2024-12-24

Всички авторски страници

Spread the love

Авторски

  • Цялото интервю на Цветан Василев пред Диков (видео)

    Истината на Цветан Василев за Пеевски, Цацаров и КТБ – в „Просто Диков“

    Clipboard20160218euch004.

    Бившият банкер и мажоритарен собственик на фалиралата банка КТБ Цветан Василев в специално интервю от Сърбия пред Сашо Диков, излъчено по BIT.

    Част 1.

    .

    Част 2.

    .

  • Заплаха за убийство на Борисов в писмо до МС
    Според някои медии ("24 часа") това е снимката, която е била получена в МС
    Според някои медии („24 часа“) това е снимката, която е била получена в МС

    В Министерския съвет е получен анонимен плик, в който е имало снимка на премиера Бойко Борисов, куршум и заплашителни послания. По моята тема, нито ми е за първи, нито ми е за последен път. Няма да я коментирам и ви призовавам да не обръщате внимание, защото ни най-малко не ми е приятно това да се коментира. Това коментира премиерът Бойко Борисов малко по-късно в отговор на въпрос за заплахата, която е получил в анонимното писмо.

    Борисов подчерта, че ни най-малко е притеснен. „Като събереш близо 3 млрд. повече от контрабандистите, това са нарушени интереси и в цигарите, и в алкохола, захарта, месата. Като спреш поръчки, като всеки ден някой уволняваш – като днес в Агенцията за бежанците. Всеки трябва да си поеме кръста”, каза той.

    Започнала е проверка на заплахата в сградата на МС. Разпитани са служители, за да се установи пътят на писмото. За момента от спецслужбите не дават повече информация. /БГНЕС/

  • Следователят Бойко Атанасов: Разпределиха ми 3 дела в една секунда защото бях на срещата с Маковей

    Материал на Биволъ

    Следователият Бойко Атанасов разговаря с представител на Биволъ. Снимка: Скрийншот от видеозапис на Биволъ
    Бойко Атанасов разговаря с представител на Биволъ. Снимка: Скрийншот от видеозапис на Биволъ

    Първата част на интервюто за Биволъ на следователя от Следствен отдел към СГП Бойко Атанасов (виж тук) предизвика реакция на главния прокурор, който се обърна към ВСС с искане да се направи проверка. Ето пълното съобщение на прокуратурата:

    На 19 февруари 2016 г. главният прокурор Сотир Цацаров изпрати писмо до членовете на Висшия съдебен съвет. В писмото се предлага членовете на ВСС, съобразно своята компетентност, да извършат пълна проверка на твърденията на следователя към Следствения отдел на Софийска градска прокуратура Бойко Атанасов, изразени в интервю за електронен сайт на 18 февруари 2016 г. Следователят Бойко Атанасов излага твърдения за неравномерна натовареност на следователите, както и за това, че образуването на дисциплинарни производства срещу прокурори и следователи, които не изпълняват разпорежданията и на главния прокурор, е „нещо вече обичайно в структурата“. Излагат се и твърдения, че „има дела срещу министри, неизвестни извършители, министри. Министър-председател. Може да има и него…Това са тайни, които се използват, когато наближи момента да се случват важните събития около съдебната реформа. …. Това е една малка, мръсна истина, която съществува към днешния момент в прокуратурата“.

     

    Втората част на интервюто ще даде още материал за проверка на ВСС. Но кой ще проверява проверяващите, и по-точно Етичната комисия на Ясен Тодоров, който вече е постановил, че няма нарушение в това три последователни дела да се разпределят случайно на един и същ човек в една и съща секунда? Защо Цацаров три години не купува техника за разпити по НПК, а купува скъпи смартфони на секретарките си?

    Опраскване?
    Биволъ проверява също така информацията, че след публикацията на първата част от интервюто срещу Бойко Атанасов светкавично е била образувана проверка на работата му за 4 години назад. От пресцентъра на главния прокурор не отговарят на запитването ни дали има такава проверка и кога е започнала тя.

    Интервюто и изявленията на следователя от СГП Бойко Атанасов трябва да бъдат взети под сериозно внимание от Европейската комисия и лично от нейния председател Жан Клод Юнкер, който заяви, че иска да свали мониторинга за състоянието на Съдебната система в България!Чуйте повече във втората част на интервюто с Бойко Атанасов.Бойко Атанасов: Месец май, в деня, в който в България беше г-жа Моника Маковей, присъствах на срещата, която беше организирана в хотел „Хилтън“. От прокуратурата не ми е известно някой да беше дошъл. От българската прокуратура. От другите прокуратури може да е имало хора. Госпожата беше дошла да ни каже как може да имаме нормална и работеща прокуратура и да се преборим със зависимостите на настоящото ръководство. В същия ден ми бяха разпределени три досъдебни производства. Последователни: 164, 165, 166. В същия ден, като същите са ми били разпределени в една и съща секунда. 15:20:39′ Това е една секунда, на която биха завидели и холивудските продуценти. Същата тази секунда е продължила много дълго време. Тя е продължила някъде около половин час. За да може да ми дадат тия три дела. Нито математически, нито логически погледнато, при 80-90 човека следователи, три дела не могат да се паднат при един, последователно. Не така обаче мисли Етичната комисия. Етичната комисия в лицето на нейния председател ми е отговорила някъде в средата на септември. На 12 септември. Обстойна проверка е извършена от градския прокурор. Това е… срещу когото аз пиша. Но е извършена от него, не от ВСС. Не от инспектората. По повод на моя сигнал, с който излагам твърдения за неспазване на принципа за случайно разпределение на преписки и се установява, че разпределението, на цитираните в сигнала ми три досъдебни производства не е осъществено в едно и също време. В известни периоди от време. Не пише какви обаче. Както се казва: отбили сме топката. Лек пас. Пратили сме го на градския прокурор. Той е написал, че всъщност това не е така, че е станало в различни периоди от време, не е ясно кои периоди от време, защото трябва да има протокол, от който да е видно. И Ясен Тодоров, който, ако ВСС, като ВСС престане да действа в сегашния си вид, ще се върне следовател, подчинен на Христо Динев, нали, защото е следовател в Следствен отдел на Градска прокуратура, е решил, че всъщност е различен период от време. Не са посочени кои. Ако се е случило в различен период от време, то трябва да бъде, съответно системата да го отрази. Не се е случило. Това означава едно манипулиране на системата, нарушаване на случайния подбор, и, какво да ви кажа? Хаос. Някой не слуша – затрупваме го с дела.

    Биволъ: А защо жалите дейността на главния прокурор?

    Бойко Атанасов: Защото има текстове, които са важни, за разследващите, за прокурорите, по отношение на събиране на доказателствата. Способите за събиране на доказателства са едни от най-важните – разпитите на свидетелите. И на обвиняемите. Както при всички останали действия е предвиден механизъм по НПК, Чл. 238 до 241, които указват как следователят може да събира тези доказателства, вкл. с видеозапис, както вие сега в момента записвате това нещо и със звукозапис. Това са способи, които може да ги ползва следователя, също  и прокурорът, също и разследващия полицай. Те действат от много отдавна.

    Тези способи не се ползват

    Те се ползват, само ги гледаме по филмите. По кабелните телевизии, които гледаме, чуждестранните филми. В България този начин на работа на разследващите е непознат. Известно ми е, че трябва да се закупи техника. Да, но техника е закупена единствено за награди, това, което ми е известно на мен, от 29 декември заповеди, които са публикувани на вътрешния сайт на прокуратурата, наградени са всички деловодителки, които са в кабинета на главния прокурор. Купени са им скъпи телефони. Купени са на всичките приближени, които работят с главния прокурор. Но всички ония, които трябва да разследват, не са въоръжени с такава техника, не е създадена такава организация от технически лица, които да подпомагат работата на разследващите и на прокурора, за да може да се извършват тия действия. Това е необходимо защото, казвам ви го от практическа гледна точка. Когато става въпрос за важен разпит на важен свидетел, което е свързано с изясняване на много обстоятелства, писането е трудоемко и отнема почти цял ден, за да се направи един разпит. Както и сега вие, ако трябваше мен да ме изслушвате, записвайки на хартия, щеше да ни отнеме много време. Затова са създадени тези способи за събиране на доказателства. За да може всичко да го има по делото. За да е недвусмислено и ясно и за съда. За утре, когато чете присъдата, че нещата са били точно такива, каквито изглеждат и на хартията. Това липсва.

    В началото, в стъпването на мандата на уважаемия главен прокурор Цацаров, аз и още един колега сме предоставили това нещо като информация на главния прокурор, сигнализирали сме, сезирали сме го, официално, и сме предоставили едно писмо, което е до завеждащите Следствен отдел, предишния, преди Петьо Велков Петров, и сме изискали само да работим, нормално, да ползваме всички способи по НПК. Включително и тези. Това се е случило на 22 февруари 2013 г. Нали, преди три години. Оттогава до настоящия момент не се е направило нищо. Никакви действия в тая насока. Което е едно системно неизпълнение на служебните задължения по глава шеста от Закона за съдебната власт. Смятам, че ВСС е длъжен да разгледа това нещо. Да види дали главния прокурор си е свършил работата. Защо не си я е свършил? Защо той не е възложил на заместниците си или на някой друг? Това са все елементарни неща, които са за изпълнение на неговата трудова дисциплина, той не го е направил. Но е наградил секретарките си с телефон.

    Техника за работа не е купена, но секретарките всичките имат хубави, лъскави телефончета

    което е може би много добре за тях. Поздравявам ги. 

    Биволъ: Показателно е, да, но Вие какво точно очаквате като реакция от страна на ВСС?

    Бойко Атанасов: От този ВСС и специално от Етичната комисия трудно ми е да очаквам нещо. Все пак аз съм магистрат, все пак имаме ВСС, който е най-висш орган в съдебната власт и няма към кого да се обърна. Светия синод едва ли ще може да… и не е и орган, към който да се обърна. Няма друг орган.

    (Следва)

    Вижте видео към първата част от разговора с Бойко Атанасов.


    л

  • 3 млрд. лв. щети за 3 години заради картела при горивата

    benzin_1Чрез монополните цени на пазара на горивата у нас от октомври 2012 г. досега около 3 млрд. лв. добавена стойност е изнесена извън страната или е разпределена между участниците в картела. Това пишат от Инициативa “Справедливи цени на горивата” в отворено писмо до президента, премиера и председателя на Народното събрание, в което сигнализират за “наличието на монополно високи цени”.

    Те „нанасят преки щети на домакинските бюджети, на конкурентноспособността на бизнеса и на бюджетните приходи”, допълват те.

    Писмото е подкрепено и от бившия посланик на България в Русия Илиян Василев.

    “В картела, с водеща позиция на “Лукойл”, са: OMV, Шел, Петрол, ЕКО, Ромпетрол и, с малки изключения, останалите участници в реализацията на бензина и дизелото гориво”, пишат те.

    По думите им, причина за щетите са “конкретни бездействия” на държавните институции. “КЗК не изпълнява законовите си задължения за защита на пазарната конкуренция, Агенция “Митници” не завършва ревизията си на вносите цените на суровия петрол; няма данни да са монтирани в целия поискан обем измервателни уреди на производствените и транспортни съоръжения на “Лукойл”, НАП не осъществява ефективен данъчен контрол, не извършва ревизия, за да разкрие, защо “Лукойл Нефтохим” не внася данък по ЗКПО от 2008 г. досега, Министерството на финансите не извършва цялостен контрол върху събирането на бюджетните приходи от течните горива и отказва да поиска съдействие от партньорските институции за разкриване на данъчните измами с тях, Министерствата на енергетиката, на транспорта и на икономиката не извършват анализи и оценки на щетите, които монополните цени на горивата нанасят на българските фирми, и не упражняват натиск да бъде преустановена злоупотребата с господстващо положение, представителят на златната акция на България в “Лукойл Нефтохим” защитава публично позицията на картела, но не защитава интересите на държавата, компаниите и потребителите, ДАНС не проследява и не разкрива механизмите, по които огромни финансови потоци избягват държавния бюджет и ощетяват българските компании и граждани, в това число и свързаността им с чуждестранни интереси, потенциално засягащи националната сигурност”, пишат от инициативата.

    Те посочват и няколко от признаците за наличието на картел – през целия период от октомври 2012 до януари 2016 г. включително, цените на българските горива без ДДС и акциз превишават средните за страните от ЕС средно с 8.3% за бензина и 10.6% за дизела.

    Към 1 февруари т.г. цените са по-високи с 27.6% за бензина и 50.2% за дизела.

    “Такава аномалия е невъзможна без злоупотреба с господстващо положение поради значително по-ниските цени у нас на внесения суров петрол сорт “Уралс”, на работната сила, на разходите за електроенергия и на другите производствени разходи”, пишат те.

    “В началото на 2016 г. приходите от продажби на бензиностанциите са завишени вследствие на де факто картелирането с не по-малко от 0.28 лв. за литър, както показва опитът за продажби на алтернативни цени от края на 2015 и началото на 2016 г”, казват още от инициативата.

    Затова те настояват всички компетентни институции да предприемат необходимите действия за защита на публичния интерес, като настояват различните ревизии да се възложат на авторитетни независими чуждестранни (без офиси в страната) одиторски компании, които нямат никаква обвързаност с участниците в картела.

    Източник: Frognews.bg

  • Г. Котев: Първите милиони на Иван Костов

    Георги Котев, Gikotev.blog.bg

    .

    Продължаваме да четем най-интересните моменти от Споразумението за закупуване на електроенергия между НЕК и ТЕЦ „Марица Изток 1“, сега известна като „американската“ ТЕЦ „ЕЙ И ЕС Гълъбово”, сключено 42 дни преди падането на кабинета Костов, но подготвяно и даже реализирало се още от първата половина на мандата му.

    Преди два дни в „Схемата на грабежа през „американската“ ТЕЦ „МИ1“ 2“ ви показах как новите собственици на българската ТЕЦ са начислявали на „експертите“ си по „развитие на Проекта“ заплати в размер на 1 000 (хиляда) ЕВРО, на ДЕН, на ЧОВЕК.

    Оказа се, че подобна практика е имало, по същото направление „развитие на Проекта“, и от страна на държавната Национална електрическа компания (НЕК), която в споразумението, за по-кратко, се обозначава като Купувачът.

    И ето какво четем там (за по-добър преглед и прочит кликнете с мишката върху долната снимка):

    Не е имало абсолютно никакъв проблем, както Костов, така и избрани другари от тогавашната „демократична“ върхушка да са източвали тези 5 милиона евро чрез подставени „експерти“. Точно като хидролог №1 на страната – Ахмед Доган, по една друга схема. Ако пак внимателно се вгледате в краткият текст от снимката ще забележите, че кранчето е било отворено от 1-ви юли 1998-ма г. до падането на Костов от власт (24-ти юли 2001 г.). Практически ТРИ години. Става въпрос за приблизително 10 милиона лева. Отсрещната страна си е раздала ТРИ пъти повече, което не изключва вероятността и оттам също да са намазвали и български „експерти“.

    Когато преди два дни ви показах „Схемата на грабежа през „американската“ ТЕЦ „МИ1“ 2„, едни индивиди, сами наричащи себе си костовисти, ме нападнаха масово във Фейсбук, че видите ли през 2001-ва г. Костов не е бил на власт, че споразумението не било за това, за което то действително е подписано, че оригиналните извадки от него били само опорни точки срещу командира им, и какво ли още не. За тези екземпляри няма нищо друго вярно на света освен словоблудствата на патрона им. Това си е техен проблем. Аз предпочитам да вярвам на фактите и истината ми е по-скъпа от всякакви техни идоли и кумири. И да престанат да ме занимават с болните си мозъци. Времето ми е скъпо – търся още доказателства за престъпленията на драгалевския.

    .

  • Клинтън спечели Невада, Тръмп – Южна Каролина

    orig

    Бившият държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън спечели първичните избори, които се проведоха в щата Невада, предадоха световните информационни агенции. Тя победи след оспорвана битка с основния си конкурент Бърни Сандърс.

    По-рано бе оповестено, че според първите резултати сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс води само с 2% от гласовете. При 57% от гласовете обаче резултатите се обърнаха в полза на Клинтън и тя получи над 52% от гласовете срещу 48% за конкурента си. Клинтън получава и 43 делегати. В профила си в „Туитър“ тя вече коментира победата си, като благодари на Невада.

    Припомняме, че в събота се проведоха „кокъси” (caucuses – партийни събрания на активисти по щати). Демократите организираха около 200 кокъс срещи от 11 часа местно време, за да покажат кого подкрепят – Клинтън или Сандърс. Двамата си размениха по един щат, като Клинтън спечели с фотофиниш в Айова, а Сандърс си върна в Ню Хемпшър.

    Бившият губернатор на Флорида Джеб Буш се оттегли от надпреварата за Белия дом, след като направи ново разочароващо представяне на първичните републикански избори, предаде Франс прес. Той остана на четвърто място със 7,8% от вота.

    „Тази вечер прекратявам кампанията си“, заяви развълнувано Буш пред свои симпатизанти и замълча за секунда, за да изтрие сълзите си. Той заяви, че следващият президент на САЩ трябва да знае, че е слуга, а не господар и трябва да служи честно и почтено, предаде ДПА.

    Джеб Буш, който е син на бившия президент Джордж Х. У. Буш и брат на бившия президент Джордж У. Буш, влезе в предизборната кампания като фаворит, но въпреки значителните финансови средства, които събра за кампанията си, не успя да постигне успех на досегашните три вота в Айова, Ню Хемпшър и Южна Каролина, отбеляза Ройтерс. /„Сега“/

  • Васил Левски. 143 години слава и безсмъртие

    Васил Иванов Кунчев – Левски. Роден на 18 юли 1837 г. в Карлово. Осъден на смърт и обесен на 18 февруари* 1873 г. в покрайнините на София. Години по-късно мястото, където загива Апостолът на българската свобода, ще се окаже в центъра на този град, станал междувременно столица на Третата българска държава.

    1328164539

    Идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация (ВРО) и на Българския революционен централен комитет (БРЦК), български национален герой. Левски е един от ония политически мъже, който още приживе с идеи, смелост и деятелност, с единство на думи и дела – печели признание, а след героичната си гибел става знаме на всичко чисто, демократично и напредничаво в българското историческо развитие.

    Вътрешната революционна организация, създадена и ръководена от Васил Левски, не само бележи връх в дълголетното освободително дело, но и стои в основата на следващото развитие на българската национална революция – на Априлското въстание и освобождението на България от османско владичество. Наред с националните си измерения Вътрешната революционна организация е постижение и за европейското национално-революционно и демократическо движение през ХІХ век.

    Васил Левски е последователен революционер – демократ и борец за “свята и чиста република” и преди всичко за свобода – лична, национална, общочовешка. Той е борец за равноправието между народите, за политически и граждански права на етносите и малцинствата, за демократично устройство на обществото – българското, балканското, общочовешкото.

    Наред с историческите си заслуги, Левски е неизменен Апостол на българската свобода и синоним на политическия и нравствен идеал на българина.

    Мисли на Левски:

    „Дела трябват, а не думи.“

    „Всеки, каквото заслужи, да му се напомня.“

    „Ако ли от нийде не иде помощ, работата си е работа.“

    „Трябва да бързаме, няма кой да ни чака.“

    „Работим чисто български и не искаме да се водим по никого извън Българско.“

    „Ако печеля, печели за цял народ, ако губя, губя само мене си!“

    „…времето е в нас и ний сме във времето, то нас обръща и ний него обръщаме.“

    „На такива хора дай работа, които са разсъдителни, постоянни, безстрашливи и великодушни! Без тия едно да липсва на водачът на тая свята работа, то той ще я улайнени.“

    „Гледай народната работа повече от всички други, повече и от себе си да я уважаваш.“

    „Без изпит не е приет никой.“

    „Трябва изпит за всеки. Защото има примери: Днес е човек, а утре – магаре.“

    „Не се полъгвайте, че тези, които държат парите, държат и бъдещето ви, защото тези пари те са ги взели от вас, а вие им се кланяте и ги въздигате.“

    „Всичко се състои в нашите задружни сили, срещу тях не може да противостои и най-силната стихия.“

    „Братя, възобновлението на нашата славна преди държава, отърванието ни от проклети агаряни, за да си добие първата чест и слава нашето мило отечество Българско, най-после да бъдем равни с другите европейски народи, зависи от нашите собствени задружни сили. Като е тъй вам, вам надлежи да се покажете достойни, верни и неустрашими във всяко отношение.“

    –––––––––––––––––––––––––––––

    * Обесването на Васил Левски – 6 февруари 1873 г. по стар стил, отговаря на 18 февруари, а не на 19 февруари по нов стил, твърдят историците. На повечето места в страната обаче почитта към паметта на Апостола се отдава на погрешно наложената дата и причината за това е в непознаването на календарите. През 1916 г., когато България преминава от Юлианския към Грегорианския календар или от стар към нов стил, се приема поправка от 13 дни.

    За събитията, случили се преди 1 март 1900 г., необходимата поправка обаче е от 12 дни. Въпреки това, за някои събития, станали през 19 век, погрешно се добавят 13 дни. Например избухването на Априлското въстание на 20 април 1876 г. по стар стил, днес правилно се празнува на 2 май (поправката е 12 дни).

    Рождената дата на Васил Левски (6 юли 1837 г. по стар стил) също се отбелязва правилно – 18 юли по нов стил. За разлика от нея, обесването на Левски – 6 февруари 1873 г. по стар стил се отбелязва грешно на 19 февруари, а не както трябва да бъде на 18 февруари.

    Източник: bizimi.com

  • Български евродепутат с писмо до сръбски институции заради кризата в Босилеград

    Angel-Dzhambazki

    Евродепутатът и заместник-председател на ВМРО Ангел Джамбазки изпрати позицията си по повод последните събития в Босилеград до президента на Сърбия Томислав Николич, до министър-председателя Александър Вучич, до министъра на външните работи Ивица Дачич, както и да посланика на Сърбия в София Владимир Чургус. В документа се изброяват задълбочаващите се проблеми в Босилеград и се посочва, че отговорност за социалната криза в района носи кметът Владимир Захариев.

    Българският евродепутат призовава сръбската държава да влезе в ролята си, да изпълни стриктно своите международни задължения и вътрешно законодателство и да стабилизира положението в Босилеград, като осигури функциониране на правосъдието, демократични и свободни избори, свобода на медиите и сигурността на гражданите там.

    В заключение Джамбазки заявява, че разчита на добрата воля и желание на сръбските власти за решаване на изключително наболелия проблем на жителите на Босилеград. Той изразява увереност, че това ще се случи в името на добросъседските отношения и общата европейска интеграция.

    Пълен текст на документа:

    .

    До

    Г-н Томислав Николич

    Президент на Република Сърбия

    До

    Г-н Александър Вучич

    Министър-председател на Република Сърбия

    До

    Г-н Ивица Дачич

    Министър на външните работи на Република Сърбия

    До

    Негово превъзходителство Владимир Чургус

    Посланик на Република Сърбия в България

     

    ПОЗИЦИЯ

    от Ангел Джамбазки

    заместник-председател на ПП „ВМРО – Българско национално движение“,

    български представител в Европейския парламент,

    член на Комисията по външни работи на ЕП

     

    Уважаеми господа,

    В последните няколко месеца със силно притеснение и голяма загриженост наблюдавам нарастващото социално напрежение в град Босилеград. Извън всякакво съмнение, това напрежение е породено от провокативното поведение на дългогодишния кмет на града Владимир Захариев. Още от стъпването си в длъжност през 2001 г. по моя оценка кметът провежда антисоциална политика спрямо босилеградчани.

    Именно по времето на това управление градът се обезлюди трайно, младите хора масово търсят препитание в Република България или в други държави в ЕС, мнозинството от предприятията фалираха, а всеки опит за външни инвестиции е провалян от кмета с действия или бездействия. Трайно безработни са мнозинството от гражданите, с изключение на неговите партийни членове в общинската администрация – това прави хората икономически зависими от него и той редовно се възползва от това на местните избори; по селата са останали само възрастни хора, които едвам преживяват ден за ден; специализирана медицинска помощ може да се окаже чак във Враня; най-близкият родилен дом е в Сурдулица, въпреки че в последно време е истинска рядкост да се чуе бебешки плач в Босилеград; нивото на образованието в местното основно училище и гимназията също бележи стремглав спад надолу – българските паралелки продължават да учат от сръбски учебници и никой вече години наред не намира воля да реши този проблем; местните медии са под негов абсолютен контрол; проблем има дори със служенето на български език в църквата – двама български свещеници отец Йоан (Занко Петров Станойков) и отец Ставри Велинов бяха принудени да напуснат родния си град и сега служат на Бога в Гигинския манастир и в град Видин, Р България.

    Необяснимото поведение на кмета стигна до там, че се опита да закрие и Културно-информационния център на българите в Босилеград, което бе предотвратено благодарение и на намесата на народни представители от ВМРО-БНД.

    Припомням, че правото на българската общност в Република Сърбия да използва и съхранява своя български език и култура е императивно гарантирано от множество двустранни и международни договори, по които Република Сърбия е страна и има задължението да гарантира това право.

    Въпреки тези плачевни управленски резултати, благодарение на силната финансова подкрепа от държавния бюджет на Р Сърбия кметът държи абсолютен политически монопол и печели избори след избори. Използвайки ресурсите на общината, той спечели и изборите за Национален съвет на българското малцинство, въпреки че между двете длъжности има очевиден конфликт на интереси.

    Всичко това предизвика съпротивата на опозицията, местния бизнес, малцинствените партии и интелигенцията. От миналата есен досега в Босилеград се проведоха серия от протестни митинги и шествия срещу управлението на кмета Захариев. Протестираха Демократичният съюз на българите, Сръбската прогресивна партия, Сръбската радикална партия и десетки граждани. Кметът винаги отговаряше с контрапротести, на които редовно извеждаше подчинените си общински служители и техните семейства.

    На 15 януари последва нов протест, този път организиран от местната организация на Сръбската прогресивна партия, водена от г-жа Невенка Костадинова. Исканията на протестиращите са сръбското правителство да разпусне настоящото общинско ръководство и да заведе временно управление. Под претекст, че е застрашена сигурността в града, в Босилеград са извикани силни и жандармерийски полицейски части, които според сръбския вестник „БЛИЦ“ „защитават общинарите“.

    На 03.02.2016 г., когато има няколко отделни протеста срещу кметската власт, в Босилеград отново пристигат силни полицейски части. Гражданите поставят социални искания, протестират срещу корупцията и престъпността и безсилието на правосъдието. Една от причините за протеста е неспособността на правосъдието и органите на МВР да приложат влязла в сила присъда за приватизация на бензиностанция.

    Кметът бойкотира правосъдието и не позволява на изпълнителния съдия да въведе новия собственик в имота му. В продължение на една година кметът е предотвратил 14 опита на правосъдието да приложи присъдата, провел е 14 заседания на Общинската скупщина на открито пред бензиностанцията и една незаконна блокада на международният път Босилеград – ГПП Рибарци-Олтоманци.

    На 09.02.2016 г. напрежението отново ескалира. Отново пристига автобус с жандармерия от вътрешността на Сърбия. Причината е опит на компанията „ЮМКО“ от Враня да подготви бившия шивашки завод „Кобос“ за активиране на производството с помощта на външен инвеститор който планира да открие 250 нови работни места. Кметът отново иска да попречи на приватизацията на „КОБОС“, вероятно защото се опасява, че с появата на нов инвеститор ще загуби на предстоящите кметски избори през април. Той е готов да провали приватизацията на „КОБОС“, ако това застрашава неприкосновената му власт. Хората от града се притесняват, че в условия на социално напрежение, протести, липса на правосъдие и правов ред и силно полицейско присъствие заинтересованите инвеститори ще се принудят да се оттеглят.

    Няма никакво съмнение, че подобни полицейски демонстрации в такава малка среда, каквато е Босилеград, са доста стресиращи за местното население и оказват влияние върху легитимното право на гражданите да протестират. От друга страна гражданите смятат, че полицията „пази общинарите“ и им пречи да изразяват недоволството си и да искат отговорност за неуспешното управление.

    На 16 февруари КИЦ „Босилеград“ излезе с предложение за насрочване на кръгла маса, посветена на проблемите на града, която трябва не само да обсъди създалата се ситуация, а и да намери изход от кризата. На нея трябва да присъстват представители освен на всички обществени организации, но и на Европейския парламент, които ще могат да проследят на място как протичат процесите на присъединяване на Република Сърбия към Европейският съюз.

    Припомням, че предстои гласуване в Европейския парламент на Резолюция по годишния доклад на ЕК за напредъка на Сърбия в предприсъединителния процес и подобни събития и управленски практики в никакъв случаи няма да се отразят положително на заключенията в него. Подобни скандални управленски практики правят много лоша услуга на Република Сърбия в нейните отношения с Европейския съюз.

    В ролята си на член на Комисията по външни работи на Европейския парламент настоявам сръбската държава да влезе в ролята си, да изпълни стриктно своите международни задължения и вътрешно законодателство и да стабилизира положението в Босилеград, като осигури функциониране на правосъдието, демократични и свободни избори, свобода на медиите и сигурността на гражданите.

    Недопустима е политическа намеса в работата на правосъдието, както е недопустима и злоупотребата с държавни ресурси за провеждане на партийна пропаганда, купуване и изнудване на гласове на изборите. По този начин ще се успокои социалното напрежение в града. Във всяка държава, без значение дали е членка на ЕС, законът трябва да е над всичко и службите, които го прилагат, трябва да са независими от политически усилия.

    В противен случай ние ще бъдем принудени да смятаме, че всичко това се прави целенасочено с цел създаване на непоносими условия за живот на българското малцинство и обезлюдяване и обезбългаряване на Босилеградска община. Такава политика не бива да се допуска през 21 век.

    Уважаеми Господа,

    Разчитам на Вашата добра воля и желание да разрешим със съвместни усилия този изключително наболял проблем в нашите двустранни отношения в името на добросъседските отношения и обща европейска интеграция.

    .

    гр. София, 18.02.2016 г.

    Ангел Джамбазки

     

    Източник: vmro.bg

  • Защо реформата на ISDS в TTIP не предвижда независими съдии

    Защо реформата на Investor-state dispute settlement /ISDS/ в Трансатлантическото търговско споразумение /TTIP/ не предвижда независими съдии. Материал на Zazemiata.org

    12705397_924731347605135_4243903865914224554_n

    ISDS е акроним (от англ. Investor-state dispute settlement), означаващ Уреждане на спорове между държава и инвеститор. Той е един от най-вредните елементи на модерните търговски споразумения. По силата на този механизъм, чуждестранни компании могат да използват частни съдилища (арбитражи/трибунали) да съдят правителства, ако сметнат, че техните печалби или инвестиционни възможности са засегнати от нови закони или промени в политиката. Фирмите могат да търсят обезщетения в огромни размери, достигащи милиарди евро.

    С други думи, на компаниите се дават правомощия да оспорват и потенциално да отменят решения на суверенните правителства.

    Системата е проектирана специално за чуждестранните инвеститори – местни инвеститори нямат достъп до частни международни трибунали. Местните инвеститори разчитат на съществуващите съдебни процеси, ако те са недоволни от промени в нормативната уредба.

    ISDS механизмът работи извън съществуващите съдебни системи. Трибуналите са предубедени в полза на инвеститорите, с корпоративни адвокати, които често действат като съдии и представители на спорещите страни. Само корпорациите имат право да завеждат дела срещу държавите, за да отправят жалби, свързани с техните инвестиции (включително техните очаквани бъдещи печалби). Това поставя ISDS в явно нарушение на правото на достъп до правосъдие и върховенство на закона – два от основополагащите принципа в юридическите системи.
    Не само, че системата позволява на фирмите да заобикалят установените съдебна процеси, но също така им позволява да оспорват и прекратят действието на предишни съдебни решения. В световен мащаб се надига все по-голямо обществено недоволство срещу използването на механизма ISDS и по-специално неговото пагубно въздействие върху демокрацията и политиките, действащи в обществен интерес.

    ISDS в търговските преговори между ЕС и САЩ

    Преговорите за търговско споразумение между ЕС и САЩ, известно като Трансатлантическo търговско и инвестиционно партньорство (ТАТИП), са забулени в тайна, така че е трудно да се знае точно какво е в процес на договаряне. Изтеклата информация подсказва, че се предлага ISDS да бъде включено в окончателното споразумение.

    Уроци от лошия опит

    Опитът от решените чрез ISDS дела ни показва, че тази система въздейства негативно върху регулаторните стандарти. Две емблематични дела илюстрират много добре тази заплаха:

    Vattenfall срещу Германия I: През 2009 г. шведската енергийна компания Vattenfall стартира ISDS дело срещу Германия. Vattenfall бяха започнали процедура по изграждането на електроцентрала, работеща с въглища в Хамбург – Моорбург, разположен на река Елба. Когато органът за опазване на околната среда в Хамбург постави изисквания за контрол на качество на отпадъчните води, изпускани в реката от електроцентралата, Vattenfall изявиха претенции, че тези стандарти са направили инвестиционния проект нежизнеспособен. Използвайки разпоредби от ISDS, компанията поиска от Германия обезщетение в размер на 1.4 милиарда евро. Делото в крайна сметка беше уредено със споразумение, когато град Хамбург под натиска на тази огромна сума се съгласи да намали екологичните изисквания, установени по-рано.

    EthyI срещу Канада: химическият производител EthyI съди Канада, използвайки ISDS срещу въвеждането на забрана за токсичния химикал, MMT. Случаят завърши с уреждане на спора, като Канада отмени забраната и се съгласи да заплати 13 милиона щатски долара. По това време същият химикал беше забранено в САЩ.

    ISDS факти и цифри

    В края на 2012 г. по света са известни 514 ISDS дела;

    58 дела са заведени само през 2012 г., най-високият брой за една година;

    Повече от една трета от делата, заведени през 2013г. пред Международния център за уреждане на инвестиционни спорове (ICSID) са свързани с петрол, минно дело или газ. Повече от половината от директните чуждестранни инвестиции в ЕС идват от САЩ и повече от половината от директните чуждестранни инвестиции в САЩ идват от ЕС;

    Около 42% от известните ISDS дела, приключили през 2012 г. са били решени в полза на държавата, 31% – в полза на инвеститора и 27% приключват със споразумение (което също често включва плащания и/или други отстъпки в полза на инвеститора). Така в около 58% от делата компаниите са напълно или частично спечелили;

    Съдебните разноски в едно ISDS дело са със средна стойност над 8 милиона щатски долара и надвишават 30 милиона щатски долара в някои случаи. Те не винаги се присъждат на печелившата страна. Например в делото на Плама Консорциум срещу България, хонорарите за правни услуги в България са в размер на $ 13 243 357. Въпреки че в крайна сметка България спечели делото и на страната бяха присъдени $ 7 милиона от тях, тя все още беше принуден да плати оставащите $ 6 243 357.

    В защита на хората и планетата

    „За Земята“ се бори да спре включването на ISDS в Трансатлантическoто търговско и инвестиционно партньорство.
    Ние вярваме, че подобен механизъм ще постави под сериозен риск възможността на правителствата да въвеждат разпоредби, които защитават хората и околната среда.

    Самата заплаха от претенции в размери на милиони евро от големите компании вероятно ще бъде твърде голям риск за правителствата с ограничени публични бюджети, каквото е и Българското. Поради тази причина, ние считаме, че ISDS би било вредно за гражданите и околната среда.

    Страхуваме се, че перспективата за потенциални съдебни дела ще попречи на страната да приема силни закони. ISDS е в пряко противоречие с правата на нациите да регулират и с основните принципи за „предпазливостта“ и „замърсителят плаща“, които са залегнали в договорите на ЕС.

    .

  • Станишева не оспорва разкритията на Биволъ, но се била разстроила .

    Златина Коцева, Sofia.topnovini.bg

    Снимка: Биволъ
    Асен Йорданов и Атанасов Чобанов (в средата на снимката) в СГС. Вляво от Асен Йорданов е Петър Пенчев от АСС „Анна Политковская“. Снимка: Биволъ

    Софийският градски съд (СГС) даде ход на делото, заведено от съпругата на председателя на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев срещу сайта за разследваща журналистика Биволъ. Моника Станишева (бивша Йосифова – бел. ред.) съди медията за две публикации, които са й причинили неимуществени вреди, определени на стойност 56 000 лв. Станишева не се яви на първото заседание по делото, което премина в разпит на свидетели и обяснения по случая.

    Припомняме, че съпругата на Сергей Станишев иска да осъди медията заради два материала, единият от които я принуди да върне на Европейския парламент сумата от близо 60 000 лв., получена като аванс. Въпросната публикация е от есента на 2013 година. Тя излиза със заглавието „Моника Йосифова усвоява 60 000 евро от ЕП с безплатен бъгав софтуер и визия за 60 долара“.

    „Установихме, че Европейският парламент е дал грант от 60 000 евро на фирмата „Актив груп“, която е собственост на г-жа Моника Йосифова, за да популяризира дейностите на ЕП. Попитахме дали този грант не е в условия на конфликт на интереси, тъй като тя е съпруга на председателя на ПЕС. Отговориха, че не виждат конфликт на интереси, но тъй като съмненията останаха, ние продължихме работата по случая. Поискахме да видим дали парите са изразходвани коректно. Установихме, че тя е използвала Workpress – един безплатен софтуер, визуална тема за 60 евро, за да направи сайта. Освен това той съдържа бъгове, защото не е поддържан. Това е едно от нещата, от които се е възмутила г-жа Йосифова – според нея сайтът е достатъчно представителен“, разказа пред Sofia.topnovini.bg Атанас Чобанов, главен редактор на Биволъ.

    Прави впечатление, че в обвинението не се твърди, че фактите, публикувани от медията, са неверни. Според брата на Станишева, който се яви вместо нея в съда, с материалите си екипът на Биволъ е навредил на сестра му в личен и в професионален план. Разкритията на Биволъ я разстроили много и тя намалила до минимум личните и работните си срещи.

    Вторият материал, който също е предмет на делото, е публикуван от медията месец по-късно. Изтеклата кореспонденция, която стана известна като „опорните точки на БСП“, възмути обществото и дори премиера Бойко Борисов.

    „В тази кореспонденция имаме конкретен мейл, в който г-жа Йосифова изпраща медиен план, в който са разписани медийни участия за скандала със Суходол през 2009 година. Там пише, че по еди коя си телевизия трябва да се яви експерт, по друга – еколог, по трета – Корнелия Нинова. Уговорени са всички медийни участия, тоест тя лично координира един медиен залп срещу политическия противник и изкривява публичната реалност, тъй като нито експертът е експерт, нито екологът е еколог, а това са хора, платени и изпратени от социалистическата партия. Това ние нарекохме „доказателство за изкривяване на публичната реалност“. Това също е обидило г-жа Йосифова.“, обясни Атанас Чобанов.

    На първото заседание не стана ясно защо Моника Станишева не е използвала гарантираното й право на отговор на публикациите на Биволъ. В залата не беше призован свидетел в защита на тезата на Станишева. Делото беше отложено за 13 юни и ще продължи с разпит на още един свидетел от екипа на сайта за разследваща журналистика.

    .

  • Апостолът на сигурността

    Чергар Странник, Neverojatno.wordpress.com

    vasil-levski-17

    Левски вдигна глава и огледа събралите се десетина човека, пристъпващи нервно от крак на крак. Стъкленият поглед на светлите му сини очи режеше душите им като масло. За него се носеха легенди, че като погледне човека в очите, и разчита мислите му, че никой не може да устои на думите му и, че за всеки, който застане насреща му, милост няма. Да, той бе опознал изтънко човеците и знаеше, че това, що си бе наумил, можеше да се осъществи, но за целта бе необходимо да действат с общи усилия. Ето ги пред него, едрите чорбаджии, попът, даскалът и няколко по-здрави момчета от града. С тяхна помощ той щеше да постигне това, за което копнееше целият български народ, а именно собствено управление, народно управление.

    – Всички вие знаете защо сме се събрали тука – започна Левски. – Днес полагаме основите на нашето бъдещо народно управление, което за да стане, зависи от нашите общи усилия, включая пари, пари и пак пари, и разбира се работа сред останалата част на българския народ. Вие трябва да отворите очите на простия народ, че е време вече да вземем управлението на съдбините си в свои ръце. Какво иска селянинът, кръчмарят, занаятчията, търговецът, ти, попе, и ти, даскале? Какво – пари и сигурност. Ние пари не можем да обещаем, но можем да обещаем сигурност и възможност всеки да изкарва пари за прехраната на челядта си, без да се страхува, че ще дойде турчинът и ще му ги отнеме. Значи кое е главното в нашите усилия – СИГУРНОСТ. Но пътя към сигурността минава през завземане управлението над народа, което управление сега е в турски ръце. За целта сме се събрали тука да решим какви стъпки да предприемем, така щото това управление да бъде в наши ръце. Аз вече организирах в по-голямата част от поробеното ни Отечество комитети с тази цел, като навсякъде изложих своите предложения за начина, по който трябва да водим борбата под нашето знаме, на което ще пише…

    – „Свобода или смърт“! – извика възторжено даскалът.

    – Даскале – тихо просъска Левски, всред възцарилата се тишина в стаята – каква е тая Свобода, пие ли се, яде ли се, на гръб ли се носи, продава ли се, купува ли се, каква е? Свободата е за наивниците, ние искаме сигурност за нас и за децата ни. СИГУРНОСТ! Разбираш ли, даскале, защото свобода значи всеки да прави, каквото си иска, а ние желаем държавата ни да бъде подредена, да бъдем равни с другите европейски народи.

    – Значи „Сигурност или смърт“ – смутолеви даскалът.

    – Няма „или“, даскале, или означава, че сме готови да загубим, че има друг вариант, освен този, при който успяваме да реализираме целите си. Защото утре, ако излезем на площада пред конака и викнем гордо „Свобода или смърт“ или пък „Сигурност или смърт“, каймакаминът лесно може да реши смърт. Ние смърт не щем, ако тука има някой, който иска смърт, сега е моментът да каже. Така че, няма „ИЛИ“, ние искаме „Народно управление“, което ще рече ние да управляваме народа си, така, както нам ни е угодно, а за целта на селяните ще обещаем сигурност за тях, добитъка и челядта им, а на каймакамина ще обещаем спокойствие и безгрижие, като повери на нас управлението на подопечния му народ. И стане ли това, е въпрос на време управлението да мине изцяло в наши ръце, без капчица кръв. Това е целта на нашето съзаклятие.

    ***

    Не след дълго, сред простия народ започна да се говори за един човек със сини очи, който ще им даде сигурност –  само трябва да го последват и да го слушат. С „Протести“ пред конака, той щял да им уреди спокоен живот, но за целта в уречения момент всички трябва задружно да излязат пред каймакамина. Апостолът на сигурността, така го зовеше цял народ. Тъй говореха простите селяни от ухо на ухо. Скоро приказката стигна и до турското правителство, до самия падишах. Настанало бе време за действие. Левски избра Ловеч, за първите си стъпки пред турското правителство. И ето, в уречения ден, пред смаяния поглед на ловешкия каймакамин се изправи множество със знаме, на което пишеше „Народно управление“, начело на това множество стоеше едно русоляво момче със стъклени сини очи, а около него се бяха наредили всички чорбаджии, попът и даскалът. Каймакаминът прати заптиетата да го доведат при него, барабар с първенците.

    – Какъв е тоя панаир бе, хашлак, а и вие как може да му се връзвате на акъла бе, чорбаджи? – запита каймакаминът.

    – Изслушай го, бей – това, дето говори е добро и за теб, и за падишаха, и за нас – рече попът.

    – Речи момче, какво толкоз говориш, че си изпил акъла на толкоз народ?

    – Бей, аз идвам при теб с предложение, което ще ти позволи да си пиеш кафето с рахат локум и да си пиеш шербета, без да имаш никакви грижи с населението. Ние искаме да те отървем от тежестта на отговорностите, с които те е натоварила Високата порта, и да ги вземем на плещите си. Защо, бей, да не си гледаш живота и ханъмата, а да се занимаваш всеки ден с проблемите на тези хора отвън? Дай на нас тази тежест, ние ще решаваме техните спорове, ще събираме данъците и ще даваме дължимото на теб и падишаха. Ние ги познаваме по-добре от теб, знаем проблемите и мъките им, знаем какво и как да им кажем, когато недоволстват, знаем кой какво притежава, каква част трябва да отдели за империята. Единственото, което искаме, е да гарантираш тяхната сигурност и когато решиш, че има някакъв проблем, да се обръщаш към нас, като към техни представители, а не да пращаш заптиетата. Ако ние не можем да го решим, чак тогава ти ще развалиш рахатлъка си и ще се занимаваш с управлението на положението, но гарантирам ти, че това няма да бъде необходимо. Освободи се, бей, от грижите, посвети се на живота си. Грижата за сигурността на империята, за спазването на законите и реда, повери на нас.

    – Умно говориш, момче, хубаво. Ще те пратя при каймакамина в Търново, нека той да реши какво да прави с теб, а сега разпусни тоз панаир отвънка.

    – Може ли само, бей, тука сме ти приготвили един подарък, ей този ятаган със златна дръжка и изумруд, в знак на почитание и засвидетелстване на нашето уважение.

    – Машала, машала! – възкликна удивен каймакаминът, а Левски прати да извикат фотографина да запечата този паметен миг.

    ***

    И тъй, качиха Левски на файтона на каймакамина и с почетна стража го изпратиха в Търново, а от там в София, и после самият падишах поиска да го види. Не след дълго целият български народ открито говореше за своя „Апостол на сигурността“, благодарение на когото сега вече имаха чисто свои български управници, от свои чорбаджии, попове и даскали, които им гарантираха повече сигурност, а и така жадуваното „народно управление“.

    .

  • Медведев: Започва нова Студена война

    НАТО иска да поддържа с Москва отношения „на отбрана и диалог“

    .

    Дмитрий Медведев
    Дмитрий Медведев

    Руският премиер Дмитрий Медведев заяви, че започва нова Студена война между Русия и Запада, предаде Интерфакс, цитирана от агенция „Фокус“. „Политическата линия на НАТО по отношение на Русия остава недружелюбна и затворена. Може да се каже и по-рязко: потънахме в нова Студена война“, заяви министър-председателят, който участва в Международната конференция по сигурността в Мюнхен.

    „Ежедневно едва ли не ни обявяват за най-голямата заплаха ту за НАТО, ту отделно за Европа, за Америка или други страни. Снимат се страховити филми, в които руснаците започват ядрена война. Понякога се питам дали живеем в 2016 г., или сме в 1962 г.?“, каза още Дмитрий Медведев.

    „НАТО не иска Студена война с Русия“, заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг в Мюнхен, цитиран от ТАСС. Според него отношенията с Москва трябва да се градят „на отбрана и диалог“. „Повече отбрана и повече диалог“, подчерта Столтенберг.

    Шефът на НАТО подчерта на конференцията в Мюнхен, че не смята Алианса за „лунатик, поел към конфликт с Русия“. Той поясни, че Алиансът не се е отказал от проекта ЕвроПРО, който обаче не е насочен срещу Москва. Столтенберг разговарял с руския министър на външните работи Сергей Лавров за възможно провеждане на съвета Русия-НАТО. /“Сега“/

    .

  • Магистрати, политици, държавни служители не са декларирали тлъсти влогове в КТБ

    Данъчните започнаха проверка за съответствие на доходите на едрите вложители

    .

    Венета Начева, Десислава Колева, Ивет Миткова, Самуил Димитров, Таня Петрова,

    в. „Сега“

    Карикатура: Христо Комарницки, в. "Сега"
    Карикатура: Христо Комарницки, в. „Сега“

    Националната агенция по приходите започва проверка за съответствие на доходите на политиците и магистратите, които са спестили впечатляващи суми във фалиралата КТБ. Не е ясно кога ще са готови резултатите и дали ще бъдат оповестени публично.

    Проверка на „Сега“ установи драстични разминавания между влоговете на хората от властта, оповестени от синдиците на КТБ, и данните, които са подавани в Сметната палата. Не е ясно дали става дума за нарушение, защото синдиците са публикували данни само за максималните суми по депозитите за 5-годишен период – 2009-2014 г., докато декларациите пред Сметната палата са година по година. Това прави невъзможно засичането на движението на сумите, но сравнението между двете бази данни поражда въпроси.

    Най-впечатляващи са представителите на съдебната власт, които са сред най-масовите вложители на суми над 100 хил. лв. в КТБ. Те обаче не носят наказателна отговорност за неверни декларации пред Сметната палата, затова масово ги попълват небрежно или грешно. По закон обаче Сметната палата е длъжна да търси несъответствия и при съмнения да уведомява данъчните и прокуратурата. Досега не са известни случаи представители на някоя от властите да са понесли последствия заради умишлено или неволно сгрешени декларации.

    В списъка с вложители на КТБ впечатление правят солидните влогове на следователи. По принцип тези служители са по-ниско платени от съдиите и прокурорите. Рекордьор по спестявания там е военният следовател от Плевен Валери Кръстев, който след закриването на военната прокуратура отива в Окръжната прокуратура във Враца. Той е имал в КТБ влогове за 244 лв., 100 000 лв., 108 204 лв., 108 253 лв., 113 650 лв., 301 696 лв. и 7162 долара. Ако се сумират влоговете, които е декларирал от 2009 г. досега пред Сметната палата, се получава едва 187 500 лв., което е далече от сумата, посочена от синдиците – над 700 хил. лв.

    Сред едрите вложители е бившият шеф на следствието в Кърджали Димитър Чорбаджийски, който има влогове от 131 193 лв. и 35 662 евро в КТБ. На 10 април 2014 г. – малко преди затварянето на КТБ, той напуска системата и декларира пред публичния регистър влогове от 52 000 лв., 33 300 евро и 11 000 лв. на съпругата му, както и налични 10 000 лв. Получил е и право на обезщетение до 20 брутни заплати, които не е ясно дали влизат в тази му декларация.

    Дияна Дамянова-Цанкова, следовател във Видинската окръжна прокуратура, е имала в КТБ 5000 лв., 139 494 лв. и 16 000 долара. Декларацията й, подадена м. г. пред Сметната палата, обаче е семпла – има спестени 12 000 лв. от заплати, а мъжът й дължи на държавата над 30 000 лв. по наказателни постановления. И предните години следователката е посочвала скромни суми – между 10 000 и 19 000 лв, пак от заплати.

    Наташа Бърнева от Върховната касационна прокуратура е притежавала влогове за около 300 хил. лв. общо в КТБ, които са декларирани пред Сметната палата. Не така стои въпросът със съпруга й, който е имал депозит в КТБ за близо 480 хил. лв. Разминаване има и в данните на бившия прокурор Роман Василев, който все пак декларираше, че е клиент на КТБ.

    Районният прокурор от Търговище Валентин Василев е имал близо 124 хил. лева в КТБ, а е декларирал пред публичния регистър 23 хил. лв. спестявания от заплати за 2013 г. През другите години е подавал само удостоверение, че няма промяна в имотното му състояние.

    Съпругата на апелативния прокурор от Варна Вилен Мичев има два влога с общо над 187 хил. лева. Пред Сметната палата той е декларирал през 2011 г. 48 хил. лв. депозити плюс близо 20 хил. лв. от стопанска дейност, през 2012 г. – малко над 3000 долара и 20 хил. лв. от също от стопанска дейност, а през 2014 г. – 60 хил. лв. влог на съпругата.

    Зам.-районният прокурор на Бургас Георги Чинев е имал депозити в КТБ за близо 130 хил. лв. През 2009 г. той обявява пред Сметната палата спестявания и дарение от дядо си за малко над 5000 лв., през 2010 г. – близо 20 хил. лв. спестявания на влог от заплати, за 2011 г. – близо 26 хил. лв. отново от заплати и спестявания, а следващите години – по 14-15 хил. лева.

    Съпругът на председателя на Административния съд във Варна Ванухи Аракелян е имал депозити от 102 650 лв. и 11 210 евро в КТБ. В декларацията й по публичния регистър липсва такава информация – от 2008 г. насам има данни за далеч по-скромни депозити. През 2014 г., когато КТБ фалира, срещу името на Аракел Аракелян е записан един депозит от 14 200 лв.

    Съпругът на Ваня Анчева от Върховния административен съд е титуляр на влог от 12 хил. лв. и на два в евро – 64 667 и 48 497. В декларацията от 2008 г. на името на съпруга са записани 3000 евро депозит. За следващите две години промени няма. През 2011 г. той се появява с два депозита в евро – 2349 и 3380 и един в лева – 5000. 2012 г. са записани два депозита в евро – 29 620 и 5000 лв. Година по-късно съпругът е посочил 10 хил. лв. През 2014 г. са отбелязани три негови влога – 4550 лв., 3500 лв., 2500 евро.

    Разминавания има и в декларацията на члена на Висшия съдебен съвет Васил Петров. Неговата дъщеря е майка на детето на депутата Делян Пеевски. Според списъка на синдиците съпругата на Петров е имала в КТБ 55 125 лв. и 33 244 евро. В декларацията му пред Сметната палата от 2012 г. срещу името й са записани 30 хил. евро и 40 хил. лв. Година по-късно обаче парите са далеч по-малко – 925 евро и 5924 лв. През 2014 г. Петрова е имала два депозита – 2319 евро и 3702 лв. За самия Петров също има разминавания. Според списъка на КТБ влоговете му са 97 776 лв., 64 373 евро и 13 057 долара. В първата си декларация като член на ВСС от 2012 г. Петров е отбелязал 34 373 евро, 12 396 долара и 50 883 лв. След това е посочвал само печалби от лихви – през 2013 – 3903 евро и 99 долара, през – 2014 – 2871 – евро, 562 долара и 38 131 лв. Дори да се съберат тези суми, крайният резултат от списъка на синдиците не излиза.

    Съпругът на Веселка Марева от ВКС е имал два депозита за над 36 хил. лв., 15 000 евро и 8 670 паунда. От 2008 до 2012 г. обаче е споменаван в декларациите й само с неразпределен дивидент от търговско дружество. В декларацията от 2013 г. е посочено, че Марев има малко над 36 хил. лв. на влог. Година по-късно съпругът има спестени 10 114 евро.

    Съдия Галина Косева от Габрово има два влога в левове – 49 619 и 58 892, както и 4 265 евро. В годината на фалита на КТБ обаче тя е посочила пред Сметната палата, че има 9000 лв. на влог.

    Съпругът на Иванка Илинова от Районния съд в Пазарджик има 531 хил. лв. и 602 хил. лв. в КТБ. Във всичките й декларации от 2008 г. насам това не се посочва.

    Съдия Росица Сбиркова-Танева от Смолян има в КТБ 74 хил. лв. и 23.3 хил. долара, а съпругът й – 11.5 хил. лв. и 4.2 хил. долара. Тя е декларирала свои депозити пред Сметната палата, но няма информация за тези на мъжа й. Варненската съдия Румяна Казларова – Калъчева също стриктно е декларирала своите пари в КТБ – 41.3 хил. евро, но няма декларация за спестяванията на съпруга й там.

    Иванка Ангелова от Софийския апелативен съд е пропуснала някои от спестяванията на съпруга й в КТБ – 139 хил. лв. и 51 хил. евро. В декларациите й се появяват единствено 58 хил. лв. на името на съпруга й и 9500 лв. на нейно име.

    Кремена Данаилова-Колева от Административния съд от Варна не е декларирала три депозита на половинката си – от 90 хил. лв., 19 хил. евро и 36 хил. долара.

    Сборът от декларираните влогове на Йордан Геров от Районния съд в Момчилград е около 67 хил. лв., а посоченият в КТБ депозит е 154 хил. лв.

    Зам.-председателят на Окръжния съд в Хасково Милена Дечева е пропуснала да декларира пред Сметната палата депозити на името на дъщеря си от 195 хил. лв. и 100 хил. евро.Тя е декларирала свои влогове от 198 хил. лв. и 100 хил. евро, а на съпруга си два депозита на обща стойност 443 хил. лв.

    ––––––––––––

    Изненади с парите на Бареков и Костов

    Голяма част от депутатите – клиенти на КТБ, са декларирали влоговете си стриктно. Въпреки това някои разлики между декларираните депозити пред Сметната палата и изкараните от синдиците на КТБ данни се набиват на очи.

    Такъв е случаят с евродепутата Николай Бареков. В КТБ той излиза със 718 400 лв. и 1.806 млн. евро (или над 3.531 млн. лв.). Във встъпителната си декларация към Сметната палата към 1 юли 2014 г. той декларира влог в българска банка за 2.6 млн. лв. и още един за 11 700 евро. Сумите са далеч по-малки от вложеното в КТБ, но реално Бареков е задължен да подава декларации пред Сметната палата от 2014 г., така че е възможно да е изтеглил парите си от КТБ преди това. В декларацията си за цялата 2014 г. евродепутатът декларира още 23 800 лв. и 6500 евро с произход заплата, както и 50 хил. лв. в брой.

    Изненада има и с влоговете на Иван Костов. Във фалиралата банка той и съпругата му са депозирали 462 600 лв., 53 800 евро и 161 600 лв. През всичките години от 2009 до 2014 г. обаче подобни суми не са декларирани. През 2009 г. например семейството не е декларирало нищо, през 2010 г. Елена Костова е декларирала 40 хил. евро. На следващата година отново няма промяна в спестяванията на семейството в банки. През 2012 г. Костов пак подава уведомление за това, че няма промяна, а при напускането на Костов от власт той и жена му имат около 128 хил. лв. в банки. Реално Костов не е декларирал депозити на свое име от 2007 г. до напускането му на парламента през 2013 г., такива големи суми липсват и в предходните 7 години, когато декларациите бяха само на хартия.

    Един от най-заможните клиенти на КТБ е бившият депутат от ДПС Веселин Пенев, който е имал спестявания от над 1.095 млн. лева и 214 хил. долара, а съпругата му – 62 500 долара. Те обаче са декларирани пред Сметната палата. Според встъпителната декларация на Пенев като депутат от 2013 г. той и жена му имат цели 8 влога в български банки за над 3.2 млн. лв.

    Членове на ключови комисии са държали огромни суми в КТБ
    За част от депозитите липсват следи в имотните декларации

    Много въпроси повдига имотното състояние на някои членове на държавни комисии. Емил Атанасов, бивш зам.-шеф на Комисията за финансов надзор, е държал в КТБ три левови депозита, по които е имало максимална наличност от 286 800 лв., и един евров от 11 014 евро. Отделно от това съпругата на Атанасов – Боряна, е имала два еврови депозита за общо 69 000 евро и едни малък левов влог от 2686 лв. Тези суми надхвърлят чувствително обявяваните от Атанасов числа в имотните му декларации с уговорката, че той се е задържал като зам.-шеф на комисията за кратко и има декларации само от 2009 и 2010 г. Към датата на встъпване в длъжност – май 2009 г., Атанасов е декларирал скромни лични спестявания от 35 323 лв. Няма декларирани влогове на съпругата. При напускането на поста – юли 2010 г., Атанасов обявява общо влогове от 46 089 лв., съпругата отново не фигурира с депозит.

    Солидни депозити в КТБ е имала и Димана Ранкова, зам.-шеф на КФН. Според справката на синдиците Ранкова е имала в банката 198 755 лв. и 104 396 евро. Ранкова напусна надзорния орган през април 2012 г., като в приключващата си декларация е обявила единствено левов влог в размер на 187 700 лв. Възможно е обаче парите да са натрупани впоследствие в периода, за който няма подавани декларации пред Сметната палата.

    Любопитни са и данните за наличностите в КТБ на Захари Захариев, бивш шеф на Държавната комисия за сигурността на информацията. Той е имал в КТБ 235 169 лв. и 29 760 евро. В същото време според Сметната палата при напускане на поста през ноември 2012 г. Захариев е с много скромен банков влог – за 6845 лв. и големи задължения – ипотечен и потребителски кредит за 209 000 лв. Възможно е Захариев да е продавал впоследствие собственост, защото е придобил като обезпечения офиси срещу предоставено право на строеж.

    Бившият шеф на Държавната комисия по хазарта 2013 г. Калоян Кръстев е заел председателския пост през февруари 2010 г., като е обявил във встъпителната си декларация влог от 36 500 лв. и ипотечен заем за 168 000 лв. Ако се съди по декларираното, заемът е изчезнал, тоест е бил покрит още до края на 2010 г. За цялата 2010 г. Кръстев обявява 12 000 лв. влог, спестени от заплата, а за 2011 г. – 35 000 лв. Декларация за 2012 г. липсва и възможността за проследяване на движението спира. Така през 2013 г. при напускане на поста Кръстев е обявил солидни спестявания от 176 000 лв. Влог на името на съпругата му в декларацията няма. Според справката на синдиците в КТБ Кръстев е имал максимална наличност по левов влог в нея в размер на 191 500 лв. Съпругата му Йорданка е имала 59 033 лв.

    С по-малко пари спрямо наличностите в КТБ е декларирал, че напуска поста член на Държавната комисия по хазарта през февруари 2011 г. и Иван Еничеров. При освобождаването си той е декларирал 93 135 лв. влог, няма влог на името на съпругата му. На този фон в КТБ срещу името на Еничеров има левов влог 188 495 лв., а на името на съпругата му Емилия – 106 817 лв.

    Впечатляваща е и сумата, държана в КТБ от Светла Тодорова, член на КЕВР и временно председател на комисията. В КТБ за обхванатия 5-годишен период Тодорова е имала 170 198 евро и 109 158 лв., а съпругът й Минко Сливков – депозит до 100 914 евро. Депозитът на съпруга е близък до този от встъпителната декларация на Тодорова от септември 2014 г. като председател на КЕВР – 90 000 евро, но самите стартови спестявания на Тодорова са чувствително по-ниски – 78 000 евро. За 2014 Тодорова твърди, че няма промяна в имотното състояние.

    Големи спестявания стоят в КТБ и срещу името на Свилен Попов. Той попада в списъка в качеството му на член на Комисията за регулиране на съобщенията. При встъпването си в длъжност през юли 2009 г. Попов и съпругата му Елена са имали общи влогове в размер на 47 522 лв., а към момента на освобождаване на поста – април 2010 г. – влоговете им са възлизали на 73 454. Това е значително под депозитите на двамата в КТБ – 426 723 лв. на името на Попов и 125 277 лв. на съпругата му.

    МИНИСТРИ

    При министрите впечатление прави влогът на бившия транспортен министър от кабинета Борисов 1 и преди това зам.-кмет на София Александър Цветков. Цветков е влязъл във властта със скромни спестявания. В първата си декларация – към момента на встъпване в длъжност в Столичната община, той е декларирал налични свои спестявания в размер на 10 000 лв. Съпругата му Яна към тази дата е имала само кредити в общ размер на 65 000 евро. През 2009 г. Цветков е декларирал като спестени от заплата 16 000 лв. и 4500 лв. кеш, а съпругата му – 6300 лв., като кредитите вече са покрити. През 2010 г. Цветков декларира като налични 3000 лв. от заплата и 595 лв. на влог, а жена му – депозит за 11 376 лв.

    Цветков напуска министерския пост през май 2011 г. Според окончателната му декларация той е напуснал властта с общи спестявания в размер на 16 595 лв., а съпругата му – 19 508 лв. В тази приключваща декларация излиза, че кредитите от 65 000 евро стоят неизплатени. На този фон Александър Цветков е имал в КТБ максимален депозит от 283 095 лв., а съпругата му Яна – друг влог до 63 856 лв.

    ОСОБЕН СЛУЧАЙ

    Бисер Манолов, член на ръководството на „Движение България на гражданите“ на Кунева, за 2014 г. е декларирал пред Сметната палата един влог в евро и друг в долари на обща стойност над 660 000 лв. Според данните на синдиците пък той е имал в КТБ само 55 261 евро – сума в защитения по закон размер. Интересното за Манолов не е, че е активист на партията на Меглена Кунева, а че е дългогодишен член на Фонда за гарантиране на влоговете, който изплаща защитените депозити във фалиралата КТБ.

    .

  • Местан ще прави партия ДОСТ

    „Създавам нова партия не като отговор на нападките срещу мен и моите колеги, в България има нужда от либерален политически субект. Демократи за отговорност, свобода, толерантност – ДОСТ, е името на формацията“, обяви Лютви Местан по Нова телевизия. Той поясни, че „дост“ е „приятел“ на турски език.

    Местан каза, че вече 40 дни обикаля страната и регистрира критична маса избиратели, които не споделят тезите на Доган и се чувстват непредставени от ДПС.

    „Ако има разцепление в ДПС, то не е породено от мен и хората, които ме подкрепиха. Разцеплението настъпи с речта на Ахмед Доган, която бе стратегическа грешка“, посочи бившият председател на ДПС и бъдещ лидерн на ДОСТ.

    „Крайно неприемливо е изречението от речта, в което се говори, че ако някой от ЕС говори за приоритет на свободата, значи не познава реалността, заяви още Местан, който бе изключен от ДПС преди Нова година и в момента е независим депутат. Той коментира, че атаките срещу него са стигнали дъното: „Не пощадиха нито мен, нито децата ми“.

    Бившите ми колеги от ДПС въобще да не се занимават със съвестта си, това ще им попречи на кариерата, каза още Местан.

    Източник: в. „Сега“

  • Прожекция на „Дякон Левски“ в Детройт

    Прожекция на нашумелия филм „Дякон Левски“ – съвременен исторически, пълнометражен филм за Апостола – ще има на 6 март т.г., неделя, от 16.30 ч. в Troy Community Center в Детройт – информира BulgariansInDetroit.com. Филмът е създаден през 2015 г. и разказва за живота и делата на Васил Левски.

    Untitledз

    Прожекцията на филма ще е само една. Филмът е на български език със субтитри на английски.

    Възраст:  12+
    Цени на билет:  $12 (до 4 март)
    На вратата:  $20

    Troy Community Center
    3179 Livernois Rd, Troy 48083

    Телефон за допълнителна информация: 248-802-6947 Нели

    „Очакваме всички българи и заинтересовани чужденци!“ – се казва още в съобщението за прожекцията на филма, публикувано в BulgariansInDetroit.com.

    .

  • Невероятно.инфо: Първо място за българските политици в световна класация по некадърност

    „Българските политици спечелиха първо място в световната класация по некадърност!“ – под това заглавие Чергар Странник е пуснал поредната си горчива, талантлива пародия в сайта Neverojatno.wordpress.com

    Колаж: Вudnaera.com
    Колаж: Вudnaera.com

    Българските политици спечелиха първото място в традиционната класация на списание „Forbes“ за най-некадърни политически представители в света. В жестоката надпревара те са успели да се преборят с конкурентите си от Сомалия, КНДР, Нигерия и Конго. Първото място е спечелено благодарение заслугите и усилията на цялата плеяда политициq управлявали и управляващи все още България от началото на прехода. Ето и критериите, по-които нашите политически лъвове са успели да заемат призовото първо място:

    1. Българските политици са най-успешните в способностите си да предизвикват чрез управлението си носталгия по социализЪма. Няма друга държава, в която след падането на тоталитарния режим, народът с толкова умиление да си спомня за добрите стари времена.

    2. Българските политици са най-успелите в дисциплината „Дискредитиране и омаскаряване на демокрацията“. Българските политици са единствените в света, успели да убият вярата в демокрацията в почти 100% от населението на страната.

    3. Българските политици са единствените в света, успели да докарат държавата си само за двайсет години, едновременно до икономическа, финансова, демографска, културна, здравна и образователна криза.

    4. Българските политици са първи по показателя прогонване на населението извън пределите на държавата, чрез прилагане на политическа принуда, на базата на узаконяването на пълното беззаконие и несигурност в страната. По груби сметки държавата е загубила 15% от работоспособното си население и не се очаква темповете на емиграция да спадат.

    5. Българските политици са първи и по показателя разграбване, унищожаване и разпродажба на изграденото по време на отминалия тоталитарен режим.

    6. Българските политици са първи в света и по показателя сливане с организираната престъпност, както и държат челното място по корупция.

    7. Българските политици са най-некадърните бизнесмени, придобили парите и бизнеса си чрез шуро-баджанащина и ограбване на държавата, както и чрез крупни измами с пари от еврофондовете. Те са единствените, които на 100% не биха издържали без държавна подкрепа в условията на реална пазарна среда.

    8. Българските политици са най-успешните в понижаването грамотността на населението, чрез малоумни образователни политики. Смята се, че за изминалите години на прехода грамотността сред населението е намаляла с 30% за сметка на увеличението със 100% на дипломираните висшисти малоумници, на фона на все по-големия глад за специалисти във всички сфери на икономиката, науката и обществения живот. Особено показателен за кризата в образованието е фактът, че начело на държавата седи пожарникар, незнаещ чужди езици.

    9. Българските политици са на челно място и по дезинтеграция на интегрирани преди малцинства, както и по изграждане на изключително благоприятна среда за развъждане на бездомни кучета.

    10. Българските политици са на челно място за всички времена по брой на обещани, но неизпълнени обещания.

    11. Българските политици са политиците, купили най-много гласове за най-малко пари по време на предизборни кампании, което ги прави номер едно в света на политиците, избрани не заради качества, а за пари.

    12. И не на последно място българските политици са успели да продадат държавата на най-много чуждестранни интереси.

    Наградата за най-некадърните политици в света е изработена от световно-известните френски скулптори и изобретатели доктор Жозеф Игнасий Гилотен и доктор Антоан Луис, и ще бъде връчена на победителите от останките на техния народ.

    .

  • И. Бедров: Защо не чувате лондонски въпроси от българския телевизор

    Една измислена история, част от нашата реалност

    .

    Иван Бедров, Сlubz.bg

    Снимка: Фейсбук профил на Бойко Борисов
    Снимка: Фейсбук профил на Бойко Борисов

    След като в последните дни записът от срещата на премиера Бойко Борисов със сънародници в българското посолство в Лондон се превърна в най-разпространяваното видео, много хора попитаха в социалните мрежи и форумите:

    Защо и българските журналисти не задават такива остри въпроси?

    Защото са тъпи, отговориха си сами много хора. Този отговор обаче е също точно толкова тъп, колкото и всяко обобщение. Хайде малко по-конкретно:

    Възмущението вероятно идва от там, че нито премиерът, нито друга високопоставена личност, не биват притискани в България с неудобни, конкретни и остри въпроси.

    ПЪЛЕН ЗАПИС: ТОВА, КОЕТО НЕ ВИДЯХТЕ ОТ СРЕЩАТА НА БОРИСОВ В ЛОНДОН

    Самата дума „притискам“ издава, че условието изисква зад гърба на интервюирания да няма изход – т.е. не говорим за изявленията на крак, когато премиерът може да продължи към колата си; не говорим за пресконференция, която е ограничена във времето, редът на задаване на въпроси е предварително уточнен, а и може да бъде прекъсната по всяко време заради нечий иззвънял телефон; не говорим и за радостта от това премиерът да ти вдигне телефона и също толкова щастливо връзката да се разпадне.

    Говорим за интервю в телевизионно студио, предавано на живо.

    Ето как биха се развили няколко минути в ефир и извън ефир (думите в курсив са наистина произнесени в Лондон):

     

    „В последните седмици една тема остана встрани покрай „Родна реч, омайна..“, турското робство и т.н. – критичният доклад на Европейската комисия. Какъв е вашият коментар и кога ще стигнем румънците, г-н Борисов?

    В кое направление?

    Правосъдие.

    В момента ние имаме поне с 20% повече усвояване на еврофондовете отколкото Румъния. Поне с 20%!

    Ха-ха-ха. Това не е важно.

    Как да не е важно? Близо 7 милиарда са разплатени в България за последната година от европейски фондове. Всичките тези инфраструктурни проекти, конкурентоспособност…

    Това не отговаря на въпроса. Не е това въпросът.

    …енергийна ефективност. Всичко това е направено с европейски пари.

    Г-н Борисов, искате ли да повторя въпроса? Кога ще стигнем румънците, г-н Борисов?

    Не ви разбирам въпроса.

    Коя дума точно не разбирате?“

     

    В този момент слушалката на водещия/водещата започва да гърми. Редакторът:

    „Лично те помолих това да не го питаш.“

    В това време гостът отговаря:

    „Всичко ви отговорих. Мисля, че стана ясно на зрителите“.

    Водещият/водещата запазва самообладание и продължава с въпросите:

     

    „Искам да ви попитам и по повод статията в „Шпигел“ дали имахте шанс да я прочетете – „Шпигел“ значи огледало на немски. Искам да ви попитам започнахте ли да виждате Пеевски в огледалото, когато се погледнете?

    Първо, това категорично мога да кажа, че не е верно. Категорично…

    Кое точно не е вярно?

    …и с цялата си отговорност на това, което казвам. И ще ви дам един много конкретен пример. Само в последната една година от борбата с контрабандата и корупцията в бюджета сме вкарали 2 милиарда 845 милиона повече от 2014 година…

    Защо свързвате Пеевски с контрабандата?

    Кой ги свързва!

    Вие – току-що.

    Казах ви, ние преборваме контрабандата успешно. Ощетихме мафиоти, контрабандисти и олигарси с милиарди.

    А те къде са?

    В бюджета разбира се. За саниране, за магистрали…

    Не, не, къде са мафиотите, контрабандистите и олигарсите? Арестувахте ли някой, има ли обвинени, има ли осъдени?“

     

    Гласът в слушалката:

    „Ти нормален ли си?!“

    В това време кафявите сайтове вече излизат със заглавие: „СТАВА СТРАШНО! Водещият Х с космическите 2 бона премия, а за пенсионерите – 40 лв. Не признава, че е гей!

    Докато водещият/водещата е разсейван от гласа в слушалката, гостът продължава:

     

    „…Само за януари месец сега над милиард 150 милиона повече събрани приходи в държавата, а инвеститорите са много повече, отколкото са били. Грешите. Така, друг въпрос имате ли?

    Имам, да. Преди седмица няколко търговски камари изпратиха отворено писмо, че липсва върховенство на закона и това пречи на инвестициите. Бихте ли ми казали докъде сме стигнали?

    Видях се с тях и те казаха, че не са добре разбрани. И Виктор Орбан дойде в България да каже колко са доволни унгарските компании. Просто сте прочели половината.

    Ами, ще ви цитирам: „Понижава се желанието за инвестиции в България в полза на други държави.“ Това казват търговските камари.

    Точно обратното каза Орбан. Просто не сте чели половината.

    Ето ви от другата половина цитат: „Нито една реформа на правосъдната система не би била възможна без политическа воля за прилагане на закона.“

    Точно това казвам. Ние имаме политическа воля, а не като Станишев и Местан да се целуваме на Орлов мост!“

     

    В това време директорът на публицистиката звъни на редактора, който за кратко е принуден/а да спре да крещи в слушалката:

    „Вие добре ли сте, бе?!! Знаете ли какво правите изобщо?!“

    В съседния офис звъни телефонът на изпълнителния директор:

    „Криси съм, дето живея с министъра. Имахме уговорка за едни проекти по комуникационните планове на оперативните програми. Ще се забавят малко.

    Как така, нали всичко бе потвърдено?!

    Пусни си ефира. Не го решавам аз“, отговаря Криси.

    В ефира текат реклами. Интервюто е приключено. Гостът напуска бързо, без да каже дума.

    Директорът на публицистиката вече е в студиото. Крещи:

    „Браво! Обадиха ми се, че повече нито премиер, нито кьорав министър ще видим в студиото! Ще ни ударят и от европрограмите и ще си задавате въпросите във фейсбук тогава!“

    Няколко етажа по-нагоре шефът на рекламата връхлита запъхтян в кабинета на изпълнителния директор:

    „Какво е станало? Обадиха ми се от Банката. Щели да си помислят за новия рекламен пакет. Казаха да не ги чакаме и ако си намерим друг спонсор на спорта… Какво става?

    Става страшно! Не четеш ли сайтовете?! Чакай, че ми звъни най-големият ни външен продуцент… Какво? И с теб ли? Идиоти! И-ДИ-О-ТИ!

    След три дни в ефира има ново шоу с нов водещ/водеща. Той е свеж, позитивен, достъпен, зрителите го приемат като техен близък. Премиерът и министрите започват да гостуват там, редуват се с риалити звезди и чалга певици. Водещият/водещата не ги дразни. След две седмици онова шоу отпада от програмната схема. Криси се обажда, че май ще оправи нещата…

    .

  • Българите в Лондон към Борисов: Кажи за Пеевски

    Младежите не спестиха нищо на министър-председателя – нито въпроси за корупцията, нито за връзките му с медийния бос – информира сайтът Mignews.info, позовавайки се на Novini.london. За това какво точно се е случило на срещата на Бойко Борисов с българската общност в Лондон, провела се вчера, 3 февруари, разказва Йордан Мичев.

    Снимка: mignews.info
    Снимка: Мignews.info

    Българите в Лондон не спестиха неудобните въпроси към Бойко Борисов на нарочната им среща в сряда вечерта. Дори за връзките на министър-председателя с медийния бос Делян Пеевски. „Кво чакате, бе!? Реформи ли“?! С тази смесица от приятелски поздрав и типично поведение от 90-те премиерът прекрачи прага българското посолство в английската столица в сряда вечерта.

    „Поздравът“ бе отправен към десетки младежи, които чакаха да влязат в дипломатическата мисия за среща с българския министър-председател.

    На последните парламентарни избори през 2014 г. ГЕРБ получи в Лондон голяма подкрепа – от 8088 действителни бюлетини в британската столица, 52.51% бяха за партията на Борисов. Затова той си мислеше, че както и да се държи, тук всичко минава. Като в България…

    Оказа се, че не е точно така. Още преди Борисов да се появи на трибуната, заедно с министрите Даниел Митов и Екатерина Захариева и с посланика в Лондон Константин Димитров, беше ясно, че срещата с българската общественост няма да мине по очаквания ред. Почти 80% от присъстващите бяха млади хора, предимно студенти, които се бяха приготвили да не спестят нищо на министър-председателя.

    В България обикновено си спестяваме много неща към управниците на подобен тип мероприятия – дали от страх за работното място, дали от някакви проверки, но тук – на Острова, политическата култура е доста по-различна. Британците изискват от политиците си, които са избрали, да изпълняват обещанията си и им държат постоянно сметка за това.

    Правителството „Борисов – 2″ дойде на власт с обещанията за бързи реформи. Най-вече за радикална съдебна реформа, която да съсече корупцията по високите етажи на властта. Такива са очакванията и на Европейската комисия, а е видно в последния мониторингов доклад, че нищо от това не се изпълнява. Такива са очакванията и на избирателите, а от срещата на Борисов с тях в Лондон бе видно, че и те не са никак доволни…

    За належащите реформи в други важни сектори – образование, здравеопазване, сигурност, е излишно да говорим. Резултатите са видими. На практика реформи няма – близо година и половина от този мандат бяха изгубени в семейните драми на управляващата коалиция.

    Но да се върнем на срещата в посолството.

    Много е лесно казионните медии, присъствали на мероприятието, да обърнат внимание на един момент още от самото начало на сбирката – жена, видимо на средна възраст и с отличителен говорен дефект, излезе и с истеричен тон започна да обвинява Борисов, че е продал България със спирането на проекта за газопровода „Южен поток“.

    „Вие продадохте България, г-н Борисов, защото спряхте „Южен поток“, от който страната щеше да има приходи по 400 млн. долара годишно! Вие ни продадохте!“, неистово крещеше жената.

    Очевидно бе, че не толкова думите й, а това, че има говорен дефект изнерви аудиторията. В типичния си стил обаче Борисов заяви: „Може ли да си махнеш листчето и да се опиташ да го кажеш. Защото аз ще ви отговоря, без да го чета“. И започна с редовните си лакърдии за „Големия шлем“, за ескалацията на разходите, за това, че не бил изгоден проект…

    Все оправдания, които много често самият Борисов самоопровергава, твърдейки, че „Южен поток“ е важен и изгоден за България проект. Само че както обикновено – говори както му изнася и според аудиторията.

    Добре поне, че не ни занимава този път с газовите хъбчета. Само че когато му бе зададен въпросът дали „Южен поток“ е също толкова неизгоден за страни като Унгария, Австрия, Италия и Гърция, колкото за България, Борисов не знаеше какво да отговори. Както не знаеше какво да отговори и на въпроса дали проектът е спрян заради външен натиск.

    Казионните медии, които присъстваха на събитието, ще ви спестят и други въпроси на присъстващите на срещата: за несъстоялата се съдебна реформа, за корупцията, за връзките на Борисов с Пеевски, за това, че до момента не е станало ясно каква позиция има България по сделката между Великобритания и ЕС за спирането на социалните помощи, за това, че съществува видима дискриминация за имащите право на глас на референдума за членството на Обединеното кралство в ЕС, и че гражданите на Съюза се третират по различен начин – тези от Малта, Кипър и Ирландия ще могат да гласуват, а останалите – не…

    Трябваше да минат месеци мълчание, за да разберем от външния министър Даниел Митов, че България е против подобни дискриминационни мерки. Трябваше да минат месеци дипломатическа дискретност, за да разберем от посланика ни в Лондон Константин Димитров, че са правили проверки за това, защо едни ще могат да гласуват на референдума, а други – не… В официални изявления обаче всичко това липсва. На маса може да си говорим много, може да возим Камерън с джипката и да го водим по механи, но за важните неща не се говори, поне не се говори публично, за да стане ясно каква позиция имаме.

    „Сега започват преговорите с Великобритания и по отношение на социалните плащания, и по отношение на референдума“, увери министър Митов.

    Как сега започвали, след като вече две седмици Камерън води усилени преговори с Брюксел и е на прага на сделка, а срещата на върха на ЕС чука на вратата, може би само министър Митов може да отговори на подобна постановка.

    „Кога ще ги стигнем румънците, г-н Борисов?“ – пита глас от публиката.

    „В кое да ги стигнем?“ – отговаря му се с въпрос.

    „Поне в борбата с корупцията кога ще ги стигнем?“ – следва уточняващ въпрос.

    Борисов дава думата на Екатерина Захариева.

    „Ще представим план за изпълнение препоръките на Европейската комисия от мониторинговия доклад за съдебната реформа. Трябва да вземем конкретни законодателни мерки в кратък срок“, увери министър Захариева.

    Е, какво прави правителството година и половина, че сега на бегом се правят законодателни промени, за да се отговори на критиките в евродоклада, така и не стана ясно.

    След като страстите на срещата се поуспокоиха, започнаха въпроси и за бежанците.

    „Нашето предложение и това, което сме се разбрали като политика да водим, е да не се търси решение за една или друга страна. Това, което правят седем страни в Европа, да се заграждат, това не е решение. Напротив, това е отстъпление от най-важните ценности, които е придобил ЕС“ – заяви Борисов по отношение на мерките, които взима България за спиране на мигрантския поток.

    „Вярно ли е, че бежанец получава по 600 лева от държавата месечно?“ – попита един от присъстващите.

    „Не е вярно. Няма такава разкладка“ – отговори той. А каква разкладка има – не стана ясно.

    „Защо продължавате да поддържате бизнеса на Делян Пеевски? Имате ли някакви общи интереси с него?“ – попита друг от присъстващите.

    „Не е вярно, това са абсурдни неща“ – смотолеви все по-изнервеният Борисов.

    „Да бе, как да не е вярно“ – репликира го глас от публиката.

    „Какво мислите за инициативата на „Шоуто на Слави“ за референдума?“ – пита студент, дошъл от Кеймбридж.

    „Каква е тази инициатива?“ – в типичния си стил отговори Борисов и поясни, че не е чел шестте точки, за които екипът на Трифонов събират подписи за свикване на референдум за промяна на избирателната система.

    Борисов коментира отдавна познатата причина да е в обтегнати отношения с Трифонов – докато бил кмет на София, не позволил на шоумена да строи в градинка до хотел „Кемпински“. „Иначе преди това бяхме първи приятели. През вечер беше при мен в Банкя.“

    Почнаха саркастични въпроси и защо се бави номинацията на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. Отговорът беше познат – имало време до края на март, докогато се внасят номинациите. Така се правело, защото този, който бърза, накрая не го избират.

    „Ама ние безнадеждно закъсняваме с тази номинация, г-н Борисов. И вие ще носите отговорност за това“ – беше репликата от залата.

    „Това не е вярно. Не забравяйте, че точно моето правителство одобри кандидатурата на г-жа Бокова за шеф на ЮНЕСКО“ – каза премиерът.

    Добре, че по едно време се намеси и посланикът Константин Димитров, за да въведе някакъв ред, усещайки, че обстановката става взривоопасна.

    В крайна сметка имаме поне новина от цялата среща – Борисов обеща до 2018 година да бъде завършено електронното правителство, за да може административното обслужване на българите в чужбина да става бързо и евтино.

    Ще дочакаме ли 2018 г. обаче електронно правителство? Или пак ще задаваме същите въпроси на същите срещи.

    Дано поне има някакъв смисъл от участието на Борисов, Митов и Захариева в глобална конференция в помощ на пострадалите от конфликта в Сирия, която ще се проведе в Лондон днес. Във вторник вечерта по време на официалния прием за ръководителите на делегациите премиерът е успял да разговаря с американския държавен секретар Джон Кери, с генералния секретар на ООН Бан Ки Мун и с британския си колега Дейвид Камерън.

    Защото срещата с българската общност в Лондон се оказа неуспешен пиар ход и крушение – и като организация, и като очаквани резултати от страна на посолството и на хората, които я организираха.

    От изборния триумф през 2014 г. в Лондон досега изтече много вода. Търпението се изчерпва. Чакат се обещаните реформи…

    Автор: Йордан Мичев, Novini.london

    https://youtu.be/AxFStqlce2Y

  • Кунева стана просветен министър

     

    Народното събрание освободи Тодор Танев от поста министър на образованието и избра на негово място Меглена Кунева. Това стана с две гласувания. Първият път Кунева стана министър със 104 гласа „за“, 66 гласуваха „против“, а 32 се въздържаха. Вторият път таблото отчете 106 гласа „за“. Единствените двама депутати от Патриотичния фронт, които бяха „за“ при прегласуването – Славчо Атанасов и Атанас Стоянов, обвиниха електронната система, че не е отчела правилно гласа им и поискаха вотът им да се приеме за „въздържал се“, както и при първото гласуване.

    „За“ гласуваха всички присъствали 80 депутати от ГЕРБ, 13 от РБ, 8 от БДЦ и трима независими – Ана Баракова, Гюнай Хюсмен и Муса Палев. „Против“ бяха всички присъствали 35 депутати от БСП, 21 от ДПС, един от РБ, двама от Патриотичния фронт, петима от „Атака“ и двама независими – Георги Кадиев и Велизар Енчев. Шестима депутати от РБ, 13 от ПФ, трима от БДЦ и 9 от АБВ гласуваха с „въздържал се“ . /“Сега“/

    zx450y250_2697993

    По-рано днес:

    АБВ поиска номинацията на Кунева да се оттегли, а ДСБ – днес да не се гласува

    ДСБ настоя да отпадне точката за гласуване на кандидатурата на вицепремиера Меглена Кунева за министър на образованието. „Добре е, когато се предлагат персонални промени в Министерски съвет, да се правят от този, който има право да ги прави, а не да ни се пращат писма“, заяви от парламентарната трибуна Атанас Атанасов. Причината за исканото отлагане е отсъствието на премиера Бойко Борисов, който е на работно посещение в Лондон и не може да представи лично Кунева. „Сами трябва да уважаваме институцията, която представляваме. Добре би било да изискваме от тези органи, които избираме, да спазват конституцията”, допълни Атанасов.

    ДБГ обаче смята, че няма причина за отлагане. „Уверихме се в последните дни в подкрепата на премиера Борисов за Кунева“, обяви Димитър Делчев.

    Веднага след това депутатите отхвърлиха предложението на Атанас Атанасов, като „за” бяха 63, „против” гласува 67 и 22-ма се въздържаха.

    АБВ, която вчера обяви, че няма да подкрепи Кунева за наследник на Тодор Танев, поиска кандидатурата й да бъде оттеглена. „Това е по-разумният подход“, коментира Георги Първанов. Той даде да се разбере, че ако все пак Кунева бъде избрана, няма да напуснат коалицията. Според Първанов коалиционното споразумение между ГЕРБ и Реформаторския блок вече няма смисъл, защото води до феодализация на министерствата. Бившият президент призна, че подкрепата за Румяна Бъчварова като шеф на МВР и за Екатерина Захариева като правосъден министър са били компромис, но този стил на работа трябва да бъде сменен.

    БДП смята, че номинацията на Кунева е политическа и не се основава на експертиза. Георги Ковачев от Народен съюз обяви, че ПГ е разделена на две. Групата на НС, която е от 5-има няма да подкрепи каквито и да е персонални промени в кабинета, но 8-те представителите на партията БДЦ стоят зад правителството и ще подкрепят Кунева. Според Ковачев Кунева ще се опита да внесе някакъв ред в образованието, но по-скоро трябва да се търси вариант с вътрешен за системата човек. Той трябва да има и по-широка подкрепа. /„Сега“/

    .

  • 20 хиляди български гражданки продават любов в ЕС

    Към 20 000 жени с български паспорти и лични карти проституират в Европа. Това сочат данните на ГДБОП и прокуратурата, получени чрез обмен на информация с партньорските служби – пише в. „Труд“. Нашите жрици на платената любов отстъпват челните места по брой само на своите на колежки от Украйна (45 000), Румъния (30 000) и Русия (25 000).

    Приблизителен брой на българските проститутки в Европа. Схема: в. "Труд"
    Приблизителен брой на българските проститутки в Европа. Схема: в. „Труд“

    В почти всички страни на Стария континент проститутките не се преследват от закона, както е и в България. Но това не се отнася за сводници и трафиканти на жени. Затова полицейските служби в Европа регистрират и следят участниците в бизнеса със секс услуги.

    Малко над 4500 са били проститутките, преброени от българското МВР през 2003 г. В момента – 10 години по-късно, броят им в страната е към 7500. Експертите обаче не бързат с извода, че заради кризата или по някакви други причини са се увеличили жените, които продават любов.

    Смята се, че числото е нараснало, след като полицията е провела повече акции в големите градове, по курортите и край магистралите. В същото време тази статистика не показва кои от проститутките са професионалистки, кои са аматьорки, кои вече са станали порядъчни, кои са в чужбина и т.н.

    Според данни на Центъра за изследване на демокрацията, пазарът на платен секс в България възлиза на 230-250 млн. лв. Една проститутка тук изкарва между 1500 и 3000 лв. на месец. Ако „работи“ в страна от Западна Европа обаче, приходът е от 5000 до 10 000 евро месечно. При 20 000 наши проститутки в чужбина сумата става космическа – приблизително 1,8 млрд. евро годишно.

    И още…

    „Все още има български момичета, които стават лесна плячка на банди от сводници, хващат се на обяви за работа в чужбина или са подмамени с обещания за любов и брак“. Това разказват магистрати и полицаи, работещи по разбиването на организирани престъпни групи за трафик на хора.

    Няколко са новите тенденции в последните 5 години след влизането на България в ЕС. В страни като Белгия и Холандия, където има 5-6 хиляди нашенки, сутеньорите им работят с мафиотски кланове от Турция, Румъния, Албания и страни от бившата ОНД. Пристигналите жени се препродават, някои от тях попадат на жестоки господари, рискуват живота си, ако се оплачат на властите.

    В Италия, Испания, Германия и Франция българските „бели робини“ са 10-12 хиляди. Те заминават по канали, организирани от наши сводници. Около 4-5 хиляди са проститутките ни в останалите страни от ЕС, като около половината от тях работят в Гърция.

    Ромска връзка

    От 25 до 30 процента от проститутките ни в чужбина са от ромското малцинство, смятат ченгетата. Техните колеги от Апенините и Пиренеите например съобщавали, че са се натъквали на случаи, в които мургав съпруг е сводник и на жена си, и на една или две от дъщерите си.

    Други ромки пък обяснявали, че са пристигнали при свои роднини, които им обещали работа. След като 2-3 месеца нищо не се уредило, жените решили да отидат в публичен дом или да търсят клиенти за секс на улицата.

    Имало и такива, които казвали, че са проституирали и край магистралите в България, но решили да заминат за чужбина, където се плаща по-добре.

    Три града

    от Северна България – Плевен, Шумен и Видин държат първенството по износ на плът в последните години, смятат експертите по трафик на хора. В неофициалната класация след 2007 г. те са изместили Сливен, Пазарджик и Ямбол.

    Броят на жените от София, Пловдив, Варна и Бургас, които заминават да проституират в чужбина, се запазва относително малък, тъй като в големите градове безработицата и безизходицата не са толкова отчайващи. Специално за курортите на Черноморието се поддържа един постоянен контингент от момичета, които обслужват т.нар. секстуристи и затова трафикът от тези райони към чужбина не е висок, смятат криминалистите.

    Според данни от изследване, проведено едновременно в България, Италия, Испания и Португалия, има пряка връзка между проституцията, наркоманията и наркотрафика.

    Самата среда тласкала проститутките да посягат към дрогата, но имало и обратен процес – наркоманки, които започват да проституират, за да си набавят пари за дневните дози.

    Пътят на парите

    От 15 до 20% от близо двата милиарда евро, заработени годишно от българки по европейските бардаци, се връщат в страната, пресмятат магистрати и полицаи.

    Сумата от около 350 млн. евро е към половината от парите, получени у нас от гурбетчии (781 млн. евро за 2012 г. по данни на БНБ – б.р.). Нищожна част от валутата, получена от секс, отива за издръжка на близки на жените, които се продават. Близо 90 процента от върнатите в страната пари са на сводници, които ги изпират чрез покупка на имоти и коли, влагат ги в легален бизнес и т.н.

    Отварянето на границите, новите технологии, удобният транспорт до всяка точка на континента, все повече разширяват възможностите на мафиотските групи да трупат печалби на гърба на сексробините, убедени са експертите по борба с трафика на хора.

    Ромки изкарвали до 400 евро на ден в Бремен

    От 200 до 400 евро на ден изкарвали плевенски проститутки, жертви на трафик на хора в германския град Бремен. Жените обаче не получавали почти нищо освен дребни пари за цигари и храна. Непокорните били пребивани.

    Повечето момичета тръгвали от Плевенско с обещанието, че в Германия ще работят като сервитьорки. Някои знаели, че влизат в най-древната професия. Те пък били подлъгвани, че ще делят наполовина със сутеньорите.

    Понякога сводниците пращали дребни суми на роднините на момичетата в България. Но иначе им казвали, че държат парите по влогове и с тях ще им бъдат купени жилища в България.

    „Някои от жените работели по 4-5 години и до самия край очаквали, че наистина ще получат дом“, разказва прокурорката от Бремен Петра Майер. Тя и окръжният прокурор на Плевен Иво Радев оглавяват съвместния разследващ екип, разбил схема за трафик на хора с цел сексуална експлоатация и пране на пари. Делото срещу плевенска ромска фамилия и техните зетьове, въртели незаконния бизнес с женска плът, се очаква да тръгне в бременския областен съд до април.

    Божидар и Райна Беркови, дъщерите им Юлияна и Марина и приятелят на едната от тях Ивайло бяха задържани на 18 октомври миналата година. Те водели бедни ромки да проституират в Бремен. Посредник бил мъж от Косово, който настанявал жените в различни квартири в града и околностите.

    „Засега сме издирили 7 жертви, но сме сигурни, че има и други“, обяви германската прокурорка. За повечето от тях е осигурена закрила от немските власти.

    „Жените обикновено се страхуват да свидетелстват и това е много голям проблем при трафика на хора. Те казват, че всичко е доброволно, въпреки че това не е вярно“, казва Петра Майер.

    Проституцията в Германия не е наказуема, а в Бремен при модерни условия работят около 800 проститутки, обяснява главен криминален инспектор Грегор Вайснер от местната полиция в Бремен. По думите му голяма част от легалните жрици на любовта са българки.

    230 момичета от Сливен със съдбата на Олга

    Момиче от Сливен успя да се спаси от сексуално робство, оплака се на властите в Холандия и получи закрила. Така се стигна до случая „Олга“, станал популярен благодарение на българо-холандска програма за борба с трафика на жени.

    Сливенчанката с псевдонима Олга, придружавана от бившия вътрешен министър Цветан Цветанов обиколи преди месеци няколко университетски града в страната и разказа пред студентите потресаващата си история.

    През 2000 г. Олга учела в университет в Холандия и имала сводник – неин съгражданин от Сливен. Започнала да работи на витрина, мъжете я харесвали. Сутеньорът започнал да я пребива жестоко, за да я застави да обслужва по 20-30 клиенти на ден. Той прибирал цялата печалба.

    За 8 години тя го позлатила – той прибрал близо 4 млн. евро. Бившата проститутка вече е свободен човек, със сменена самоличност. А името Олга се превърна в нарицателно за всички момичета от Сливен, които продават любов в Холандия, Белгия или Германия.

    Преди 3 години австрийският вестник „Ди Пресе“ цитира анализ на Центъра за изследване на демокрацията, според който 1000 жени от Сливен работели като жрици на любовта само в Брюксел. Изданието стигна до извода, че Сливен е столица на проститутките.

    Според спецполицаите обаче към момента картината е променена. „Основните места за „изкарване“ на момичетата са Брюксел и Антверпен в Белгия и Амстердам, Грьонинген и Утрехт в Холандия. Сега там се намират около 230 момичета от Сливен. Броят им е намалял почти двойно спрямо средата на предишното десетилетие“, отговори ГДБОП в отговор на въпрос на „Труд“.

    Една от най-важните причини за това е, че властите в Белгия и Холандия погнаха сливенските сутеньори. Много от тях вече имат присъди, наложени са им жестоки глоби, отнети са техни имущества.

    „По-добре да ги съдят там, защото наказанията са сурови и си ги лежат по затворите. Не съм чувал някое дело за сводничество там да е завършило с условна присъда, както в българските съдилища“, коментира бивше ченге от Сливен с дълъг опит в борбата с трафика на жени.

    Неотдавна сливенски сутеньор получил 4 години затвор и 20 000 евро глоба в Холандия, а негов колега в Белгия – 7 години затвор и 15 000 евро глоба. По искане на властите в двете държави Сливенският окръжен съд е изпълнил заповеди за арест на 11 сводници през 2012 г. и на други 7 през 2011 година.

    Източник: в. „Труд“