са и клубните пътувания. На тях на туристите се предлага индивидуално „меню“, съставено според вкусовете им. Това също променя облика на масовия туризъм. Европейските туроператори са готови да превърнат клубния туризъм в главен продукт на отрасъла. На играчите на пазара на пътешествия в средния ценови сектор това ще позволи да диференцират продуктите, използвайки за регулатор ценовия механизъм.

    Близък изток: забранено за мъже

    За разлика от застаряла Европа Близкият изток е регион, населен с много млади хора, повече от половината от които са жени. Те разполагат с време и средства и вече са заразени с вируса на пътешествията и откривателството. Точно това обстоятелство заедно с местните традиции, роди и нов бизнес – хотели, в които е забранен достъпът за мъже.

    Новият хотелски бизнес се развива най-бързо в Саудитска Арабия – първата държава, в която бе открит дамски хотел. Това е луксозният Luthan Hotel & Spa, в който цената на нощувка е $189. Примерът бе последван от Египет и Иран, където жените представляват над половината от населението. Освен от местните жителки тези хотели се предпочитат и от пътешественички от Америка и Европа поради по-голямата сигурност, която предлагат.

    Според експертите новата хотелска концепция ще продължава да се развива. Такива хотели могат да се изграждат и в държави, които предлагат медицински туризъм. Засега в още няколко страни се предвижда създаването на хотели само за жени. Сред тях са Йемен, Оман, Йордания и Сирия.

    Африка: назад към изворите

    След неотдавнашното посещение на президента на САЩ Обама в Гана черният континент се оказа в обектива на международния туризъм, демонстрирайки перспективи за възраждането на местната туристическа индустрия. Въпреки че Африка вече е усетила предимствата на „аборигенния“ туризъм, за повечето ключови пазари тя все още остава тера инкогнита. Може би точно затова експертите очакват бум на интереса към този континент и голямо нарастване на туристопотока.

    Азия: меката на голф туризма

    Дори в епохата на жестока икономическа криза феновете на голфа не си и помислят да ограничат интереса си към тази игра. А азиатските държави продължават да търсят начини за привличане на високоплатежни голфъри. Голфът се превръща в индустрия, генерираща приходи, особено в Югоизточна Азия, където лидери са Тайланд и Малайзия, които се специализират в дайвинг и голфинг. Само в Тайланд голф индустрията спечели 800 млн. долара на 260-те си игрища. В Далечния изток съвместните усилия на Япония, Южна Корея, Сингапур и Китай както в пакетирането, така и в маркетинга, също доведоха до бум на голф туризма. Дори държавите с недостатъчно развита туристическа инфраструктура като Лаос, Камбоджа и Виетнам се прицелват в голфърите.

    Латинска Америка:

    не лукс, а еколукс

    Латинска Америка е решила да промени облика си на евтина дестинация и инвестира големи средства за развитие на луксозна туристическа инфраструктура. Значителни средства за развитието на хотелската база ще вложат Мексико, Перу, Бразилия.

    Необятните природни паркове и биоразнообразието са добра основа за развитието на луксозния екотуризъм, съчетаващ предимствата на разкоша и естествената среда. Еколукс е онова, което ще бъде предложено на хората, които искат да изпитат насладата от общуването с девствена природа, без да изпитват неудобствата на евтините места за настаняване.

  • The President of the American University in Bulgaria answers questions from the readers of Eurochicago.com

    On November 21, 2009 in the hall by the Bulgarian Orthodox Church „Saint John of Rila“ there was held a meeting of the Bulgarian community in Chicago with the President of the American University in Bulgaria, Dr. David Huwiler.
    On our pages we have already reported the event – link (in Bulgarian).  After the presentation of the university and discussion, president Dr. David Huwiler answered our questions.

    Exclusively for our readers, he was kind enough to respond in writing. We offer you his answers:

    Can Bulgarian students in the US apply for scholarships given out by AUBG?

    Yes!—Bulgarian students in the US are eligible for financial aid at AUBG.

    What is the tuition cost for other American universities across the world?

    Tuition costs vary widely for “American” universities.  As you know, tuition costs at American Universities in the US can be as high as $50,000.  There are several American universities in Western Europe–the UK, France, Switzerland, and Italy—and these charge from $25,000 to $40,000 in tuition.  In addition, the cost of living in university residence halls and the cost of food in Western Europe is much higher.  At AUBG tuition this year is $8,300, and the cost of living in an AUBG residence hall is $1,000.  Since the cost of living in Bulgaria is about half the cost of living in the US or in Western Europe, it costs less to operate a university here—and less to attend.  We are not aware of another fully accredited American university that is less expensive than AUBG.

    I would note here that we believe that quality is a more important consideration than cost when choosing a university.  Therefore potential students should also consider factors such as selectivity/average SAT score at the universities that they are considering.  They should also consider the success of the universities graduates in getting into top graduate schools.  Using any of these criteria, AUBG ranks very well among the best universities in the US and Europe.

    How much government subsidy does it [AUBG] receive?

    At this time AUBG does not receive support either from the US government or from the Bulgarian government—although both provided assistance when the University was established.  In addition, ASHA (American Schools and Hospitals Abroad), which is part of USAID, has provided assistance with campus construction projects through the years.

    Are the names of the people who founded the American university being kept secret?  Absolutely not.  They are well known, and we are proud of them.  The original board of trustees included professors from the US and Bulgaria, the Provost of the University of Massachusetts, Spas Dimitrov, a member of the Bulgarian parliament, Stephane Groueff, well-known journalist and author, Bob Woodbury, the Chancellor of the University of Maine, Dimi Panitza, the managing editor of the Readers’ Digest, Ognian Pishev, the Bulgarian Ambassador to the US, Sol Polanski, the US ambassador to Bulgaria, George Soros, the philanthropist and financier, Eli Masseva, the mayor of Blagoevgrad, and many others.  I will not provide a complete list here, but I’d be happy to send it to anyone who is interested and writes to me.

    What percent of the faculty is Bulgarian?  American?  Other?

    Our faculty come primarily from the US, from Bulgaria, and from other countries in Europe.  The largest group is American.  Most of the non-Americans have done some or all of their graduate work in the United States.

    What university in the US has the closest relations with AUBG?  Where in the US can students continue their education?

    The University of Maine was involved in the establishment of AUBG, but we are now fully independent.   Since we have full American accreditation, our graduates can apply to graduate programs across the US, and they are routinely admitted to the best universities in the world.  AUBG graduates have gone on to attend Harvard, Duke, Cornell, Columbia, Georgetown, Yale, Princeton, Northwestern, Cambridge, Oxford, New York University, University of California at Berkeley, the University of Wisconsin and many others.

    Where are you listed in a rankings/ratings list?

    The major rankings do not include any American universities abroad.  However, you can compare some of the criteria that are commonly used to rank universities.  A common measure of quality is the average SAT score of entering students.  We require a minimum SAT score of 1,000, and our campus average is 1,200.  That ranks us among excellent American liberal arts institutions.  (I would note, as well, that a Business Week survey recently ranked us as the #1 business program in the country).

    Do you organize educational practices and specializations for your students?

    Our curriculum is organized as it would be at a high-quality US liberal arts university.  We offer traditional liberal arts majors and minors, as well as highly regarded programs in journalism, computer science, and business.

    We have information that you have started a master’s program in the center especially built for that purpose in the student town in Sofia.  What majors are being offered?

    AUBG operates the Elieff Center in Sofia, where we offer several outreach programs, including a highly-regarded Executive MBA program.  Like the undergraduate programs on our main campus, the EMBA program is selective and of high quality.  It fills to capacity each year, and both the Bulgarian government and the major corporations in Bulgaria send students to AUBG’s EMBA program.

    More material on the American University in Bulgaria (abbr. AUBG) in Bulgarian can be found here (link).

  • Избрахме българското научно постижение за ХХ век

    Шестият сърдечен тон е българското научно постижение на XX век, избрано тази вечер от зрителите на БНТ с 57,18%. Гласуването бе с есемеси, телефонни обаждания и по електронна поща.

    Откритиването на Шестия сърдечен тон е първото голямо откритие на българската медицина, известен като „Феномена на века“.

    Негов откривател е проф. д-р Иван Митев.

    През 1974 г. той публикува статия в сп. „Педиатрия“, в която за пръв път споделя за своето епохално откритие.

    Няколко години по-късно тази статия се появява и в най-престижните световни кардиологични списания и скоро шестият тон на сърцето е приет като явление с изключително значение за развитието на медицинската наука.

    Откритието на проф. д-р Иван Митев спомага за цялостното опознаване на сърдечната дейност и избягването на диагностични грешки, създава уникални перспективи за проучвания с огромен принос за цялото човечество.

    За произхода на първия и втория сърдечен тон са създадени множество теории. Третият и четвъртият тон се долавят само от опитното лекарско ухо. Петия сърдечен тон открива преди 50 години френският кардиолог Карло.

    „Пътят бе доста дълъг, труден, сложен. Най-трудното беше да убедя себе си преди всичко, че това, което виждам, е действително нов сърдечен тон.

    Не можех лесно да превъзмогна страха да не би да съм се захванал с нещо известно.

    Тези изживявания трудно могат да се предадат с думи. Те обаче са добре известни на всеки изследовател, който счита, че се занимава с нещо неизвестно“, разказва проф. д-р Иван Митев в интервю през 1999 г.

    Проф. д-р Ваньо Митев, ректор на Медицинския университет в София, син на проф. д-р Митев, сподели в студиото вълнението си от класирането.

    „Става въпрос за моят баща. Пътят му беше много-много труден.

    Той има една голяма благодарност към българските юристи, понеже това бяха хората, които застанаха твърдо зад Шестия сърдечен тон.

    Този тон беше признат първо от световно известни кардиолози – няколко американски кардиолози, естествено от Съветския съюз, трябваше да има и от Франция и от други страни.

    Юристите бяха тези, които казаха това е откритие. Когато баща ми през 1973 г. представи тази идея в Института за изобретения и рационализации, до тогава нямаше представа какво е това откритие“, разказа Ваньо Митев.

    Ето и останалите резултати от зрителското гласуване:
    Нивалинът – 10.40%
    Изобретяването на компютъра – 7.17%
    Lactobacillus bulgaricus – 5.12%
    Българската космическа програма – 4.79%
    Фотоелектретите – 4.55%
    Електронният часовник – 4.47%
    Първият български самолет – 2.36%
    Леене с противоналягане – 2.36%
    Електромагнитната пулсация – 1.62%

    A това бяха очакванията часове преди гласуването в сутрешния блок на БНТ

    Тази вечер ще разберем кое е българското научно постижение на ХХ век. Коментарите, както и гласуването, тепърва предстоят.

    Д-р Антоанета Христова от БАН и Даниела Симидчиева, заместник-председател на МЕНСА-България, бяха гости в студиото на „Денят започва” и споделиха кои са техните фаворити.

    Д-р Христова заяви: „Преглеждайки десетте номинации, аз изведнъж осъзнах, че много от тях не съм знаела, независимо че работя в Българската академия на науките.” Тя призна, че откритията са повдигнали националното й самочувствие и определено номинираните събития са изключителни, трасирали са пътя и „са определили това, което ние се опитваме да кажем, че е най-значимо в науката, „а то е – да се покаже посоката и светлината напред и да се очертаят решения на проблеми към настоящето”. Тя сподели, че нейните критерии при определянето на фаворит сред номинираните постижения са били първо – ученият да е останал и да се е развивал в България и второ – откритието да касае възможно повече хора и най-вече да се отнася до тяхното здраве. На първо място тя постави lactobacillus bulgaricus на д-р Стамен Григоров, на второ – фотоелектретите на акад. Георги Наджаков, на трето – нивалина – на проф. д-р Димитър Пасков и на четвърто място – откриването на шестия сърдечен тон на Д-р Иван Митев.

    Даниела Симидчиева сподели, че се е водила от подобни критерии при определянето на собствените фаворити, но тя категорично поставя на първо място нивалина. Още като ученичка се е запознала с това откритие и се е впечатлила от него, разказа тя. „Определено съм пацифист и понеже другите научни открития могат да бъдат ползвани и с други цели, затова нивалинът за мен е на първо място”, заяви тя. На второ място тя постави откритието на Джон Атанасов, макар че той не е останал у нас.

    Източник: БНТ

    Видео (линк)

  • Шампионите в YouTube тази година

    Певицата Сюзан Бойл е видеохитът на 2009 г., след като дебютът й в тв шоуто „Великобритания търси талант“ през април беше гледан над 120 млн. пъти.

    Едва ли има интернет потребител, който не си е пускал да чуе този откъс от предаването, с баладата от мюзикъла „Клетниците“ I Dreamed a Dream.

    Бремето на славата е тежко, но засега 48-годишната шотландка се справя, макар че през лятото й се наложи да влезе за кратко в психиатрична клиника.

    Тя не спечели тв състезанието, но тази есен мечтата й да пее се материализира в албума I Dreamed a Dream с кавъри и стандарти, който държи вече няколко седмици челни места в класациите и постави рекорд за дебют.

    Първият сингъл оттам беше песента на „Ролинг стоунс“ Wild Horses. Версията на Бойл може да се чуе и види в официалния й сайт SusanBoyleMusic.com.

    Следващите най-гледани клипове в YouTube за цялата година са с далеч по-скромни резултати, сочи топ 5 класацията, оповестена от сайта за видеообмен.

    Над 37 млн. пъти е видяно например любителско видео с хлапе, което се опитва да говори след посещение при зъболекар.

    7-годишният Дейвид бил заснет от баща си през май миналата година, докато се възстановявал от упойката след вадене на зъб.

    Сега David After Dentist, съкратено D.A.D, се предлага дори на фланелки.

    Третото видео, видяно 33 млн. пъти, е JK Wedding Entrance Dance– запис от една сватбена церемония, за която младоженецът Кевин, булката Джил и техните приятели отиват до олтара след петминутен танц със сложна хореография.

    На четвърто място с 31 млн. е първият трейлър за дългоочакваното продължение на кинохита „Здрач“ – „Новолуние„, в който бяха показани първите кадри превръщането на младия индианец Джейкъб Блак във вълк.

    Най-гледаната реклама е клипът за минералната вода „Евиан“ с бебета, танцуващи на ролкови кънки – т.нар. Evian Roller Babies.

    Музикалният фон е първото раппарче в историята, Rapper’s Delight, но в новата версия на японския хипхоп продуцент Даниел Накамура с артистично име Dan the Automator.

    Като цяло обаче най-гледани са музикалните видеоклипове.

    При тях №1 с над 83 млн. гледания е танцувалното I Know You Want Me на американския рапър от кубинско-мексикански произход Питбул (с истинско име Армандо Кристиан Перес).

    На второ и трето място са песните на Майли Сайръс The Climb и Party In The U.S.A, „прослушани“ съответно над 64 и 55 млн. пъти.

    Първата е балада от предишния албум на тийнейджърката, но бе включена и в игралния филм „Хана Монтана„, създаден по едноименния сериал.

    Тази седмица неин кавър се състезава за коледен хит на британския музикален пазар в изпълнение на победителя в музикалното тв шоу The X Factor (вж. видео).

    Второто парче е от новия й албум The Time of Our Lives, пуснат у нас от „Вирджиния рекърдс“ в началото на ноември.

    С 48 млн. пускания следва I’m On A Boat, изпълнявана от трио комици, които дебютират под името „Лоунли айлънд“ (Самотен остров).

    Помага им истинска черна звезда – Т-Пейн, и макар че всъщност става дума за пародия на рапхит, записана от актьори, парчето е номинирано за наградата „Грами“ в съответния раздел.

    Под номер 5 с над 35 млн. гледания е певицата Кери Хилсън с Knock You Down, в което участват Кайние Уест и Не-Йо.

    Месечната статистика сочи, че най-търсен непосредствено след смъртта на Майкъл Джаксън в края на юни е бил видеоклипът към хита му Thriller, а №1 за ноември е новата песен на Лейди Га-га Bad Romance, която е гледана повече, отколкото хлапето след зъболекаря.

    През януари пък най-силен интерес е имало към встъпването в длъжност на Барак Обама като американски президент.

    Източник: VESTI.bg


  • За три български общности в чужбина трябват най-много усилия

    Има три български общности в чужбина, за които са необходими най-много усилия. Това са българите в Бесарабия (Молдова и Украйна) и тези в Испания, и в САЩ. Това заяви на среща с журналисти председателят на Държавната агенция за българите в чужбина Райна Манджукова, предаде репортер на Информационна агенция КРОСС.
    Манджукова посочи, че има намерение да разработи програма за тези три общности, насочена към няколко основни политики – образование, здравно осигуряване, пенсионно осигуряване и особено към младите хора. Държавната агенция за българите в чужбина, която е изпълнителен орган на държавната политика и министъра без портфейл Божидар Димитров, ще разработи модел, който след това да се прилага и към български общности в други държави.
    Отделно най-много мерки трябва да се приложат и към българите в Македония, Албания и Косово, които са по-скоро обект на българската национална политика, отколкото на работата на агенцията за българите в чужбина.
    Манджукова посочи, че българската общност в Испания се състои от 164 хил. души в различни възрастови групи, сред които 23 хил. деца. Максимум 1200 от тях посещават български училища. Голяма част от децата се обучават на български в неделни училища. Според председателя на Държавната агенция за българите в чужбина испанската държава е много гъвкава по отношение на приспособяването и задържането на българските имигранти.
    По отношение на закриването на Българския културен център в Одеса от страна на общинските власти в града утре ще бъде дадена пресконференция след среща на Асоциацията на българите в Украйна с различни български институции, сред които и Държавната агенция за българите в чужбина.

    Информация: КРОСС

  • 14 декември – несъстоялата се българска антикомунистическа революция

    Днес се навършват 20 години от прословутия протест на студентите и гражданството пред Народното събрание. Протест, който можеше да отключи българския преход към свобода и демокрация по друг начин. Ако бяхме по-напористи и по-организирани, ако тогавашните лидери на опозицията не разколебаха демонстрантите, ако… ако… Но както наскоро писах в един форум (не е мое откритие) – в историята няма „ако“.

    Какво се случи на 14.12.1989 г.? Независимите студентски дружества организирахме протест пред парламента срещу член първи и останалите от тогавашната конституция, според които цялата власт в страната принадлежеше на БКП и за автономия на ВУЗ-овете. На стълбите на Народния театър Емил Кошлуков прочетепетицията, а после шествието тръгна през градинката зад Прирдонаучния музей и покрай „Александър Невски“ към НС. После живата верига, присъединяването на гражданството (във форум на „Дневник“ Красимир Гаджоков, тогава представител на ВМЕИ, твърди, че е имало около 40000 души на площада). Думите на Младенов за танковете, които Евгений Михайлов засне по случайност, балкона на Студентския дом, откъдето Желев, Тренчев, Берон, Ив. Трифонов и самият Кошлуков призоваваха хората да се разотидат.(Тези си спомням, но вероятно е имало и други, може би Георги Спасов или Любо Собаджиев, лека им пръст!)

    Какво се случи и какво – не в детайли: за това сигурно има и архиви тук и там, ще се пишат спомени. По-важна е оценката. За мене това ще остане предателство на страхливци. Хора, които след това се криха зад „ненасилието“ и „мирния преход“, а вероятно някои от тях са имали договорки с Луканов и компания да се държи всичко под контрол. Като се навържат събитията – и нещата лъсват. Следващото голямо предателство беше Кръглата маса, по-следващото – признаването на изборите за ВНС от юни 1990 г., после – Конституцията, после – Боянските ливади… Някъде в началото – създаването на ДПС извън СДС и изземването на „турския проблем“ от Доган и кликата около него. И той после лесно изхвърли непослушните и тези, които не бяха за противопоставяне със СДС.

    В интервю за „Про и Анти“, Фреди Фосколо смята, че е било необходимо лидерите на СДС да блокират „провокаторите“ и да насърчат хората на площада да продължат твърдо една мирна окупация, по примера на чехите в Прага. Не знам, дали това изобщо би могло да се случи, нито дали желанието за атака на НС е било дело на провокатори. Защото провокаторите бяха вътре в Събранието и в Партийния дом. БКП се мотаеше с член първи, нарекоха хората „екстремисти“… Беше ясно от преди това, че нещата се правят в тайна. А и СДС се разграничаваше от твърдите антикомунисти като Илия Минев.

    Ако по една или друга причина нямаше призиви да се разотиваме, по-вероятно щеше да има нахлуване в Събранието и погром. Ранени, убити, може би военно положение, репресии и т.н. Вероятно…

    Но подобно развитие (или дори развитие във версията на Фреди Фосколо) щеше да има съвсем друг отзвук върху всички по-сетнешни събития. Съглашенците и перестройчиците щяха да бъдат изтласкани в ъгъла и радикализацията на СДС-върховете щеше да е неминуема. А това означаваше прът в сценария на лукановистите. И друго развитие на последвалите 20 години. Един добър сценарий би включвал реално ликвидиране на ДС и осветяване на агентите, лустрация на съда и прокуратурата, намаляване на икономическите лостове на БКП…

    Но, както казах, в историята няма „ако“. Днес можем само да съжаляваме за пропуснатия шанс и да продължаваме да разрушаваме митовете за „мирния“ преход и „новите идоли“, които се опитват да ни натрапят. И да запазим поне историята на прехода минимално извратена. За да могат и тези след нас да научат уроците от нашите слабости и грешки.

    Като гледам сегашното правителство – може да им потрябва…

    Автор: ПЕТКО КОВАЧЕВ

  • Днес в София представят новото списание „ИДЕИ“

    Списание ИДЕИ вече влезе и в специализираните сайтове за разпространение на книги и периодични издания. Ето го в сайтаКНИГОСВЯТ, също може да се намери и в сайта KNIGI.biz.

    Въпреки тоталната медийна тишина, въпреки почти единодушното игнориране даже на самия факт, че съществува такова списание, което, разбира се, съвсем не е случайно. Но от друга страна това е и радващо – това е признание, своеобразна оценка, че списание ИДЕИ е различно.

    Ангел Грънчаров ще бъде в София, днес вечерта, от 18.00 часа и ще представи списанието по покана на Клуба за демокрация „Св. Лучников“.  Ето и самата обява за събитието:

    Днес, 14 декември, от 18.00 часа, в Клуба, намиращ се на адрес София, бул. Витоша 18 (входът е откъм ул. Кърниградска) ще се проведе публично представяне на новото философско списание ИДЕИ пред софийската демократична общественост – и пред всички интересуващи се. Инициатор на тази проява е Клубът за демокрация „Светослав Лучников“, а организатор е г-жа В.Горчева. Подобни представяния ще бъдат проведени и в други големи градове, очаквайте съобщения за проявите. Заповядайте на публичното представяне на новото списание ИДЕИ – едно най-значимо събитие в културния и духовен живот на България!

    Източник: Humanus

  • Eврокрация, моя любов!

    Европейската номенклатура силно напомня системата на привилегии в късния социализъм

    „Метрополис“ на Фриц Ланг започва с епиграф: „Посредник между главата и ръцете трябва да бъде сърцето“. Великата антиутопия на немския киноекпресионизъм вещае град на бъдещето, в който на едното ниво – рая, живеят „господарите на живота,“ а на другото – индустриалния ад, функционират бачкаторите.

    Днешният Брюксел с нещо навява антиутопията на Ланг. Без да драматизираме живота на бачкаторите: турци, мароканци, заирци. Той е усилен и все пак приличен за повечето от тях. Но нали експресионизмът обича контрастите и хиперболите.

    Виж, господарите на живота, еврократите, градят тихомълком своя рай съвсем според прогнозите на Ланг. Сред анонимните стъкло-бетонни билдинги на европейската столица десетки хиляди чиновници и лобисти с еднообразни костюми, шлифери и очила посещават сродни ресторанти, пращат децата си в луксозни лицеи и пазаруват по „Рю Ньов“, когато нямат време да отскочат на шопинг с високоскоростния влак до Париж или Лондон.

    В интерес на истината времето е кът и преминава в безкрайна шетня, кодиране и разкодиране на сигнатури от евродокументацията и прочее чиновнически усилия. За немалка част от тях и в непрестанна совалка между Страсбург и Брюксел.

    Освен клиширан начин на живот еврокрацията налага и мисловното клише.

    Единомислието е въздигнато в закон

    Така се взимат всички решения на Еврокомисията. А прилагането на принципа на консенсуса към общност от цели 27 държави оставя малко място за волята и отваря безкраен терен за компромиси.

    Различното мнение не се толерира, то пада жертва на болшинството. Ирландия просто бе принудена да прегласува референдума за одобряване на Лисабонския договор.

    Преди дни Даниел Кон-Бендит, лидер на френските зелени, си позволи да посъветва швейцарците да прегласуват референдума, на който се възпротивиха срещу изграждането на минарета.

    Причината? Не гласували „правилно“. Еврократът приема народния вот само тогава, когато той удовлетворява очакванията му.

    Еврокрацията се отгражда от гражданството със стена от неразбираеми понятия и кодове. Малцина избиратели имат куража да навлязат в терминологичния гъсталак на еврожаргона, а дори и най-упоритите рано или късно потъват като в омагьосана гора, от която няма връщане назад.

    Доброто владеене на термини като „потфолио“, „хиринги“ и „софтпауър“ е знак за принадлежност към привилегированата каста на единното европейско чиновничество.

    Закономерно кастата търси да се обезпечи и финансово.

    Отчуждението от тълпите винаги има материален израз

    Еврокомисарят (наименованието извиква спомена за кожена тужурка, ботуши и ЧК) отстои на точно 19 900 евро месечно от средния европейски данъкоплатец.

    Веднъж докопал се до длъжността, комисарят остава такъв завинаги. Достатъчно е да видим дългия списък на социалните му привилегии.

    Еврокомисарите на изпроводяк от ЕК получиха армагани на обща стойност над 5 милиона евро като обезщетение за следващите три години. Защото, видите ли, за да опазят тайните на съюза, в „преходния“ период те не могат да работят каквото пожелаят.

    Един вид трябва им обезщетение за нарушаване на трудови права. А също и като превенция срещу евентуален конфликт на интереси. Отделно в социалния пакет е предвидена възможността да се пенсионират като еврокомисари – сиреч с 10-12 хиляди евро месечно.

    Според изчисленията на експерти последната Еврокомисия е струвала на данъкоплатците 75 милиона евро за четиригодишния си мандат.

    Веднъж достигнала това ниво на лукс, еврокрацията естествено

    търси начин да се самовъзпроизвежда

    Аритметиката постепенно взима връх над политиката. „Главата“ и „ръцете“ отдавна не се нуждаят от „сърце“. Към днешна дата различно етикетираните европейски фракции – ЕНП, ПЕС, АЛДЕ, консерватори-реформисти, са готови да се съюзят с последните несъстоятелни политически отломки от Източна Европа за нуждите на собственото си оцеляване.

    Европейската номенклатура силно напомня системата на привилегии в късния социализъм. Който принадлежи към кастата – печели. Същите са и знаците за принадлежност и лоялност – съгласие с „правилната“ линия и честа употребата на думичката „йес“.

    Изглежда всяка международна общност рано или късно затъва в своя „социализъм“ – сигурен симптом за предстоящ исторически декаданс. Най-красноречиви в това отношение са архивите.

    Ето какво казва Тодор Живков пред пленума на ЦК на БКП през 1963 г., на който се обсъжда бъдещото присъединяване на България към СССР:

    „Закономерният процес на създаването на единно световно социалистическо стопанство неумолимо изисква най-тясното сближение и обединение на социалистическите държави и нации, той неизбежно води до образуването на единно семейство на народите на социалистическите страни в рамките на една държавна общност… Когато след години НРБ стане едно цяло със Съветския съюз, тя не ще загуби нищо от своя суверенитет и независимост, ще бъде във всяко отношение суверенен и равноправен член на общото семейство на съветските социалистически републики. Ние сме убедени, че партията и българският народ ще посрещнат с голяма радост и въодушевление по-нататъшното най-тясно сближение и свързване на НРБ със СССР (о, йес!), че перспективата за обединяване на НРБ със Съветския съюз в бъдеще ще предизвика в подавляващата част от българския народ небивало висок политически и трудов ентусиазъм“.

    Сега заменете „СССР“ с „ЕС“ и „социалистическо стопанство“ с „пазарна икономика“ и „демокрация“ според случая, а вместо оплешивялото теме на Тато се помъчете да си представите днешните грижливо вчесани български евролюбци и някои прилики ще ви се сторят изумителни.

    Aвтор: Галя Горанова /Сега/

  • Доган ще се прощава с лидерството в ДПС

    Ахмед Доган реши да използва Седмата национална конференция на Движението за права и свободи (ДПС), за да обяви, че е решил да се оттегли от лидерския пост.

    Пред близо 700-те изненадани делегати в НДК той заяви: „Идва време за раздяла на родителя с рожбата си. Знам, че не сте готови за този неизбежен акт. Но това трябва да се случи. Дали сега, или след година, няма особено значение…“

    Идеята за ДПС била заела 25 години от живота на Доган, той не съжалява за това, но като лидер бил се превърнал в политически гръмоотвод на всичко негативни явления и процеси в страната.

    Според председателя на ДПС през последните две години основната тенденция била той да е виновен за целия преход.

    Доган твърди, че „хората, които са продали и разграбили държавата, искат да си измият ръцете с ДПС и с неговия лидер“.

    По-късно, помолен да коментира думите на шефа си, зам.- председателят на ДПС Лютви Местан отказа с думите: „Мислех си, че ще ме питате за посланията. Няма нищо драматично“.

    И добави: „Мисля, че е крайно време да се прозре максимата, че има реални и формални лидери. Когато един реален лидер не просто е в крак с времето си, а успява да дава изпреварващи модели на политика, той не губи своята актуалност и г-н Доган може да ви струва едно от изключенията в българския политически живот, но Европа дава свидетелство и за други лидери, които са били десетилетия начело на своите партии“.

    В доклада си Доган постави проблема за идентичността на партията. Тя не е била замислена като лидерска, но това се е случило.

    „Участието ни във властта доведе до критично намаляване на имунната система на ДПС“, каза председателят.

    Наред с негативния ефект, Доган отчете, че участието във властта е дало големи възможности в обслужването на голяма част от електората в съответните региони. Понякога позитивният политически опит също създава сериозни проблеми, защото много бързо се превръща в инерционен момент, който има силата на традиция и статукво, отбеляза Доган.

    Той посочи нуждата от реформа в партията, когато е участвала дори един мандат във властта, тъй като в противен случай щяла да изостане от динамиката на общите процеси в страната.

    В България няма работещо гражданско общество, следователно преходът не е завършил, заяви в доклада Доган. Отчетът му обхвана политическите събития от последните осем години.

    Много пъти съм си задавал въпроса как щеше да протече преходът към демокрация и пазарна икономика, ако нямаше ДПС, или най малкото, ако още в самото начало на 90-те години бяхме се включили в СДС, каза Доган. Той и досега нямал еднозначен отговор на тези въпроси и „вероятно така ще бъде и след 20 години“.

    „Но съм сигурен в едно, ако това беше станало, днес ДПС нямаше да провежда седмата си национална конференция като трета политическа сила по време на целя преход“, подчерта Доган.

    Според него разиграването на етническата карта винаги е било от основните политически козове по време на целия преходен етап.

    Преди включването ни в ЕС и НАТО етническата карта беше завоалирана и туширана, поради голямата заслуга на ДПС за мирния преход и националното капитализиране на българския етнически модел за пред НАТО и ЕС, каза Доган.

    Според него „ДПС е субект на отговорност, като политически балансьор“. Ахмед Доган видя и политическа вина на ДПС.

    Движението се било „позатворило в своята либерална ценностна система и предимно съдействаше и наблюдаваше, без да бъде достатъчно активно, за да поеме политическа отговорност за изхода на битката между „модела Жан“ на левицата (1994-199) и „модела Иван“ на десницата (1997-2001).

    „Те още тогава сполучливо бяха определени като две лица на едно и също явление: „Вся власть советом !“, каза лидерът на ДПС.

    Според него кабинетът Сакскобургготски бил направил каквото можел. „Очакванията на обществото бяха едва ли не да заживеем поне с параметрите на средноевропейския стандарт. Но тези очаквания не бяха реалистични, дори бяха и деструктивни за развитието на гражданското общество и държавата“, посочи Доган.

    И допълни, че постигнатото било респектиращо от гледна точка на стартовата база на правителството през 2001 г.

    Според Ахмед Доган „по всички общоизвестни политически критерии кабинетът Станишев е успешен, а по икономически показатели е най-успешното правителство на прехода“.

    Приветствие към конференцията поднесе председателят на БСП и бивш министър-председател Сергей Станишев, който благодари за оказаната от ДПС подкрепа при управлението на ръководеното от него правителство.

    Освен Станишев, гости на конференцията са омбудсманът Гиньо Ганев, зам.- председателят на КНСБ Пламен Димитров, главният мюфтия Мустафа Хаджи, Греъм Уотсън – доскорошен председател на Алианса на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ) и дипломати.

    Източник: VESTI.bg

  • Първо „виртуално дело“ в България

    Административният съд в Бургас даде ход на дело, заведено по електронен път. Този случай е прецедент за България и изпреварва финансирания по европейската програма „Административен капацитет“ проект за внедряване на електронния документ и електронния подпис в съдебната система.

    Делото е заведено от журналиста Атанас Чобанов, който живее във Франция. Той получил от Агенцията по кадастър заповед за изменяне на границите на негов имот, която подлежала на обжалване в 7- дневен срок. Чобанов изпраща жалбата си до съда заедно с придружаващите я документи по електронна поща и ги подписва с личния си универсален електронен подпис (УЕП).

    Първоначално Административният съд отказва да приеме жалбата. В обяснително писмо, подписано от председателя на съда, се посочва, че според чл. 150, ал.1, т. 8 от Административно – процесуалния кодекс (АПК) сезиращият документ трябва „да бъде подаден в писмена форма и да съдържа подпис на лицето, което подава жалбата“.

    Чобанов не се отказва и настоява жалбата му да бъде приета. Той обръща внимание на съда, че АПК не прецизира дали подписът на тъжителя трябва да е положен на хартиен носител. Позовава се на чл. 3, ал 2 от Закона за електронния подпис и електронния документ, според който „писмената форма се смята за спазена, ако е съставен електронен документ“ и на чл. 13 ал 3 който гласи, че „универсалният електронен подпис има значението на саморъчен подпис по отношение на всички.“

    Административният съд приема този аргумент и разглежда жалбата на 8 октомври т.г., но я оставя без движение, тъй като не е внесена дължимата държавна такса. Определението на съда също е изпратено на мейла на журналиста, който веднага внася таксата чрез електронно банкиране и изпраща на съда разписката, удостоверяваща плащането.

    На 15 октомври т.г. десети съдебен състав на съдилището в Бургас с председател съдия Даниела Драгнева дава ход на делото и го насрочва за 8 декември. В определението изрично е посочено, че известието трябва да се връчи на ищеца на посочения от него електронен адрес.

    Този пример показва, че електронното правосъдие може да функционира и при съществуващата нормативна база. Според самия Атанас Чобанов, освен, че икономисва време и пари на гражданите, електронното общуване с администрацията и съдлищата е екологично, то пести хартия и се намаляват въглеродните емисии.

    Атанас Чобанов препоръчва на притежателите на УЕП да оформят правилно изпращаните документи. За да приеме институцията изявлението и да заведе електронна преписка, то трябва да има следния съпровождащ текст:

    „Настоящото изявление е подписано с валиден български универсален електронен подпис.

    Съгласен съм да получавам електронни изявления от институцията до която е адресирано настоящото изявление.

    Желая потвърждаване на получаването на изпратеното до институцията електронно изявление.

    Съгласен съм в институцията, до която е адресирано настоящото електронно заявление, да бъдат обработвани личните ми данни за осъществяване на законово регламентираните и функции.“

    Журналистът разказа също, че се е обръщал към много институции по мейл с електронен подпис, но рядко получавал отговори, въпреки съществуващото по закон задължение на държавните институции да отговарят на всяко подписано по този начин изявление.

    Като най-интересен случай той посочва запитването до ЦИКЕП дали в качеството си на кандидат за евроизборите може да изпрати документи за кандидатурата си по електронен път. „Не можете, защото няма къде“ – гласял отговорът. Оказало се, че ЦИКЕП не е отворила мейл адрес и наистина „няма къде“.

    Друг любопитен отговор получил Чобанов от портала на електронното правителство, който предлага някои услуги за гражданите с електронен подпис.

    Той писал до адреса даден за помощ в сайта и попитал кои именно услуги са достъпни с УЕП и може ли да получи директни линкове към тях, за да ги тества. Вместо да прати линковете, администраторът отговорил, че запитването трябва да бъде оформено съгласно Закона за достъп до обществена информация.

    Mediapool.bg

  • Стоичков с поредна победа

    Бившата звезда на „Хеброс“, ЦСКА, „Барселона“,“Парма“, „Ал Насър“,“Кашива Рейсол“ и „Чикаго Файър“,Христо Стоичков, е на път да се реабилитира като треньор пред световната футболна общественост след като воденият от него „Мамелоди Съндаунс“ постигнакласическа победа като гост над „АмаЗулу“ в първенството на ЮАР. Мачът отиваше към равенство,  когато българският треньор започна да надъхва своите възпитаници от треньорската скамейка и в 71-ата минута Мфела прониза вратаря на домакините. Вторият гол бе дело на Мокоена минута след това, а Мфела оформи крайния резултат след дузпа в продължението, дадено от съдията.

    Репортаж от мача

    „Съндаунс“ са втори с 35 точки и мач по – малко от лидера „Суперспорт Юнайтед“, който е с 44 точки. До края на годината пред тима на Модерния ляв предстоят домакинство на „Марицбург“ и гостувания на „Кайзер Чийфс“ и „Суперспорт Юнайтед“. При три победи атака на титлата не е невъзможна.

    Христо Стоичков, чиято треньорска кариера не започна по най – добрия начин с националния отбор на България и испанския „Селта“ (Виго), беше изправен пред много проблеми в началото на престоя си в Южна Африка, но добрите резултати напоследък може да върнат репутацията му на обещаващ треньор.

  • Има ги тези хора


    Българският хелзинкски комитет връчи днес наградите си за Човек на годината.

    Ето ги хората, които се борят срещу това, срещу което повечето от нас мрънкат и ругаят само наум. Хора, които са отделили не малка част от своето всекидневие за битка с недружелюбните институции и със закостенелите схващания. Донякъде заради себе си, но в полза на всички останали.

    Честно казано винаги ми е било трудно да ги разбера. Енергията и ентусиазмът им. И сигурно затова толкова им завиждам и ги ценя. Не мога да си представя да вися по цял ден в съдилища и административни сгради. Даже тръпки ме побиват.

    Много са тръгнали от частния си случай, за да го превърнат в общ, а примерите са доста повече от раздадените днес награди.

    Хубаво е, че на фона на Мъж на годината, Мис България, всякакви танцьори и ексхибиционисти, има кой да обърне внимание и на тези Човеци. Жалко е, че повечето хора танцуват, докато други се грижат за интересите им. Без дори да го разбират.

    Налага ли се да давам примери? Ще стане много дълго.

    Тук (линк) може да видите победителите и номинираните, защо и как.

    Снимка от Иван Бедров, а иначе автор е Ладислав Цветков.

  • Обама получи награда за мир, защити войната

    Президентът на САЩ Барак Обама получи своята Нобелова награда за мир по време на церемония в норвежката столица Осло.

    В своето слово той заяви, че неговите постижения не са големи в сравнение с някои от предишните лауреати.

    Той защити ролята на САЩ в Афганистан, като заяви, че понякога войната е необходима и справедливата война може да доведе до справедлив мир.

    Обама беше удостоен с Нобеловата премия за мир през октомври за „изключителни усилия за укрепване на световната дипломация и сътрудничеството между народите“.

    Церемонията се проведе само дни, след като Обама съобщи, че изпраща още 30 хил. американски войници в Афганистан.

    Съобщението за удостояването му с Нобеловата награда за мир предизвика противоречиви реакции.

    Критиците му смятат, че не е подходящо да се дава подобна премия на главнокомандващия на страна, замесена във войните в Ирак и Афганистан.

    В словото си Обама заяви, че „в сравнение с някои от гигантите на историята, получили тази награда…моите постижения са скромни“.

    Защитавайки решението си да изпрати още войски в Афганистан, той заяви, че „има времена, когато употребата на сила е не само необходима, но и морално оправдана“.

    Ненасилието не можеше да спре армиите на Хитлер, добави той. Преговорите не могат да убедят лидерите на Ал Каида да сложат оръжие.

    Той заяви, че САЩ остават знаменосци във войната, но се отличават от своя враг, който не признава никакви правила.

    Обама заяви също така, че работи заедно с руския президент за намаляване на ядрените арсенали на двете страни.

    При изключително строги мерки за сигурност американският президент подписа книгата на носителите на Нобелови награди, след като пристигна в Осло рано сутринта заедно със съпругата си Мишел.

    www.kafene.net