Чудесно е, когато българите пазят своите традиции, независимо от мястото по света, на което се намират. Чудесно е, когато заедно се обединяват, за да почитат тези традиции и да ги отбелязват с празнично настроение. Още по-изпълнен със смисъл е този празник, когато той е втъкан в идеята да се помогне на други българи, също пазещи и популяризиращи тези прекрасни български традиции и обичаи.
Именно това се случи на 11-ти март на организираното от Българо-американската асоциация в Чикаго благотворително тържество по случай празника на жената 8-ми март, събраните средства от което бяха дарени за Пролетния Балкански фестивал, организиран от ансамбъл “Балкански игри” и Галя и Джон Куо. Фестивалът се провежда всяка година в University of Chicago вече повече от половин столетие.
Докато сънародниците ни в България спореха дали този празник е отживелица от комунистическото ни минало, дали е ден на майката или празник на постиженията на жените в борбата им за равни права и свободи, организаторите се фокусираха върху желанието си да създадат повод за усмивки и празнично настроение на своите гости. Вдъхновените изпълнения на цигулка на 12-годишната Ванеса Ковачев,
вълнуващите стихове, поднесени от 10-годишнана София Костов
и чаровното изпълнение на най-малката участничка в програмата, 3-годишната Габриела Цветкова
създадоха онази атмосфера на любов, която традиционно свързваме с този празник.
Поздравът от организаторите беше нетрадиционното, но вълнуващо стихотворение на известния български писател и поет Георги Господинов. И когато въздухът вече беше сякаш изпълнен с аромата на сладкото от дюли, на хрупкавия щрудел и на чая от липа на нашите баби и майки, гостите от Фолклорен клуб “Верея” с ръководител Константин Маринов наелектризираха обстановката със зареждащото си с енергия танцово изпълнение. Щафетата беше поета от ансамбъл “Балкански игри”, които не само показаха невероятните си умения и артистизъм на публиката, но и влязоха в ролята на учители, които с изключително търпение и неизчерпаем ентусиазъм сътвориха за всички желаещи своебразен открит урок по български народни танци. А желаещи не липсваха!
В създалата се непринудена обстановка организатори, участници и гости размениха местата си, когато три прекрасни млади дами от публиката пожелаха да представят своя мини-рецитал, посветен на България.
Междувременно гостите опитваха вкусните деликатеси, предоставени любезно от спонсорите на събитието от ресторант “Механата”,
Nada’s Deli and Bakery,
магазин и кетъринг компания “Еделвайс” (Edelweiss Delicatessen & Catering),
от здравословно-ориентираната Ваня Крафт.
Имахме възможност да се запознаем подробно с продуктите на „Сибирско здраве“ (Siberian Health).
След като се насладихме на изделията на участниците в кулинарния конкурс, раздадохме награди в категориите “Десерти” и “Солени тестени изделия”.
Обстановката на щедрост и благотворителност беше допълнитено обогатена от преминалата с голям успех томбола.
В крайна сметка, притесненията на организаторите, че в същия ден са планирани още няколко български тържества и нашето може да не се окаже предпочитано, се оказаха необосновани. Създадените приятелства, топлата енергия на празника, но и на сътвореното добро, вярваме, ще продължават да се развиват и растат. А ако успеем да обединим силите си и да осъществяваме идеите си в още по-голям мащаб и с още по-голяма подкрепа, българската общност само ще спечели!